Hokejisty Sparty vyhnala povodeň

ČTK
30. 3. 2006 18:53
Znojmo - Hokejisté pražské Sparty měli před dnešním úvodním zápasem semifinále play off extraligy ve Znojmě nenadálé starosti. Kvůli povodním, které výrazně zasáhly právě jižní Moravu, se museli brzy nad ránem přestěhovat z vísky, v níž se původně noc před utkáním ubytovali. Jinak by jim hrozilo, že se na zápas nedostanou.

Sparťané se ve středu večer usídlili v Hnánicích, ležících sedm kilometrů od Znojma. Jenže příliš se nevyspali. Ještě nad ránem je budil poplach. Most, jenž vede z Hnánic přes rozlitou Dyji, byl uzavřen a sparťané by se odpoledne nedostali do Znojma. Proto museli nasednout do autobusu a rozespalí jet vybírat nové ubytování. Vydali se na sever zpátky směrem ku Praze a po krátkém hledání nakonec zakotvili ve Vranovské Vsi.

Ve Znojmě je stejně jako na dalších místech republiky kvůli rozvodněným řekám vyhlášen nejvyšší stav pohotovosti. Vyvýšené centrum města je nedotčeno, ale z předměstí a z přilehlých částí Znojma museli být lidé v noci na dnešek evakuováni. Hejtman Jihomoravského kraje odhadl jejich maximální možný počet až na deset tisíc.

Záplavy komplikují život lidem i v dalších městech, která nyní pořádají důležité hokejové bitvy. Ve Znojmě se dnes hraje, neboť stadion je od Dyje daleko a ani na počtu diváků nemají události posledních hodin vliv, hlediště bylo při utkání vyprodané.

Ani v Českých Budějovicích podle sportovního manažera klubu Jaromíra Látala nehrozí, že by se druhá semifinálová série play off extraligy neodehrála. Na jihu Čech se v sobotu a v neděli má představit pražská Slavia. Tamní stadion byl při povodních před čtyřmi lety zle zasažen, neboť ho z jedné strany svírá Vltava a ze druhé Malše. Správa stadionu je nyní v pravidelném kontaktu s povodňovou komisí, řeky jsou ve svém letním normálu. Stavy toků koordinují velké přehrady Lipno a Římov.

V kraji vzbudily větší obavy uhynulé labutě, u nichž se prokázalo onemocnění ptačí chřipkou, což je první nález této epidemie na českém území. Vedení jihočeského klubu postavilo mezi okolí a hráče neprostupnou zeď. Chce, aby se svěřenci Josefa Jandače soustředili jen na hokej. "Chápeme, že tohle jsou problémy, které se dotýkají lidí. My můžeme jen říct, že se u nás hrát bude a to bez jakýchkoliv problémů," řekl Látal.

Rozlité Labe zaplavilo také centrum Ústí nad Labem, kde dnes tamní klub hostí ve třetím zápase baráže o extraligu Vsetín. I v Ústí ale stadion leží na kopci a zápasy nejsou ohroženy. Pod vodou je malá část centra města.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Netanjahu opět hovořil o plánu zabrání části Západního břehu

Izrael si nenechá ujít "historickou příležitost", aby rozšířil svou svrchovanost na části Západního břehu Jordánu, prohlásil dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu. O možné anexi židovských osad na okupovaném Západním břehu hovořil v posledních dnech několikrát. Jde rovněž o jeden z bodů, který je obsažen v koaliční dohodě nové izraelské vlády

Zdroj: ČTK
Další zprávy