Kometa smetla Hradec, zbytek duelů rozhodly nájezdy

24. 11. 2015 19:56
Zatímco Kometa v úterním programu hokejové extraligy roztřílela Hradec 5:1, další duely byly, respektive jsou vyrovnané. Vítkovice porazily Zlín až v nájezdech a Pardubice hrají s Litvínovem nerozhodně.
Trenér Komety Alois Hadamczik
Trenér Komety Alois Hadamczik | Foto: Lukáš Caha

Praha - Hokejisté Brna porazili v dohrávce 19. kola extraligy Hradec Králové vysoko 5:1. O svém vítězství rozhodla Kometa přesnou koncovkou v nástupech do všech tří třetin. Dva góly vítězů dal Leoš Čermák, branku a dvě asistence si připsal Vojtěch Němec. Hokejisté Mountfieldu propásli možnost postoupit na třetí místo v tabulce a ukončili sérii šesti zápasů na kluzištích soupeřů, v nichž pokaždé bodovali.

Hradci vůbec nevyšel vstup do utkání, v němž nechali příliš volnosti údernému prvnímu útoku Komety. Po necelých čtyřech minutách už prohrávali 0:2, když se na obou brankách podílel Němec. Už ve 26. sekundě po jeho přihrávce vstřelil svůj premiérový gól v dresu Komety obránce Štindl. O několik chvil později po úniku Ostřížka přidal sám Němec druhý gól. Náznak jednoznačného utkání se po jednoznačném startu nepotvrdil.

Královéhradečtí přidali do svého herního rejstříku k pozornější defenzívě také více tvrdosti v osobních soubojích a postupně získali územní převahu. Kometa se trápila při zakládání útočných akcí a hrubky svých spoluhráčů musel zachraňovat brankář Čiliak. Až v závěru úvodní třetiny jej překonal Kukumberg.

Z útlumu se však Kometa otřepala v úvodu druhé třetiny, rychle přidala další dva góly a získala do svých řad díky tříbrankovému náskoku potřebný klid. Ve 23. minutě tečoval Kováčikovu střelu od modré čáry Koreis a o chvíli později skóroval Čermák. Po tomto gólu se nechal brankář Mountfieldu vystřídat Adamem Svobodou, kterého ve 31. minutě po Hruškově střele zachránila tyčka. I když hosté opět srovnali krok, brankáře Čiliaka nepřekonali.

Nabídku na případný zvrat hokejisté Hradce Králové promarnili. Při přesilovce v úvodu třetího dějství navíc nechali ujet Čermáka, který po sólu v oslabení překonal blafákem Svobodu. Jednoznačné vítězství si už pak Brňané pohlídali.

Vítkovice doma zvládly nájezdové drama

Hokejisté Vítkovic porazili v dohrávce nedělního 22. kola extraligy Zlín 3:2 po samostatných nájezdech. Autorem rozhodujícího gólu byl Lukáš Kucsera a zařídil tak svým barvám vítězství i ve třetím penaltovém rozstřelu v sezoně. Domácí dokázali zabodovat po třech porážkách za sebou, Zlín naopak třetí prohru v řadě utržil.

Souboj dvou trápících se týmů moc hokejové krásy nepobral. Domácí do něj přitom vstoupili v souladu se svými představami a na vedoucí gól nemuseli čekat dlouho. Už v páté minutě v první přesilovce Sloboda od modré čáry trefil před brankou stínujícího Němce, který pasivní tečí zmátl Kašíka a puk v jeho protisměru doputoval až za čáru.

Než by však hosté stačili znervóznět z nepříznivě se vyvíjejícího startu, rychle odpověděli a vynulovali vítkovický náskok: Kotvan se v osmé minutě objevil po Urbancově ráně na správném místě a z brankoviště dorazil do opuštěné brány svůj pátý gól sezony.

