MS v hokeji • Skupina A • 15.15, zápas skončil

Finsko
1:0
Slovensko
8. Pesonen (Granlund)

Vítejte u online přenosu Aktuálně.cz ze světového šampionátu v hokeji. Pořádající Finsko se utká s týmem Slovenska. Zápas začíná v pondělí v 15.15 hodin.

Finsko v prvním zápase na turnaji nijak nezářilo. Porazilo Bělorusko fotbalově 1:0. Slováky čekala v premiéře Kanada. S favoritem dlouho hráli vyrovnaně, ale nakonec mu podlehli 2:3. Uvidíme, kdo si dnes spraví chuť.

Finsko: Lehtonen - Mäenpää, Hietanen, Niskala, Salmela, Väänänen, Järvinen, Kukkonen, Jaakola - Koivu, Jokinen, Filppula - Pesonen, Immonen, Granlund - Joensuu, Kapanen, Komarov - Kontiola, Pyörälä, Pihlström.

Slovensko: Laco - Baranka, Sekera, Chára, Graňák, Starosta, Vydarený, Sersen - Hossa, Kopecký, Radivojevič - Šatan, Hudáček, Surový - Mikúš, Tatar, Miklík - Bližňák, Bartovič, Haščák.

Utkání budou řídit ruští sudí Bulanov a Olenin, na čarách jim budou asistovat pánové Dahmen ze Švédska a Wilmot z Kanady.

Obě mužstva už stojí na modrých čarách a přichází hymny obou zemí.

1.

Utkání začalo.

1.

Slováci začali zakázaným uvolněním.

2.

Poprvé si sáhl na puk Vehanen v bráně Finska. Hudáček pálil z otočky a po něm to zkoušel Šatan, obě rány finský gólman chytil.

2.

Závar i u Laca, Finové se po nahození z rohu snažili procpat puk přes slovenského brankaře do sítě. To se jim ale nepodařilo.

Laco a Kopecký sledují puk v utkání Finsko - Slovensko
Laco a Kopecký sledují puk v utkání Finsko - Slovensko | Foto: Reuters
3.

Puk se ocitl mimo hřiště, bylo to ale s tečí, takže nikdo není trestán.

4.

Radivojevič střílel od modré čáry. Vehanen měl ale před sebou hotovou dálnici volného prostoru, takže dobře viděl a zakročil.

4.

Po vhazování pálil Surový. Slováci začali utkání více než dobře.

5.

Finům vázne rozehrávka. Vrcholem rozpačitosti je tak zakázané uvolnění.

6.

Haščák prověřil Vehanena z úhlu. Slováci se střelbou dnes rozhodně nijak neváhají.

7.

Slováci po ztrátě Finů v útočném pásmu ujížděli dva na jednoho. Radivojevič zakončoval, ale netrefil ideálně puk.

8.

Finové vedou 1:0. Heslo "nedáš, dostaneš" je sice otřepané klišé, ale použít ho musím. Po velké šanci Slovenska se Finové vrhli do útoku, vybojovali faul a při výhodě se z otočky bekhendem prosadil Janne Pesonen.

Granlund, Immonen a Kapanen oslavují první gól v síti Slovenska.
Granlund, Immonen a Kapanen oslavují první gól v síti Slovenska. | Foto: Reuters
9.

A rázem jsou domácí na koni, není divu, diváci také ožili.

10.

Finové opět v šanci. Laco musel likvidovat šanci Koiva i dorážku Hietanena.

10.

Hossa na druhé straně kontroval. Vehanen si ale poradil a přerušil hru.

11.

Chára si zahrál na gólmana, když přikopl puk v brankovišti pod lapačku slovenského brankaře.

13.

První finská přesilovka. Provinil se Haščák a odchází na trestnou lavici.

14.

Granlund řídil kombinaci Finů v útočném pásmu, hosté se ale ubránili.

15.

