MS v hokeji • Skupina B • 20:15, konec zápasu

3:1
Lotyšsko
29. Michálek (Nakládal, Plekanec), 51. Nedvěd (Němec, Čáslava), 54. Plekanec (Blaťák)
24. Berzinš (Kennins)

Vítejte u online přenosu Aktuálně.cz ze světového šampionátu v hokeji. Český výběr se utká s týmem Lotyšska. Zápas začíná ve čtvrtek ve 20.15 hodin.

19:50

Dobrý večer u dnešní on-line reportáže.

19:51

Stejně jako předloni na zlatém německém šampionátu je pro český výběr duel s Lotyšskem možná klíčovým na celém turnaji.

Čeští hokejisté totiž na úvod turnaje nejprve těsně porazili Dány 2:0, poté padli 1:4 s domácími Švédy, aby následně porazili až po nájezdech Norsko 3:2.

To Lotyši potrápili na úvod Rusy (2:5) a následně porazili 3:2 Němce a 5:0 Italy.

To znamená, že do vzájemného střetu vstupují Lotyši se šesti body, zatímco obhájci bronzu z posledního šampionátu s pěti. V případě prohry by se tak svěřencům kouče Hadamczika výrazně zkomplikovala cesta alespoň do čtvrtfinále turnaje.

Český tým ale může hřát historická bilance s postsovětským soupeřem - z deseti vzájemných duelů vyhráli borci s lvíčkem na hrudi sedm, dvakrát o jejich vítězství rozhodlo až prodloužení (OH ve Vancouveru) a nájezdy(v dubnu v rámci Euro Hockey Challenge), jednou duel skončil před šesti lety plichtou 1:1.

Sestava Lotyšska: Masalskis (Jucers) - Galvinš, Redlihs K., Bartulis, Cibulskis, Sotnieks, Pujacs, Lavinš, Andersons - Sprukts, Redlihs M., Indrašis - Daugavinš, Širokovs, Cipulis - Keninš, Berzinš, Meija - Saulietis, Stals, Jass

Sestava Česka: Kovář (Štěpánek) - Blaťák, Nakládal, Němec, Čáslava, Mojžíš, Krajíček - Michálek, Plekanec, Frolík - Krejčí, Tenkrát, Průcha - Koukal, Hemský, Nedvěd - Novotný, Kašpar, Petružálek - Vondrka.

A ještě - rozhodčí: Bulanov (RUS), Kurmann (SUI) - Dedioulia (BLR), Morrison (USA).

20:01

Rozbruslení je za námi, za pár minut zápas začne.

20:11

Oba týmy právě nastupují do arény, Češi nastupují v červeném. Lotyši budou v bílých dresech.

Čekají nás hymny, nejprve ta lotyšská, poté česká.

Nejproduktivnějším hráčem Lotyšska je zatím Miks Indrasis s bilancí 3+2, na české straně je to pak edmontonský šikula Aleš Hemský (3+3).

Nejkrásnější hymna světa skončila, úvodní buly zápasu se blíží.

00:00

První třetina právě začala. Úvodní buly Plekanec nad Spruktsem vyhrál!

1. minuta

Do první akce se tlačil Průcha, jeden z beků Lotyšska mu ale včas zablokoval hokejku.

3.

Třetí česká pětka vedená Alešem Hemským zavřela Lotyše do obrany, Mojžíšova střela ale jen pleskla o zadní mantinel.

4.

Indrašis se dostal na levém křídle ke střele z kruhů, jeho švih zápěstí sice Kováře vystrašil, kotouč ale skončil mimo tři tyče.

04:08

První přerušení v zápase přišlo až po odehraných 248 vteřinách.

04:32

Nyní se během 24 vteřin přerušuje již potřetí, tentokrát po střele Keninnse do Kovářovy hrudi.

6.

Hemský se snažil vyháčkovat Galvinše, ten se ale nedal.

6.

Největší šance zápasu. Po přihrávce skrze české brankoviště se dostala k Cibulskise, ten ale nedokázal zamířit přesně. Také proto, že si kotouč na hraně kruhů musel přehazovat z beckhandu na forehand.

06:41

Perzinš skončil za Kovářem místo kotouče. Přerušení a komerční přestávka za první částí hry, ve které sice jsou Češi lepší, Lotyši ale nebezpečnější.

Alois Hadamczik v utkání Česko - Lotyšsko
Alois Hadamczik v utkání Česko - Lotyšsko | Foto: Reuters
7.

Nejprve Plekanec a poté Krajíček ohrozili Masalskise, lotyšský brankář ale větší problémy neměl.

9.

Saulietis ohrozil Kováře, tomu střela vypadla, Češi se dostali pod tlak.

8:46

A z něj pramenili dva české fauly, Lotyši ale dostávají nakonec překvapivě jen přesilovku 5 na 4. Oba fauly totiž způsobil Němec, hráči v červeném budou hrát v oslabení čtyři minuty!