Přetlačovaná o střední pásmo pak byla vším, jen ne záživným hokejovým představením. Vítkovickou obranou až ve 26. minutě proklouzl Čachotský, ale Dolejš jeho střelu dokázal odklonit na tyčku. I z absolutního minima příležitostí dokázali domácí znovu strhnout vedení na svou stranu. Gól na 2:1 byl doslova vydřený: Pastor v tísni bekhendem loboval puk od své branky do středního pásma, Kolouch ho v pádu posunul na Vandase, který bez přípravy překonal Kašíka.

Domácí však svůj těsný náskok začali bránit až příliš brzo. Zlín byl v třetím dějství živější a stále častěji před Dolejšem, až z větší aktivity vytěžil kýžené vyrovnání. Říčka devět minut před koncem trefil spojnici a videorozhodčí dodatečně odhalil, že kotouč po dopadu spadl milimetry za brankovou čáru. Vítkovice mohly jít potřetí do vedení, ale Hlinkova teč se otřela jen o horní tyčku.

I v prodloužení byly oba týmy blízko vítězné trefě. Kudělkově teči z brankoviště chyběly centimetry, Maruna hned z protiútoku jel sám na Dolejše, který ale do jeho rány vymrštil lapačku. O bonusovém bodu pro Ostravany tak rozhodly až nájezdy, v nichž se trefili oba domácí exekutoři Kucsera i Kolouch, zatímco Sýkora ani Bukarts úspěšní nebyli.

V dalších nájezdech uspěli hosté

Hokejisté Litvínova zvítězili v předehrávce 23. kola hokejové extraligy na ledě Pardubic 4:3 po samostatných nájezdech. Severočeši prohrávali po první třetině 0:2 a zkraje třetí části 2:3, ale nakonec o jejich výhře rozhodl Robin Hanzl. Dva góly vítězů dal Kamil Piroš. Obhájce titulu vyhrál podruhé za sebou, v obou případech si připsal druhý bod v nájezdech.

Pardubice se v případě výhry mohly v tabulce dotáhnout těsně na desátý Třinec a proti Litvínovu, na který měly pětibodový náskok, začaly odvážněji. Už ve čtvrté minutě otevřel skóre Čáslava, který při přečíslení podpořil útok a přesně zakončil. Verva se v první třetině musela hned třikrát bránit v oslabení, a také při této herní variantě zaznamenala největší šanci, ovšem Baránek trefil jen Maxwellovu lapačku.

Dynamo z šesti minut ve výhodě nic nevytěžilo i proto, že Tomášek své dvě příležitosti napálil jen do gólmana Januse. A když už Sýkora mohl zakončovat za ležícího brankáře, tak nestihl včas vystřelit. I tak šli domácí do kabin s dvoubrankovým vedením, které 25 vteřin před sirénou zařídil ranou k tyči Marcinko. Hned poté mohl ještě udeřit Nahodil, jenže blafák nedotáhl ke gólové tečce.

Litvínovští hokejisté si zřejmě o přestávce hodně vyslechli od trenérů a od druhé části zapnuli na vyšší rychlostní stupeň. Efekt se dostavil okamžitě a po necelých šesti minutách bylo vyrovnáno. Piroš se nejprve prosadil díky důrazu na brankovišti a po nevyužité přesilovce proměnil i přečíslení dvou proti jednomu.

Rychlé vyrovnání dostalo Vervu do ráže a další dobré šance měli Hübl s dorážejícím Jánským. Maxwell se musel činit i proti několika střelám z dálky. Ofenzivní snahu Pardubic nakopl po delší době Rolinek, ale se zakončením příliš otálel a Janus stihl zakročit. Remízový stav vydržel do 44. minuty, kdy Rolinek nejprve netrefil prázdnou branku, ale zakrátko už litvínovského gólmana prostřelil Nahodil.

