MS v hokeji • Skupina B • 16:15, zápas skončil

Česko
0:2
Rusko
1. Pěrežogin (Nikulin), 41. Malkin (Popov)

Vítejte u online přenosu Aktuálně.cz ze světového šampionátu v hokeji. Český výběr se utká s týmem Ruska. Zápas začíná v neděli od 16.15 hodin.

Po páteční výhře Rusů nad Švédy 7:3 je pořadí na prvních dvou místech skupiny B zřejmě jasné. Postup do čtvrtfinále ale ještě nemá jistý český tým, a tak proti sborné bude chtít bodovat. Jenže parta kolem rozjetého Malkina ještě neprohrála a hlavně z jejich pátečního vystoupení jde strach. Co naplat, že letos se Čechům proti Rusku dařilo.

Do branky českého národního týmu se postaví specialista na Rusy budějovický Jakub Kovář. Oslabení ovšem hlásí obrana, po zraněném Kultákovi přibyl na seznamu boje neschopných také Ondřej Němec, kterého zastihla zvýšená teplota.

Česko: Kovář (Štěpánek) - Blaťák, Nakládal, Krejčík, Čáslava, Mojžíš, Krajíček - Michálek, Plekanec ("C"), Erat - Hemský, Krejčí, Tenkrát - Frolík, Nedvěd ("A"), Průcha - Novotný ("A"), Kašpar, Koukal - Petružálek, Vondrka.

Rusko: Barulin (Birjukov M.) - Nikulin ("C"), Birjukov J., Denisov, Medveděv, Nikitin, Rjasenskij - Malkin, Popov, Pěrežogin - Dacjuk, Kuljomin, Kuzněcov - Těreščenko ("A"), Širokov, Žerděv - Svitov ("A"), Kokarev, Ketov.

Utkání budou řídit Němec Brueggemann a Švýcar Kurmann, na čarách jim budou pomáhat Dussureault z Francie a Morrison z USA.

Hráči obou týmů už vjíždí na led a poslechnou si hymny.

Češi dnes oblékli bílé dresy, Rusové budou hrát v červených.

1.

Utkání začalo.

1.

Rusové vedou 1:0. 24 vteřin po úvodním buly se Alexander Pěrežogin obtočil kolem branky a zakončil na vzdálenější tyč podél Kováře. To je tedy smolný začátek.

Perežogin dává první gól v zápase Česko - Rusko
Perežogin dává první gól v zápase Česko - Rusko | Foto: Reuters
2.

A nepovedený začátek českého týmu pokračuje. Kašpar putuje na trestnou lavici a Rusko si zahraje přesilovku.

3.

Birjukovovu ránu si Kovář pohlídal a přerušil hru.

4.

Plekanec s Eratem při oslabení zaútočili a nebyl to špatné, Rusové se ale ubránili.

4.

Kašpar je na ledě a Češi jsou kompletní.

5.

Kašpar hned zamířil do útoku a vyprášil Barulinovi lapačku.

5.

Barulin se teď má co ohánět, další zákrok musel předvést po střele Blaťáka. Po něm byl v dobré šanci i Frolík. Vyrovnání ale stále nepřichází.

6.

Na pozoru se ale musí mít i Kovář, který musel zasáhnout po akci Širokova.

7.

Nebezpečný závar před brankou Kováře, který byl rozhozený, a hasit vše musel Nakládal.

8.

Opět se musel vytáhnout český gólman po ráně Dacjuka.

9.

Na druhé straně po individuálním průniku pálil Průcha.

9.

Češi vyhráli vhazování a hned to zkusil Kašpar, Barulin vyrazil. Hra je přerušena až po dělovce Čáslavy od modré.

9.

Další Čáslavův pokus byl sražen nad branku. Čtvrtá formace českého týmu ale Rusům dělá problémy.

10.

Střelnice českého týmu je stále otevřená. Barulin musel hlídat ránu Plekance.

11.

Tak to je smůla! Horní tyč zachránila Rusy po střele rozjetého Tenkráta.

12.

Češi budou hrát první přesilovku. Širokov odchází na trestnou lavici za sekání.

12.

Nedvěd to zkusil z levého kruhu zápěstím. Puk ale vyletěl příliš vysoko a měl takovou razanci, že vyjel přes modrou do středního pásma.

13.

Ani Krajíčkova střela neměla úspěch.

14.

Češi měli v přesilové hře tlak a pokoušeli se i o střelbu. Přesto se Rusové ubránili.

15.

Barulin přidržel nahození zpoza modré. Koukal totiž rychle přijel napadat rozehrávku.

