Hokejisté USA zahájili šampionát výhrou nad Francií

4. 5. 2012 13:20
USA - Francie 7:2 (1:1, 3:1, 3:0)
Radost amerických hokejistů
Radost amerických hokejistů | Foto: Reuters

Helsinky - Hokejisté USA porazili v úvodním zápase světového šampionátu Francii 7:2 a dostali se do čela skupiny A, která se hraje v helsinské Hartwall Areně.

Zápas byl také premiérou pro trojici českých rozhodčích na šampionátu. Utkání řídíli Martin Fraňo a Antonín Jeřábek, jako čárový jim pomáhal Petr Blümel.

Američané tak zvládli generálku na sobotní zámořské derby s Kanadou, Francii čeká v neděli záchranářský duel s Kazachstánem.

Šatan, Chára a spol. na úvod čelí silné Kanadě
Sázkovky: Češi na MS medaili nezískají. Vyhraje Kanada
Dánové dnes vyzvou Čechy. Naposledy dostali šest branek

Američané, kteří byli soupeři české reprezentace ve čtvrtfinále loňského šampionátu na Slovensku, sice prohrávali od 13. minuty po gólu Nicolase Besche, který z mezikruží prostřelil mezi betony brankáře Detroitu Jimmyho Howarda.

V 17. minutě však Francouzi špatně vystřídali, díky čemuž se naskytla šance samostatného nájezdu pro útočníka New Yorku Islanders Kyleho Okposa, který bekhendovým blafákem překonal někdejšího gólmana Chivaga Cristobala Hueta.

Do vedení poslal Američany ve 24. minutě kapitán týmu a obránce Columbusu Jack Johnson, který se v přesilovce trefil od modré čáry přesně k levé tyči.

I třetí gól vstřelili Američané v přesilovce. Ve 30. minutě našel Pacioretty na brankovišti osamoceného útočníka Anaheimu Bobbyho Ryana, který střelou z první překonal mezi betony bezmocného Hueta.

Ryan Lasch se raduje z gólu do sítě Christobala Hueta
Ryan Lasch se raduje z gólu do sítě Christobala Hueta | Foto: Reuters

O čtyři minuty později však využili přesilovku i Francouzi, když Howard ještě stihl vyrazit střelu útočníka Sparty Sachy Treilleho, puk však na brankovišti dorazil za jeho záda Pierre-Edouard Bellemare.

Dvacet jedna sekund před koncem druhé třetiny však vedení Američanů navýšil útočník Montrealu Max Pacioretty, který tečoval mezi Huetovy betony střelu Goligoskiho od modré.

Na rozdíl tří branek upravil skóre ve 46. minutě útočník Winnipegu Jim Slater, který nastavil hůl do ideální přihrávky Palmieriho v přečíslení dvou na jednoho.

O pět minut později zvýšil na 6:2 svou druhou brankou v zápase Kyle Okposo, který obkroužil bránu a přesným švihem do šibenice našel mezírku nad Huetovým ramenem.

Skóre pak uzavřel v 58. minutě obránce Edmontonu Jeff Petry, který prostřelil Hueta mezi betony střelou od modré.

Výsledek:

Skupina A (Helsinky):

Branky a nahrávky: 17. Okposo (Goligoski, Faulk), 24. Johnson (Lasch, Faulk), 30. Ryan (Pacioretty, P. Stastny), 40. Pacioretty (P. Stastny, Goligoski), 46. Slater (Palmieri), 51. Okposo (Fowler, Faulk), 58. Petry (Pacioretty, P. Stastny) - 13. Besch (Meunier, Auvitu), 34. Bellemare (S. Treille). Rozhodčí: Fraňo, Jeřábek - Blümel (všichni Česko), Schrader (Něm.). Vyloučení: 3:6. Využití: 2:0. Diváci: 8402.

USA: Howard - Johnson, Fowler, Goligoski, Faulk, Petry, Butler, Braun - Ryan, P. Stastny, Pacioretty - Lasch, Slater, Okposo - Atkinson, Abdelkader, Palmieri - Crabb, Thompson, Dwyer - J.T. Brown. Trenér: Scott Gordon.

Francie: Huet - Bachet, Hecquefeuille, Amar, Rouleau, Auvitu, Besch - Y. Treille, Meunier, Desrosiers - S. Da Costa, Bellemare, S. Treille - Bertrand, B. Henderson, Roussel - Fleury, T. Da Costa, Guttig - Raux. Trenér: Dave Henderson.