Oba týmy pak promarnily po jedné přesilové hře, což méně mrzelo hosty, neboť v 51. minutě napřáhl Lukeš a napálil kotouč nechytatelně do horního rohu branky. Za vyrovnaného stavu se hráči zaměřili na obranu a šance prakticky vymizely, utkání tak dospělo do prodloužení a nájezdů. V nich se jako jediný prosadil litvínovský Hanzl a přisoudil Vervě druhý bod.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o extralize 2015/16

Tipsport extraliga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Tipsport extraligy

Zdroj: Sport

Výsledky hokejové extraligy:

HC Kometa Brno - Mountfield Hradec Králové 5:1 (2:1, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 1. Štindl (V. Němec), 4. V. Němec (Ostřížek, Hanzlík), 23. Koreis (Kováčik), 24. L. Čermák (V. Němec, Ostřížek), 41. L. Čermák (Hanzlík) - 19. Kukumberg (Bednář, Dej). Rozhodčí: Čech, Pešina - Jindra, Zíka. Vyloučení: 5:4. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 6920.

Brno: Čiliak - Štindl, T. Kaberle, Kuboš, Hanzlík, Kováčik, Malec - V. Němec, J. Hruška (41. R. Zohorna), Ostřížek - T. Svoboda, L. Čermák, J. Káňa II - H. Zohorna, Koreis, Burian - Raška, Dočekal, P. Mrázek. Trenéři: Hadamczik, K. Beran a Pokorný.

Hradec Králové: Kacetl (24. A. Svoboda) - Pláněk, Vydarený, K. Pilař, Frühauf, Dietz, Jank, Čáp - Ihnacak, T. Knotek, Šimánek - Bednář, Kukumberg, Dej - Červený, Honejsek, Courchaine - R. Pavlík, Köhler, Kopta. Trenéři: Draisaitl a T. Martinec.

HC Vítkovice Steel - PSG Zlín 3:2 po sam. nájezdech (1:1, 1:0, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 6. E. Němec (Sloboda, Burger), 35. Vandas (Kolouch, Pastor), rozhodující sam. nájezd Kucsera - 8. Kotvan (Urbanec, O. Veselý), 51. Říčka. Rozhodčí: Hradil, Šír - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:1. Diváci: 5067.

Vítkovice: Dolejš - Čerešňák, Kudělka, Sloboda, Klok, Kovář, Pastor, Štich - Szturc, Strapáč, Ölvecký - Vandas, Kolouch, Kucsera - E. Němec, Balán, Burger - Gřeš, M. Hlinka, Húževka. Trenéři: Svozil a Petr.

Zlín: Kašík - Kotvan, Urbanec, Matějíček, Žižka, Řezníček, O. Horák - Čachotský, P. Holík, Říčka - Bukarts, Cibák, T. Sýkora - Ondráček, Maruna, Kubiš - Okál, Popelka, O. Veselý. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

HC Dynamo Pardubice - HC Verva Litvínov 3:4 po sam. nájezdech (2:0, 0:2, 1:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 4. Čáslava (P. Sýkora, Nahodil), 20. Marcinko (Redenbach), 44. Nahodil (P. Sýkora, Rolinek) - 22. Piroš (F. Pavlík), 26. Piroš (Válek), 51. Lukeš (F. Pavlík), rozhodující sam. nájezd Hanzl. Rozhodčí: Hejduk, Šindler - Bláha, Špůr. Vyloučení: 2:6. Bez využití. Diváci: 7014.

Pardubice: Maxwell - Šeda, Gregorc, Štajnoch, Čáslava, Bokroš, Ščotka, L. Havlík, Nedbal - J. Svoboda, Redenbach, Marcinko - P. Sýkora, Nahodil, Rolinek - Poulíček, Tomášek, Voženílek - Šimun, Kaut, Moučka. Trenéři: R. Král a Zadina.

Litvínov: Janus - Kubát, Chaloupka, T. Pavelka, Baránek, F. Pavlík, Frolo - Jánský, Hübl, Lukeš - Válek, Hanzl, Trávníček - Havlíček, Piroš, M. Hořava - Smolka, Gerhát, Jurčík. Trenéři: Rulík, Weissmann a Šlégr.