11.

Michálek teď po minutě v obranném pásmu udržel v útočném pásmu půl minuty kotouč na holi.

11.

Průcha zahrozil, Masalskis pozorný, začala druhá část lotyšské výhody.

12.

Čáslava vyhazuje, ještě minutu....

13.

A už jen půlminutka...

12:41

Pět vteřin před koncem přesilovky dorážel Daugavinš, trefil ale jen tyč. Poté byl jeden z Lotyšů v brankovišti, a tak je útočící celek vykázán do středního pásma.

12:46

Češi se ubránili, největší šance měl na jedné straně Průcha, na druhé pouze v konci přesilovky Daugavinš.

14.

Koukal teď z křídla ohrozil Masalskise, ten byl pozorný.

15.

Na střely je to sice 8:8, české pokusy jsou ale hodně propagační.

16.

Kašpar napálil kotouč na Masalskise, trefil ho do helmy. Že by budíček?

16.

Petružálek s Novotným připravili důrazem šanci pro Nakládala, český řízný bek z úhlu netrefil branku.

17.

Plekanec připravil šanci zpoza branky pro Mojžíše, ten ale tak dlouho kličkoval mezi kruhy, až bylo po gólovce.

Petr Nedvěd při utkání Česko - Lotyšsko
Petr Nedvěd při utkání Česko - Lotyšsko | Foto: Reuters
18.

Krejčí prověřil Masalskisovy betony, tentokrát ale netrefil kotouč tak parádně jako před dvěma lety v prodloužení osmifinálového duelu.

19:00

Začala poslední minuta první třetiny... Češi rozjíždějí akci zpoza vlastní branky.

20.

Hemský zavezl kotouč, nechal kotouč na modré, Kašpar jej napálil na Masalskise, lotyšský gólman ale nedal českým hráčům šanci na dorážku.

19:35

Bartulis fauloval za brankou Michálka a Češi budou hrát přesilovku.

20:00

Na její případné využití si ale budeme muset počkat do druhé třetiny, ta první právě skončila.

Poměr střel v první třetině je 11:9 pro český tým, nebezpečnějším týmem jsou ale Lotyši, kteří jsou agresivnější, přímočařejší.

20:01

Začala druhá třetina.

21.

Vypadá to, že ani česká přesilovka nebude využita. Hadamczikovi svěřenci se nedokáží ani dostat do pásma.

23.

V obrovské šanci se objevil Hemský, tomu nakonec "nezbylo než nakonec střílet", branku Masalskise jen těsně minul z ideální pozice z mezikruží.

24.

Další parádní zákrok Kováře. Český mladík dokazuje, proč je statisticky třetím nejlepším brankářem turnaje.

23:55

Lotyši vedou! Berzinš vypálil z mezikruží, kotouč přeskočil Kovářům beton a doskákal i přes enormní snahu Plekance do branky.

Gól Berzinse v utkání Česko - Lotyšsko
Gól Berzinse v utkání Česko - Lotyšsko | Foto: Reuters
25.

Češi teď zatlačili Lotyše, jenže ani Průcha, ani Nedvěd na Masalskise nevyzrál.

25.

V další šanci Redlihs, Kovář na místě.

28.

Po přihrávce Tenkráta pálil od modré Mojžíš, Masalskisova lapačka na místě.

28.

Galvinš s Průchou se do sebe pustili poté, co Lotyši dojeli akci po střele Širokovse.

27:46

A oba kohouti za hrubost usedli na trestnou lavici.

29.

I hra ve čtyřech více sedí více Lotyšům.

28:58

Vyrovnáno!!! Plekanec potáhl kotouč středem, hodil jej za modrou na kruhy Nakládalovi. Ten nacentroval do brankoviště, Masalskis kotouč neudržel a u druhé tyčky neměl Michálek problém dorazit - 1:1!

Radost Michálka a Plekance v utkání Česko - Lotyšsko
Radost Michálka a Plekance v utkání Česko - Lotyšsko | Foto: Reuters
31.

Do obrovské šance se cpal Hemský, Masalskis stačil ke své tyči slidovat včas.

31.

Oba týmy jsou v pěti, ale na ledě to vypadalo, že Češi hrají přesilovku. Točili Lotyše dobrou minutu v obranném pásmu, ti se osvobodili jen zásluhou zakázaného uvolnění.

32.

Petružálek - Kašpar - Novotný, bourací letka málem vstřelila branku, nakonec ale jen zboural posledně jmenovaný lotyšského gólmana. S trochou nadsázky tak vše podle plánu čtvrté české pětky.

33.

Frolík v obrovské šanci, na brankovišti úplně sám, Masalskis zázračně zasáhnul levým betonem, ale následně se pomalu zvedá, asi není úplně ok.

