Švýcaři v prvním šlágru šampionátu porazili domácí Švédy

3. 5. 2013 22:30
Hokejisté Švýcarska se radují z vítězství 3:2 v prvním šlágru letošního MS proti domácím Švédům. | Foto: Reuters

Stockholm - Hokejisté Švýcarska vyhráli v prvním šlágru letošního mistrovství světa, když v úvodním dnu porazili ve Stockholmu v rámci skupiny H domácí Švédy 3:2.

Naposledy Švýcaři porazili na světovém šampionátu Švédsko v roce 2008 v Québeku.

Domácímu týmu nepomohl k vyrovnání ani drtivý tlak na konci třetí třetiny. Po snížení Simona Hjalmarssona 22 vteřin před koncem už Švédům na srovnání stavu nezbyl čas.

Domácí tým může odčinit porážku v sobotním večerním duelu proti Česku, které po vítězství 2:0 nad Běloruskem vede skupinu.

Seger vyrovnal Nummelinův rekord

Do utkání nastoupil ve švýcarském dresu obránce Mathias Seger, který si tak připsal start už na 15. mistrovství světa, čímž vyrovnal rekord Fina Petteriho Nummelina.

V první třetině byli aktivnější Švédové, švýcarskému brankáři Gerberovi však dvakrát pomohla tyč.

Ve 23. minutě však jako první udeřili Švýcaři, když si Bieberovo nahození srazil bruslí do vlastní branky obránce Granberg.

Ve 29. minutě navíc zvýšil po parádní individuální akci Niederreiter, který překonal brankáře Markströma bekhendem.

Švédům závěrečný tlak nepomohl

Švédové snížili na konci druhé třetiny, když ranou od modré čáry využil dvojnásobnou přesilovku obránce Fransson.

Švédové se ve třetí třetiny tlačili za vyrovnáním, v čase 59:27 však při jejich power play trefil prázdnou branku Gardner.

O 11 sekund později sice skóroval Hjalmarsson, a i když si poté Švédové vytvořili šanci na vyrovnání, Gerbera už nepřekonali.

Výsledek:

Skupina A (Stockholm):

Švédsko - Švýcarsko 2:3 (0:0, 1:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 39. Fransson (Danielsson, L. Eriksson), 60. S. Hjalmarsson (Tallinder) - 23. Bieber (Walker, Blum), 29. Niederreiter (M. Plüss), 60. Gardner. Rozhodčí: Croft (USA), Rönn - Suominen (oba Fin.), Valach (SR). Vyloučení: 5:7. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 12.500.
Švédsko: Markström - S. Kronwall, Fälth, Tallinder, E. Gustafsson, Granberg, Fransson - Axelsson, Persson, L. Eriksson - Jämtin, Lundqvist, S. Hjalmarsson - J. Ericsson, Lindberg, Landeskog - Danielsson, Järnkrok, Thörnberg. Trenér: Pär Marts.
Švýcarsko: Gerber - Vauclair, Seger, Blindenbacher, Furrer, Von Gunten, Josi, Blum, Grossmann - Niederreiter, M. Plüss, Moser - Cunti, Bodenmann, Hollenstein - Ambühl, Suri, Gardner - Traschler, Bieber, Walker. Trenér: Sean Simpson.