Hokejisty Sparty vyhnala povodeň

ČTK
30. 3. 2006 18:53
Znojmo - Hokejisté pražské Sparty měli před dnešním úvodním zápasem semifinále play off extraligy ve Znojmě nenadálé starosti. Kvůli povodním, které výrazně zasáhly právě jižní Moravu, se museli brzy nad ránem přestěhovat z vísky, v níž se původně noc před utkáním ubytovali. Jinak by jim hrozilo, že se na zápas nedostanou.

Sparťané se ve středu večer usídlili v Hnánicích, ležících sedm kilometrů od Znojma. Jenže příliš se nevyspali. Ještě nad ránem je budil poplach. Most, jenž vede z Hnánic přes rozlitou Dyji, byl uzavřen a sparťané by se odpoledne nedostali do Znojma. Proto museli nasednout do autobusu a rozespalí jet vybírat nové ubytování. Vydali se na sever zpátky směrem ku Praze a po krátkém hledání nakonec zakotvili ve Vranovské Vsi.

Ve Znojmě je stejně jako na dalších místech republiky kvůli rozvodněným řekám vyhlášen nejvyšší stav pohotovosti. Vyvýšené centrum města je nedotčeno, ale z předměstí a z přilehlých částí Znojma museli být lidé v noci na dnešek evakuováni. Hejtman Jihomoravského kraje odhadl jejich maximální možný počet až na deset tisíc.

Záplavy komplikují život lidem i v dalších městech, která nyní pořádají důležité hokejové bitvy. Ve Znojmě se dnes hraje, neboť stadion je od Dyje daleko a ani na počtu diváků nemají události posledních hodin vliv, hlediště bylo při utkání vyprodané.

Ani v Českých Budějovicích podle sportovního manažera klubu Jaromíra Látala nehrozí, že by se druhá semifinálová série play off extraligy neodehrála. Na jihu Čech se v sobotu a v neděli má představit pražská Slavia. Tamní stadion byl při povodních před čtyřmi lety zle zasažen, neboť ho z jedné strany svírá Vltava a ze druhé Malše. Správa stadionu je nyní v pravidelném kontaktu s povodňovou komisí, řeky jsou ve svém letním normálu. Stavy toků koordinují velké přehrady Lipno a Římov.

V kraji vzbudily větší obavy uhynulé labutě, u nichž se prokázalo onemocnění ptačí chřipkou, což je první nález této epidemie na českém území. Vedení jihočeského klubu postavilo mezi okolí a hráče neprostupnou zeď. Chce, aby se svěřenci Josefa Jandače soustředili jen na hokej. "Chápeme, že tohle jsou problémy, které se dotýkají lidí. My můžeme jen říct, že se u nás hrát bude a to bez jakýchkoliv problémů," řekl Látal.

Rozlité Labe zaplavilo také centrum Ústí nad Labem, kde dnes tamní klub hostí ve třetím zápase baráže o extraligu Vsetín. I v Ústí ale stadion leží na kopci a zápasy nejsou ohroženy. Pod vodou je malá část centra města.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Evropská komise podle Havlíčka odblokovala 18 miliard korun na projekty programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Evropská komise podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) odblokovala 18 miliard korun, které zadržovala na projekty v problémovém Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. EK platby pozastavila loni na jaře kvůli vysoké chybovosti. Podle vicepremiéra není jasné, kdy peníze proplatí.

"Před chvílí přišla esemeska, že byl dnes odpoledne odblokován ten zadržovaný peníz, těch 18 miliard korun," uvedl Havlíček. Jeho úřad prý čtyři měsíce vše dokládal unijním auditorům, kteří nakonec žádnou chybu neobjevili. "O nic nepřijdeme v tuto chvíli. Teď je jenom otázka, kdy nám ty peníze pošlou," uvedl Havlíček.

Peníze už ministerstvo průmyslu a obchodu dalo firmám, které o ně žádaly pro své projekty z problémového programu. Projekty se často uskutečňují po etapách, a tak se i na základě jednotlivých žádostí o platbu hradí. EK platby proplácí zpětně.

Další zprávy