Hokejová Liga mistrů se rozrostla na 44 týmů

ČTK ČTK
2. 5. 2014 13:21
Obnovenou Ligu mistrů v ledním hokeji bude nakonec hrát 44 týmů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Curych - Obnovenou Ligu mistrů v ledním hokeji bude nakonec hrát 44 týmů. Divokou kartu nově obdržely francouzský Briancon, dánský celek SönderjyskE, britský Nottingham a Valerenga Oslo.

Organizátoři museli kvůli rozšíření počtu účastníků upravit herní systém soutěže. Místo deseti základních skupin jich bude jedenáct, přičemž postup do osmifinále si zajistí vítězové skupin a pět nejlepších celků z druhých míst.

Briancon získal poprvé v historii titul ve francouzské lize, tým SönderjyskE vyhrál dánskou ligu poosmé v historii a počtvrté za posledních šest let. Nottingham dobyl osm z hlavních 12 trofejí v rámci britské ligy za poslední čtyři sezony.

Valerenga patří dlouhodobě k nejlepším norským celkům, ale letos se ve finále musela sklonit před Stavangerem. Právě Stavanger a Košice získaly divokou kartu pro účast v Lize mistrů již dříve. "Na možnost zahrát si zase proti nejlepším týmům Evropy se moc těšíme. Bude to dobrá zkouška schopností našeho klubu a také kvality naší ligy," uvedl v tiskové zprávě klubový ředitel Valerengy Jan Tore Kjaer.

Českou extraligu budou v Lize mistrů zastupovat Liberec, Pardubice, Sparta Praha a Vítkovice jakožto zakládající členové, mistrovský Zlín a Třinec coby druhý tým základní části. Více zástupců - shodně po osmi - budou mít v soutěži Švédsko a Finsko.

Los se uskuteční 21. května v dějišti mistrovství světa v Minsku. Základní skupiny se odehrají od srpna do října, play off odstartuje v listopadu, v únoru 2015 pak bude korunován nový evropský šampion.

Představitelé soutěže garantují na premiérový ročník rozdělení celkové sumy 1,5 milionu eur, vítěz si přilepší o 160 tisíc eur (asi 4,4 milionu korun). Pro vítěze bude připravena trofej nazvaná European Trophy. Pohár je pojmenován po soutěži, která Lize mistrů předcházela a na jejíž odkaz navazuje, přestože ta původně jen zpestřovala klubům letní přípravu.

Přehled účastníků hokejové Ligy mistrů 2014/2015:

Česká republika: Liberec, Pardubice, Sparta Praha, Třinec, Vítkovice, Zlín.

Švédsko: Djurgaarden, Färjestad, Frölunda, HV 71, Linköping, Lulea, Skelleftea, Växjö.

Finsko: IFK Helsinky, Jyväskylä, KalPa Kuopio, Kärpät Oulu, Lappeenranta, Lukko Rauma, Tappara Tampere, TPS Turku.

Švýcarsko: Bern, Curych, Fribourg-Gottéron, Kloten, Zug, Ženeva.

Německo: Eisbären Berlín, Hamburk, Ingolstadt, Kolín nad Rýnem, Krefeld, Mannheim.

Rakousko: Salcburk, Vídeň, Villach.

Norsko: Stavanger, Valerenga Oslo.

Slovensko: Košice.

Itálie: Bolzano.

Francie: Briancon.

Dánsko: SönderjyskE.

Británie: Nottingham.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ)

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) uvedl v pondělí zveřejněné zprávě, že od roku 2000 do roku 2019 příjemci pobídek vyčerpali přes 75 miliard korun, většinou v podobě slevy na dani z příjmů. Kontroloři také konstatovali, že ministerstvo průmyslu a obchodu nesleduje dodatečné náklady státu, které pobídky provázejí. Ministerstvo se k věci zatím nevyjádřilo.

Od roku 2000, kdy byl schválen speciální zákon o poskytování investičních pobídek, do září 2020 přislíbilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) 955 pobídek. Ty měly mimo jiné pomoci snížit nezaměstnanost. Počet pobídek však v posledních letech navzdory klesající nezaměstnanosti rostl, a to až do konce roku 2018, zjistil NKÚ.

Většina státní podpory mířila do zpracovatelského průmyslu, a to na investice bez povinnosti vytvářet vyšší přidanou hodnotu. "Do tohoto odvětví plynulo 96 procent pobídek přislíbených MPO od roku 2012 do září 2020," zjistili kontroloři.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy