Hokejová osmnáctka startuje MS. V úterý proti Rusku

Red Spo, ČTK
12. 4. 2010 16:35
Češi začínají šampionát proti velkému favoritu

Praha - Čeští hokejisté do 18 let vstoupí v úterý v hlavním městě Běloruska Minsku do mistrovství světa.

V základní skupině B asi nemohli mít svěřenci trenérů Jiřího Kopeckého a Jiřího Juříka na úvod těžšího soupeře.

Od 18 hodin se totiž postaví výběru Ruska, který skončil na posledních dvou šampionátech jako poražený finalista a předtím v roce 2007 získal v této věkové kategorii zlato.

Základním cílem českého týmu je především postup ze skupiny, tedy do čtvrtfinále, přičemž první příčka by znamenala dokonce přímý postup do semifinále. Naplnění tohoto cíle, k němuž je potřeba skončit v základní skupině nejhůře na třetím místě, by zároveň znamenalo, že se čeští mladíci vyhnou svízelným bojům ve skupině o udržení.

Čtěte také: MS osmnáctek ovládli Američané. Kanaďané bez medaile

"Čekají nás zápasy s Ruskem, Slovenskem, Lotyšskem a Finskem. Samozřejmě je chceme zvládnout co nejlépe," řekl hlavní kouč Kopecký serveru hokej.cz.

Hlavně porazit Lotyše a Slováky

Finové obhajují bronz, teoreticky by tak cesta do čtvrtfinále mohla pro český tým vést především přes úspěchy proti Lotyšům a v derby se Slovenskem. "Na Slováky jdeme po Rusech, zatímco soupeř bude mít volno. Chceme věřit tomu, že to bude naše výhoda. Nervozitu necháme za sebou, měli bychom být rozehranější," uvedl Kopecký.

V úvodním duelu budou Rusové velkým favoritem, ale čeští hráči věří, že za jistých okolností lze dosáhnout na body i proti nim. "Musíme si dát pozor na jejich přesilovky. Na únorovém turnaji v Minsku jsme si vyzkoušeli, že se s Rusy dá hrát za vyváženého stavu, nesmíme tedy faulovat a zbytečně mužstvo oslabovat," připomněl obránce Bohumil Jank vzájemné měření sil z 9. února, kdy však český tým prohrál vysoko 3:7.

Čtěte také: České 18´ se rozplynul sen o medaili, podlehla USA 2:6

Tým je složený z tří gólmanů, sedmi obránců a třinácti útočníků, přičemž převahu mají hráči z tuzemska, jichž je ve výběru 17. Barvy norského Lillehammeru hájí brankář Tomáš Král, pětice útočníků působí v zámoří. Trenéři hodně stáli také o možnost startu dalších forvardů Petra Straky a Jakuba Culka z týmu Rimouski v QMJHL, z jejich povolání do týmu ale nakonec sešlo.

"Jejich Rimouski sice už vypadlo, ale kluci by měli velké problémy dorazit včas. Neměli víza, po dlouhé cestě by byli unaveni. Nejdůležitější zápas hrajeme už 14. dubna se Slováky, nechtěli jsme riskovat a kádr uzavřeli ještě před cestou do Minsku," vysvětlil Kopecký, proč se trenéři nakonec rozhodli služby Straky a Culka oželet.

Český tým vstoupí do turnaje duelem s Rusy, o den později ho čeká Slovensko. Po následujícím dnu volna nastoupí proti Lotyšsku a své vystoupení ve skupině uzavře v neděli proti Finům. Na medaili čeká česká osmnáctka již od roku 2006, kdy skončila ve Švédsku na třetí příčce.

Nominace:

Brankáři: Roman Will (Mladá Boleslav), Libor Kašík (Zlín), Tomáš Král (Lillehammer/Norsko)
Obránci: Tomáš Valenta, Petr Zámorský (oba Zlín), Jiří Klimíček (Vítkovice), Patrik Lenoch (Pardubice), Bohumil Jank (České Budějovice), Dušan Žovinec (Sparta Praha), Filip Pavlík (Třinec)
Útočníci: Michal Vachovec, Martin Frk (oba Karlovy Vary), Filip Hanták, David Dvořáček (oba Sparta Praha), David Koudela (Mladá Boleslav), David Stach (Kladno), Petr Holík (Zlín), Tomáš Filippi (Liberec), Jaroslav Vlach (Prince George/WHL), Denis Kindl (Gatineau/OHL), Jakub Herman (Moose Jaw/WHL), Dominik Uher (Spokane/WHL), Jiří Sekáč (Youngstown/USHL).

Zápasy českého týmu v základní skupině:

Úterý 13. dubna:
18:00 Česká republika - Rusko

Středa 14. dubna:
18:00 Česká republika - Slovensko

Pátek 16. dubna:
14:30 Lotyšsko - Česká republika

 

Právě se děje

před 52 minutami

Hlavní líčení v brněnské korupční kauze Stoka bude pokračovat až příští rok

Krajský soud v Brně bude v hlavním líčení sledovaného případu obžaloby z korupce na radnici Brno-střed, takzvané kauze Stoka, pokračovat v roce 2021. Listopadové i prosincové termíny soud odvolal. Vyplývá to z justiční databáze.

V kauze je obžalováno 11 lidí a dvě firmy včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly. Právě ten byl podle státního zastupitelství hlavou skupiny, která ovlivnila desítky zakázek správy nemovitostí městské části Brno-střed a 27 zakázek v městské části Brno-střed, kdy výše úplatků podle státního zástupce dosáhla až 47 milionů korun. Švachula vinu popřel.

Hlavní líčení začalo 21. září, pokračovalo další dva jednací dny, následující dva jednací dny byly 6. a 7. října. Soud během těchto pěti dní vyslechl obžalované. Na listopad a prosinec bylo původně nařízeno ještě dalších zhruba 15 jednacích dní, soud je ale všechny postupně odvolal. První nezrušený termín je nyní vypsán na 5. ledna, jde o třídenní blok, poslední termín je zatím 18. března.

Zdroj: ČTK
Další zprávy