15.

Malkin se vřítil do třetiny a z hranice kruhů napálil puk na Kováře, ten ukryl kotouč v náručí.

16.

Plekanec najížděl na Nikulina, český kapitán přes Rusa nepřešel ale nakonec vystřelil a Barulin musel puk vyrazit.

17.

Nedvěd se s Frolíkem vydal na steč. První jmenovaný se uvolnil s pukem, ale místo střely se odhodlal k přihrávce Průchovi. Tomu ale v poslední chvíli sebrali gól z hole ruští obránci.

18.

Kovář má v první třetině méně zákroků než jeho kolega na druhé straně. Malkin to zkoušel bekhendem.

19.

Frolíkovo nasazení v útoku bylo příkladné, ale ne efektivní. Rusové už jsou zase u puku.

20.

Žerděv pálil z dálky mimo českou branku.

Konec první třetiny.

Češi v první třetině sbornou jasně přestříleli. Gól ale na rozdíl od soupeřů nedali, a proto prohrávají. Chybělo i trochu štěstí. Tenkrát totiž nastřelil horní tyč. Uvidíme, co přinese druhé dějství.

21.

Začala druhá třetina.

21.

Malkin hned po buly vystřelil na Kováře a ten má v druhém dějství první zákrok.

22.

Kuljomin se zkoušel prosadit z otočky, Kovář byl připraven.

23.

Krajíčkova střela nejspíš ani nemířila mezi tři tyče, Barulin přesto puk ukryl v lapačce.

23.

Novotný vypálil přes obránce. Erat projel brankovištěm a čekal na dorážku. Při tom ho kročekoval Birjukov a půjde si za to odsedět dvě minuty. Druhá česká přesilovka.

24.

Po nepovedené kombinaci v útočném pásmu letí puk zase zpátky až ke Kovářovi.

25.

Blaťák pálil dvakrát od modré. Poprvé těsně minul, podruhé i po nebezpečné teči zakročil Barulin.

25.

Rusové jsou kompletní ale Češi zůstávají v tlaku.

26.

Po Frolíkově pokusu útočí zase sborná.

27.

Pěrežogin druhý gól nepřidal, Popovovu přihrávku česká obrana zblokovala.

27.

Erat vzal odpovědnost na sebe a zkusil prostřelit Barulina. Ten si ale vyjel daleko z branky a zmenšil tak českému útočníkovi úhel.

28.

Hemský s Krejčím se proháčkovali až k Barulinovi, ten se ale překonat nenechal. Stejně tak Kovář, který odolal proti Žerděvovi.

29.

Průcha se obětavě vrhnul do rány Svitova.

30.

Aktivní Erat to zkoušel znovu, ale ruského gólmana nepřekvapil. Rusové míří za Kovářem.

31.

Rusové ale nejsou v útoku tak nebezpeční jako Češi. Ti pokračují v dobrém výkonu z první třetiny.

32.

Nedvěd se ze složité situace ve vlastním pásmu dostal výhozením obloučkem do středního pásma.

33.

Liberecký veterán opět u puku a hned jak se dostal do dobré pozice v útočném pásmu, poslal ho na Barulina. Ten s vypětím všech sil kotouč lapil.

Barulin chytá puk v utkání Česko - Rusko
Barulin chytá puk v utkání Česko - Rusko | Foto: Reuters
33.

Kovář si lapačkou slmsnul na ráně Těreščenka.

34.

Tenkrát dostal puk do jízdy od Hemského, ale byl už příliš z úhlu, tak se zmohl jen bekhendový pokus. To Barulina nijak nevystrašilo, kotouč minul přední tyč.

35.

Ketov měl dobře nabito, kotouč ale zblokován do ochranné sítě.

35.

Ochranná síť opět v permanenci po ráně Birjukova.

36.

Těřeščenko zůstal po buly v útočném pásmu ležet na ledě. Nedvěd ho zřejmě při vhazování dloubnul do intimních míst. Vylučovat se ale nebude.

37.

Do zajímavé šance se dostal Plekanec, Barulin nechal vyniknout beton s vyrážečkou.

Plekanec útočí na ruskou brankou v zápase Česko - Rusko
Plekanec útočí na ruskou brankou v zápase Česko - Rusko | Foto: Reuters
38.

Hemský s Krejčím chvíli přehrávali Rusy v jejich třetině. Přímá střela z toho ovšem nebyla.

39.

Erat hákoval a půjde na trestnou lavici. Zrovna v době, kdy měl český tým převahu. Ruská přesilovka.

