Hokejová Liga mistrů začíná. Ale až za rok. Letos je zbytečná

Daniel Poláček Daniel Poláček
16. 8. 2016 13:35
Zajímavou Ligu mistrů už nabídne i hokej, jenže až rok. Letošní sezona, která navazuje na předešlé chyby, je proto tak trochu zbytečná.
Tomáš Pöpperle v dresu Sparty při utkání Ligy mistrů.
Tomáš Pöpperle v dresu Sparty při utkání Ligy mistrů. | Foto: Milan Kammermayer

Komentář – Hokejovou Ligu mistrů nejde dělat bez mistrů, respektive s mistry a kvantem neúspěšných klubů. Představitelé ctižádostivého projektu to konečně pochopili, ale než definitivně bouchli do stolu, už pomalu zírali na nový ročník ve starém, neatraktivním hábitu.

Ten nyní mají před očima všichni fanoušci, kteří vědí, že až dnes Vítkovice a Kärpät rozehrají úvodní buly, o Ligu mistrů nepůjde. Stačí říct, že Ostravané naposledy bojovali hlavně o to, aby se vyhnuli nepopulární baráži.

A nejsou to pouze Vítkovice, podobně se dá kroutit hlavou i nad účastí Pardubic a dalších nepříliš úspěšných týmů, které mají zajištěné místo jen díky akcionářskému podílu v soutěži. To divákům nevoní, stejně jako 48 mužstev v 16 základních skupinách a 32 postupujících do play-off. Všechny účastníky vyjmenují jen opravdoví fajnšmekři, pokud takoví existují.

Za českou extraligu budou o evropský trůn válčit Vítkovice, Pardubice, Mladá Boleslav, Plzeň, Liberec a Sparta. Opět je zřejmě čeká marné lákání fanoušků, kromě toho nesmí dostat na frak od klubů z rakouské EBEL (tu letos reprezentuje i Znojmo), Švýcarska a Německa, aby si alespoň udržely stávající koeficient. To je asi tak všechno.

Na "starou" Ligu mistrů diváci chodili

Jestliže nepropadnou, budou mít v příští sezoně čtyři místa (víc, maximálně možných pět, jich momentálně mají jen Švédsko a Finsko). O ně se strhne mela v extraligovém play-off a také základní části, což k zaplnění ochozů na utkáních Ligy mistrů nijak nepomůže.

Původní Ligu mistrů hrála i Slavia. Postup ze skupiny jí unikl jen těsně.
Původní Ligu mistrů hrála i Slavia. Postup ze skupiny jí unikl jen těsně. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Dramatický propad se však čekat nedá, zvlášť když už takřka není kam padat. Litvínov a Třinec, loňští finalisté domácí soutěže, měly na mezinárodních kláních průměrnou návštěvnost kolem dvou tisíc lidí.

Ideální porovnání nabízí sedm klubů, které Ligu mistrů, tehdy s 12 mančafty, zažily i před osmi roky. Na stadionu průměrně vítaly přes sedm a půl tisíce fanoušků, teď to není ani polovina. Pohoršil si hlavně berlínský Eisbären – z návštěvnosti 13 250 klesl na číslo 5392.

Letos se pravděpodobně nic nezmění, skutečná Liga mistrů zkrátka začíná až za rok. S 32 týmy, které musí postoupit sportovní cestou, nikoliv skrze akcionářský podíl.

Zbývá nalákat Rusy

Představitelé soutěže si od toho slibují, vcelku pochopitelně, zvýšený zájem okolí, ale v klidu být ještě nemůžou, protože jim chybí důležitý "dílek" z původního projektu – Rusko.

Pokud se přidá Rusko, evropských klubů bude méně

Od příští sezony bude Ligu mistrů nově hrát 32 týmů v osmi skupinách. Do vyřazovací části postoupí 16 mužstev. Pokud se přidají kluby KHL, po čemž fanoušci volají, celkový počet účastníků zůstane stejný, ale ubyde těch evropských, možná i českých.

To osm let nazpátek vyslalo do mezinárodního zápolení Magnitogorsk a Ufu, navíc přineslo silného sponzora v podobě Gazpromu. Díky tomu byly prémie pro účastníky zhruba desetkrát vyšší než dnes a reklama nezabírala ani píď dresu či ledu. Pražská Slavia si jen představením v základní skupině vydělala přes 12 milionů korun.

Jenže plynárenský gigant přesedlal na vznikající Kontinentální ligu, kterou mají Rusové plně pod kontrolou, a tak Liga mistrů zkrachovala. S tou současnou se východní velmoc družit nechce, alespoň prozatím.

Smysluplnější podoba projektu však může Rusy nalákat. A když ne je, tak alespoň fanoušky. Hokejová Liga mistrů se vydala správným, jediným možným směrem. Škoda že to diváci uvidí až za rok. Letos moc důvodů ke sledování nemají.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy