Hokejisté se Slováky neudrželi vedení

ČTK, SportPlus
20. 4. 2006 19:37
Žilina - Čeští hokejisté neudrželi v druhém přípravném zápase se Slovenskem vedení a v Žilině remizovali 2:2. Obě branky dostali až v poslední třetině.

Národní tým se sejde k další fázi v neděli v Praze a další zápas odehraje v rámci Euro Hockey Tour ve středu ve Stockholmu proti Švédsku.

Diváci v Žilině, kterých se podobně jako na středeční výhru České republiky 2:1 v Ostravě na stadion moc nevydalo, dlouho čekali na první šanci, protože oba týmy začaly opatrně.

Hned v úvodní minutě se sice domácím naskytla po faulu kapitána Hlaváče přesilová hra, ale Slováci v ní nic nevytvořili. Krátký nápor týmu Františka Hossy odstartovalo přečíslení dvou na jednoho, v němž neuspěli Stanislav Hudec s Podkonickým. Šance si pak vytvořili také Húževka a Kováčik.

Český výběr se dostával v této fázi hry do útočného pásma sporadicky a pardubický Lašák v brance Slovenska byl téměř bez práce. Nezměnilo na tom nic ani vyloučení Podkonického v 9. minutě. Soupeř se při Kracíkově trestu také před Hniličkovu branku nenastěhoval.

První vážnější pokus vyslal na Lašáka až ve 14. minutě Kudrna, ale vzápětí i při vlastním oslabení zahrozili Slováci, když nejdříve po Hejdově zaváhání na útočné modré kryl Podkonického střelu Hnilička a potom na něj nevyzrál ani Kollár.

Hadamczikův výběr nezužitkoval v závěru první části ani Štrbákovo vyloučení, ale do přestávky přece jen otevřel skóre, když Peterek předložil v 19. minutě puk před odkrytou branku Kudrnovi. Na začátku druhé části se při dalším Štrbákově trestu prosadil třinecký kanonýr znovu, tentokrát dorážel po Hubáčkově střele.

Čeští hráči byli daleko aktivnější než v úvodním dějství, v němž vyslali na Lašáka pouhých pět pokusů. Oba celky v druhé části promarnily po dvou přesilových hrách, největší šanci měl Čiernik, ale Hnilička jeho pokus vyrazil.

Slovenská snaha o smazání ztráty byla patrná v závěrečné třetině, kdy nejdříve Hnilička lapačkou vyrazil pokus svého klubového spoluhráče z Liberce Vaice, potom měl práci i při oslabení domácích po Kollárově akci. Domácí pak ale přece rozbouřili spoře zaplněnou halu dvěma góly během necelé minuty.

V 50. minutě trefil růžek branky nad Hniličkovou lapačkou z levé strany Húževka a vzápětí vyrovnal Rastislav Pavlikovský. Na jeho dorážku už Hnilička nestačil, když předtím kryl Zálešákův pokus.

V závěru se snažily oba týmy rozhodnout, větší možnost měli čeští hráči. Peterek se v 59. minutě ocitl sám před Lašákem, ale slovenský gólman zblízka jeho možnost pokryl.

Českou hokejovou reprezentaci v přípravě na mistrovství světa v Lotyšsku po zápase opustila sedmička hráčů. Vedle gólmana Lukáše Mensatora, který odjel dnes domů už z Kravař, vyřadil trenér Alois Hadamczik z kádru bojujícího o šampionát po přípravném utkání se Slovenskem v Žilině beky Martina Richtra, Radka Philippa a Jiřího Marušáka a útočníky Štěpána Hřebejka, Jiřího Polanského a Aleše Padělka.

Na srazu v neděli v Praze mají v 19:00 hlásit už i posily z NHL - pro ofenzivu David Výborný, Jaroslav Balaštík, Patrik Štefan a zadáci Radek Martínek, Lukáš Krajíček, Martin Škoula a Zbyněk Michálek. Tým doplní také brankář Tomáš Pöpperle z Eisbären Berlín, Martin Ševc z Färjestadu a Petr Tenkrát z Kärpätu Oulu.

Přímo ve Stockholmu, kde od středy čeká český tým závěrečné dějství Euro Hockey Tour, se připojí i Ševcův spoluhráč obránce Radek Hamr. Tým ještě doplní hráči ze Sparty a Slavie, finalistů extraligy.

Výsledek:
Slovensko - Česká republika 2:2 (0:1, 0:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 50. Húževka (Kollár), 51. Rastislav Pavlikovský (Zálešák, Vydarený) - 19. Kudrna (Peterek, Richter), 23. Kudrna (Hubáček). Rozhodčí: Jonák - Mášik, Novák (všichni SR). Vyloučení: 8:6. Využití: 0:1. Diváci: 2137.
Slovensko: Lašák - Milo, Štrbák, Podhradský, Vydarený, Harant, S. Hudec, Hruška, Frolo - Čiernik, Rastislav Pavlikovský, Zálešák - Vaic, Jarolín, Kováčik - M. Hudec, Podkonický, Hujsa - Húževka, Kollár, Nedorost. Trenéři: František Hossa, Ján Jaško a Jerguš Bača.
Česká republika: Hnilička - Hunkes, Hejda, Richter, Kutlák, Marušák, Blaťák, M. Čech, Philipp - Irgl, Burger, Hlaváč - Kudrna, Peterek, Hubáček - M. Hořava, Kracík, Rolínek - A. Padělek, Polanský, Hřebejk. Trenéři: Alois Hadamczik, Josef Paleček a František Musil.