Sparta skvěle vkročila do play off Ligy mistrů. Ve Švédsku vyhrála 3:1

16. 11. 2021 20:26
Hokejisté Sparty vyhráli úvodní zápas osmifinále play off Ligy mistrů na ledě švédského týmu Skelleftea 3:1 a udělali první krok k postupu do další fáze mezinárodní soutěže.
Hokejisté Sparty v Lize mistrů 2021-22
Hokejisté Sparty v Lize mistrů 2021-22 | Foto: ČTK

Gólově se pod šestou výhru Pražanů v Lize mistrů v řadě podepsali Filip Chlapík, Tomáš Pavelka a Erik Thorell. Velmi dobrý výkon podal gólman Alexandr Salák, který zlikvidoval 27 střel. Odveta se hraje za týden v Praze.

"Byl to těžký zápas, protože byly pasáže, kdy nás Skelleftea přehrávala, ale Saša (Salák) zachytal skvěle a podržel nás," uvedl útočník Vladimír Sobotka na klubovém webu. "Já jsem čekal, že to skončí 1:0 nebo 1:1. Skelleftea má výborný tým. Až na druhou třetinu jsme ale předvedli dobrý výkon. Měli spoustu šancí, čehož se musíme vyvarovat, protože to mohlo být 4:1 a zápas mohl být úplně jiný," dodal útočník, který se asistencemi podílel na dvou gólech Sparty.

Pražané se na severu Evropy představili bez kapitána Řepíka, první starty v jejich dresu si naopak připsali útočník Strnad a obránce Pogorišnij.

Úvod se Spartě vydařil. Již po 62 sekundách hry otevřel skóre Chlapík, jenž pohotově dorazil Jeřábkovu střelu. Více práce než americký brankář ve švédských službách Mann měl ale jeho protějšek Salák. I díky dvěma oslabení hostů musel v první třetině čelit 14 střelám domácích, se všemi si poradil.

Třetí faul Sparty ale již Skelleftee pomohl k vyrovnání. Vyloučení Haška využil Möller a ve 25. minutě vyrovnal. Pátý tým švédské ligy si následně vytvořil místy až drtivou převahu, druhý gól ale vstřelit nedokázal. Pražané stáhli hru dočasně na tři formace a 14 sekund před koncem druhé třetiny se dostali do vedení, když Thorellovu nepřesnou střelu dorazil za Manna Pavelka.

Ve 42. minutě mohl přidat klid na hokejky hostů Chlapík, podruhé se však mezi střelce nezapsal. Následně byl blízko vyrovnání Melker Karlsson, který však nedokázal trefit odkrytou branku Sparty.

V polovině třetí části se Pražané přece jen k výhře přiblížili. Po ztrátě ve středním pásmu se prosadil Thorell, jenž využil zakrytého výhledu brankáře AIK a trefil se přesně pod horní tyč. Dvoubrankové vedení nakonec hosté udrželi až do konce.

Úvodní utkání osmifinále play off hokejové Ligy mistrů:

Skelleftea AIK - Sparta Praha 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 25. Möller (Nilsson, Lindström) - 2. Chlapík (R. Jeřábek, Moravčík), 40. T. Pavelka (E. Thorell, Sobotka), 51. E. Thorell (Sobotka, D. Kaše). Rozhodčí: Zrnič (Slovin.), Piragič (Chorv.) - Yletyinen, Nordlander (oba Švéd.). Vyloučení: 0:3. Využití: 1:0. Diváci: 2433.

Skelleftea: Mann - Pudas, Roos, Nilsson, Wilsby, Granberg, Kapla, Forsfjäll - Loibl, M. Karlsson, Lindström - Hugg, Jonsson, L. Karlsson - Möller, Lindström, Kühnhackl - Robertsson, Stenman, Säll - Sundin. Trenér: Ohlsson.

Sparta: Salák - Pogorišnij, Matuškin, Moravčík, R. Jeřábek, Polášek, Tomov, Mikliš, T. Pavelka - D. Kaše, Horák, E. Thorell - Chlapík, Sobotka, Prymula - Konečný, Vitouch, Strnad - Doležal, Hašek, T. Jandus. Trenéři: Hořava a Jandač.