Slováci s oslabením nakonec neměli moc problémů. Haščák po návratu na led z protiútoku hned pálil. Vehanen vyrazil.

16.

Graňákův pokus také nebyl pro domácí gólmana nebezpečný.

17.

Vehanen je ale v posledních minutách pod palbou. Tentokrát autorem rány Miklík.

18.

Slováci chvíli drželi Finy v zámku u branky. Nepřesnost je ale připravila o šanci.

Joensuu, Kapanen, Vaananen a Tatár bojují o puk v utkání Finsko - Slovensko.
Joensuu, Kapanen, Vaananen a Tatár bojují o puk v utkání Finsko - Slovensko. | Foto: Reuters
19.

Slováci střílí ze všech pozi, žádná ovšem do sítě nemíří. Ani Barankův pokus.

20.

Šatan od modré oprášil svou pověstnou dělovku. Ani jemu není souzeno.

20.

Konec první třetiny. Slováci se snaží, pálí ze všech pozic, ale jejim to stále málo platné. Finové využili výhodu a vedou 1:0. Utkání je ale vyrovnané. Uvídme, co přinese druhá část.

21.

Začala druhá třetina.

22.

Úvod druhé části provázejí nepřesnosti na obou stranách.

22.

K Chárovi se dostal puk a z vrcholku kruhů a poslal ho bleskově na Vehanena. Ten kotouč vyrazil betonem a jen tak tak, že ho někdo ze Slováků nedorazil do sítě.

23.

Laco neudržel v chráničích střelu z dálky, Kapanen už se chystal puk zasunout do prázdné branky, ale na poslední chvíli se do toho vložil Vydarený a vypíchl mu kotouč.

24.

Další nepříliš jistý zákrok Laca, tentokrát ale kotouč slovenskému brankaři propadl mimo tři tyče.

25.

Finové teď tlačí. Jokinen ale bránu netrefil.

25.

Na druhé straně pálil Chára a před brankou tečoval Surový, gólové parametry tako akce ale neměla.

27.

Pihlström měl dobrou příležitost u pravého kruhu, v rozhodující chvíli mu ale puk přeskočil hokejku.

28.

Finové dobře prošli do útočné třetiny, kombinovali ale jen po rozích.

29.

Druhá přesilovka Finů. Hákování předvedl Graňák a bude za to pykat.

29.

Začátek Slovákům vyšel a osvobozují se.

30.

Teď dokonce tým Suomi vyrobil zakázané uvolnění.

30.

Jokinenovu ránu kryl Laco a Slováci hned na to vyhazují. Zdá se, že se druhé přesilovce ubrání.

Hráči bojují před brankou Slovenska v utkání Finsko - Slovensko.
Hráči bojují před brankou Slovenska v utkání Finsko - Slovensko. | Foto: Reuters
31.

A je to tak. Graňák je zpátky na ledě.

31.

Navíc Slováci hned zaútočili. Vehanen se jen ohlédl za kotoučem, který ale minul jeho branku.

32.

Sersen vystavil ukázkový bodyček Komarovovi.

33.

Pyörälä na trestné lavici a to znamená jediné. Dvě minuty početní převahy pro Slováky.

33.

Sekerovu střelu do chumlu před brankou vykopl Vehanen betonem. Finové se osvobozují.

34.

Slováci ve střelecké potenci neustávají. Chybí jim jen trochu štěstí.

35.

Chára je jedním z nejpilnější střelců. Vehanen ale opět přikrývá puk.

35.

Finové hrají v pěti. Slováci přesilovku nevyužili.

36.

Miklík dostal nabito od Tatara, rána ale po teči míří vysoko nad Vehanena.

37.

Finové opět neškodně kombinovali podél mantinelu v útočném pásmu. Odtud  branky většinou nepadají.

38.

Hudáček najel v rychlosti před Vehanena, střela zápěstím ale minula svůj cíl.

39.

Mužstvům schází nějaká překvapivá finální přihrávka.