40.

Rusové se rozestavěli kolem Kováře a hledají prostor na střelu.

40.

Ta přišla po otočce Širokova, ale Kovář zůstal chladným.

Konec druhé třetiny. Na cestu do šaten dostává dvě minuty také Krajíček a Češi budou hrát na začátku třetí části 40 vteřin v  dvojnásobném oslabení.

Rusové jsou i nadále pod českou palbou, ale Barulin drží čisté konto. Uvidíme, zda se ve třetí třetině výběru trenéra Hadamzicka povede konečně vyrovnat. Důležité také bude, jak v úvodu Češi zvládnou dvojnásobné oslabení.

41.

Začala třetí třetina.

41.

Čáslava zabránil střele Malkina obětavým zákrokem.

41.

Rusové vedou 2:0. Sborná využila už jen klasickou početní výhodu. Popov se dostal k puku po skvělém zákroku Kováře, přistrčil ho na střelu Jevgeniji Malkinovi, který ho poslal do odkryté brány.

Malkin dává gól v zápase Česko - Rusko.
Malkin dává gól v zápase Česko - Rusko. | Foto: Reuters
42.

Rusové teď mají druhým gólem posílené sebevědomí.

43.

Krejčího střela patřila spíš mezi propagační a Barulinovi starosti nenadělala.

44.

Čáslava jen nahazoval, ruský gólman měl dostatek času na rozehrání.

45.

Žerděv byl u pravé tyče úplně volný, nezpracoval ale přihrávku a puk zamířil pouze do rohu.

46.

Po dlouhé době mají Češi klid na vlastní rozehrávku a nikdo je při tom nenapadá.

47.

Čtvrtá formace s Kašparem a Novotným si vypracovala zajímavé příležitosti. Barulin vše vyřešil.

47.

Malkin opět řádil u Kováře. Jeho akci ale nedotáhl Popov.

48.

Po Eratově akci za brankou se dostali Rusové do brejku. Kuzněcovova střela ale nebyla nijak hrozivá. Kovář ji pokryl.

49.

Hraje se dlouho bez přerušení, u puku je teď český tým.

50.

Nahození se odrazilo od zadního mantinelu do brankoviště. Pěrežogin se ho snažil procpat kolem tyčky za Kováře. Ten ale utěsnil všechny díry.

50.

Malkina s Kokarevem vychytal Kovář. Pak se strhla mela, po které bude právě Malkin vyloučený. Češi si zahrají přesilovku.

51.

Rusové vyhodili a Kovář zariskoval, když vyjel pro puk až téměř k modré čáře. Vše dopadlo dobře.

52.

Češi v útočném pásmu sice kombinují, ale pořádně ještě nevystřelili.

52.

A Rusové jsou v plném počtu. Češi početní výhodu nevyužili.

53.

Hemský z dobré pozice vyslal nebezpečný projektyl na Barulina, puk jen těsně minul horní tyč.

54.

Plekancova formace sevřela Rusy u Barulina. Michálek se dostal ke střele zblízka, ale v tísni nezakončil přesně.

54.

Hemský na brankovišti bušil do Barulina a snažil se přes něj procedit kotouč, který poskakoval po brankovišti. Poté se spustila pořádná mela.

54.

Dacjuk a Michálek si půjdou odpočinout. Český tým si ještě bere oddechový čas.

55.

Krejčík vyrobil hrubku v rozehrávce a Žerděv jel sám na Kováře. Ruský útočník zakončil mezi betony, ty ale český gólman pevně sklapnul a nepustil kotouč do sítě.

56.

Hra ve čtyřech ale jinak českému týmu svědčí a drží se v blízkosti ruské branky.

57.

Eratova střela vybízela k teči. K té se ale nikdo z českého týmu nedostal a puk mají Rusové.

58.

Plekanec proje do útočné třetiny jak nůž máslem, jeho švih zápěstím ale Barulin dobře viděl a máchnul přesně lapačkou.

59.

Hemský se hezky probíjel přes ruskou branku, proti přesile ale nakonec neuspěl.

60.

Vypadá to, že Rusové si tři body z dnešního zápasu pohlídají.

Konec zápasu.

Český tým hrál dobře, svého spoupeře přestřílel, ale hokej se hraje na góly a ten Barulin v ruské bráně nedostal. České mužstvo si musí jistotu čtvrtfinále vybojovat v úterý proti Německu.

Nejlepšími hráči byli vyhlášeni Barulin a Erat. To je pro dnešek vše. Užijte si zbytek víkendu a u další online reportáže napočtenou.