40.

Mäenpää odchází na trestnou lavici pár vteřin před koncem druhé části. Slováci tak začnou třetí třetinu v početní výhodě.

40.

Skončila druhá třetina. Vyrovnaný zápas pokračuje. Slováci nadále pokračují v intenzivní palbě, ale schází ten poslední krok, nějaká šťastná dorážka. Finové mohli přidat druhý gól, puk směřující do sítě ale vytáhl Vydarený. Třetí třetina tak ještě slibuje drama.

41.

Začala třetí třetina.

41.

Slováci dohrávají přesilovou hru. Nedaří se jim ale udržet v pásmu.

42.

Finové dobře bránili a jsou kompletní bez újmy na čistém kontě.

43.

Laco měl práci po střele od modré. Puk vyrazil do rohu, kde ho přebrali slovenští beci.

44.

Granlundův průnik zastavil opět Laco. Takhle se vyrovnání Slováci nedočkají.

44.

Hrubka Finů rozehrávce, kterou Hossa z otočky nedokázal potrestat.

45.

Ale ani Slováci si nepočínali zrovna jistě při zakládání útoku a Hietanen pálil těsně vedle.

45.

Finové si zahrají přesilovou hru. Graňák je potrestán dvěma minutami v chládku za nedovolené bránění.

46.

Slovákům se ale brzy po buly daří vyhodit přes všechny čáry.

47.

A znovu. Tuhle početní výhodu zatím Finové nehrají dobře.

47.

Za faul vysokou holí odchází na trestnou lavici Sekera a pár vteřin si Finové zahrají dvojnásobnou přesilovku.

48.

Graňák je zpět a Slováci brání ve čtyřech mužích.

48.

Salmela zblízka trefil Lacův hrudník. Pak ještě vznikla drobná strkanice před brankou, trestat se ale nebude.

49.

Finové se rozestavěli v útočném pásmu. Laco ale zatím jejich pokusy vyráží.

49.

Slováci přežili oslabení. Sekera už zamířil z trestné na střídačku.

50.

Laco v přesilovkách Finů odolal. Nicméně oslabení Slovákům sebrala slušnou porci minut, při kterých se mohli snažit o vyrovnání.

50.

Koivu nastřelil beton slovenského gólmana. Další jistý zákrok Laca po dobré příležitosti Finů. Pokud dnes Slováci nevyhrají, alespoň se ujistili, že i jejich druhý gólman je kvalitní.

52.

Další přesilovka Finů. Dvě minuty vyfasoval Chára za sekání.

53.

Slováci dobře brání předbrankový prostor a nedovolují Finům křižnou přihrávku.

54.

A Chára je zpátky. Slováci oslabení zvládli opravdu výborně, ale co jim to platné, když to, co potřebují, je vstřelit gól.

55.

Koivu opět operoval před slovenskou brankou. Laco ale kotouč vyrazil pryč.

56.

Slovákům se krátí čas a trenér Vůjtek už vymýšlí, co v závěru zápasu provede.

57.

Kopecký se prodral do ůtočného pásma a jeho rána protáhla Vehanena, který si vyjel hodně ven z branky.

58.

Už i Chára se u tyčky finské branky snažil dotlačit puk do sítě. Z mlýnice v brankovišti ale vyšel jako vítěz Vehanen.

59.

Znovu Chára nahazoval na branku, nikdo ze spoluhráčů ale puk nedokázal dostat do sítě.

60.

Laco jde z brány. Slováci hrají v šesti.

60.

Jenže Slováci nestřílí.

60.

Konec zápasu. Tak to je smůla pro Slováky, jediný gól rozhodl o jejich prohře. Finové naopak už podruhé berou tři body za hubené vítězství 1:0.

Nejlepšími hráči jsou celkem logicky vyhlášeni oba gólmani, tedy Petri Vehanen a Ján Laco. To je pro dnešek vše. U další online reportáže napočtenou.