33.

A po další střele Frolíka se strhla před lotyšskou bitkou pořádná mela, Frolík, Michálek i Plekanec se pustili do čtyř soupeřů! Předtím ale fauloval Plekanec, takže Lotyši budou hrát přesilovku.

33.

Češi ale díky bitce vyklouzli z očekávaného oslabení, bude se hrát ve čtyřech.

33.

Od modré pálil Blaťák, Masalskis na místě, ale je vidět, že pravá noha po souboji s Novotným není úplně v pořádku.

34.

V obrovské šanci Daugavinš. Nejprve chytře tečoval před Kovářem, kotouč se odrazil od mantinelu zpět před branku, ležící český brankář byl překonán, jenže Lotyš na zakončení hodně spěchal a trefil jen první tyč, od které se kotouč skutálel na Kovářovy betony a nakonec mimo branku.

36.

Nedvěd z pravého křídla tvrdě vypálil, jenže netrefil a následně další oslabení českého týmu.

35:05

Hodně přísné vyloučení za šest hráčů na ledě. Češi byli v ochranné zóně, přesto čároví odpískali.

37.

Polovinu trestu již Češi ubránili, i když se jim zatím nepodařilo vyhodit kotouč z obranného pásma.

37.

Až nyní vyvezli kotouč Krejčí s Tenkrátem.

37:05

Češi jsou v pěti!

38.

Lotyši ale zůstali hodně v tlaku, především Čáslava byl nakonec rád, že se dobelhal na střídačku.

39.

Nakládal chyboval na červené čáře, Kennins se dostal s Meijou do nájezdu 2 na 1, ale situaci nevyřešili vůbec dobře.

38:50

Další přesilovka Lotyšů. Hemský dohrál souboj za lotyšskou brankou, vysokou holí trefil Spruktse do obličeje a Češi jdou do čtyř.

40.

Bartulis pálil hned po buli, poté i Daugavinš, Kovář na místě!

Jakub Kovář v utkání Česko - Lotyšsko
Jakub Kovář v utkání Česko - Lotyšsko | Foto: Reuters
40.

A nyní Lotyše zastavila špatná rozehrávka a ofsajd.

40.

Češi se už ubrání, chybí deset vteřin, Lotyši jedou z vlastního pásma...

40:00

Druhá třetina končí! Za patnáct minut, zhruba ve 21:59 zase nashledanou, budou to ještě nervy!

Přestávka

Na střely je vyrovnáno 23:23. Objektivně vzato - Lotyši jsou stále lepším týmem, až na pasáž po inkasovaném gólu jsou agresivnější, rychlejší a šikovnější na puku. Češi jsou určitě kvalitnější hráči, jejich sebedůvěra ale zjevně není největší!

40:01

Začala třetí třetina, čeští hráči hrají ve čtyřech.

40:50

Češi jsou kompletní, Lotyši ale v tlaku.

42.

Nyní už hrají Češi, Hemský zpoza branky předložil nabídku Nedvědovi, ten ale promáchnul.

42.

Krejčí pálil od modré, Masalskis neviděl přes Hemského, lotyšský gólman vyrazil branku těsně kolem pravé tyče.

42.

Bomba Tenkráta z pravého křídla, Masalskisova lapačka bezchybná, zdá se, že lotyšský brankář se dal během přestávky zdravotně do pořádku.

44.

Čeští hráči zvýšili důraz, aktivitu, lépe bruslí a Lotyši se nyní jen brání.

Šarvátka před lotyšskou brankou v utkání Česko - Lotyšsko
Šarvátka před lotyšskou brankou v utkání Česko - Lotyšsko | Foto: Reuters
46.

Meija vyzkoušel pozornost Kováře z mezikruží střelou švihem. Co zjistil? Budějovický fantóm je připraven a koncentrován.

46.

Obránce Mojžíš se teď objevil na hrotu českého útoku, na pobídku Michálka ale těsně před Masalskisem nedosáhnul.

Blaťák a Berzinš bojují o puk v utkání Česko - Lotyšsko
Blaťák a Berzinš bojují o puk v utkání Česko - Lotyšsko | Foto: Reuters
48.

Nedvěd zkusil vypálit zpoza obránce kousek za modrou čarou, Lotyš mu střelu zblokoval až do ochranné sítě.

48.

Novotný vypálil z mezikruží, Masalskis měl obrovské problémy, Petružálek se k dorážce nedostal.

48.

Na střely vedou Češi 4:1 v této třetině, zvýšená aktivita je znát ve všech směrech.

50.

Lotyši se dostali teď na chvíli do českého obranného pásma, leč bez úspěchu.

50.

Průcha zavezl kotouč do útočného pásma, černou gumu převzal Hemský, proháčkoval se obranou Lotyšů, dostal se ale až za branku a jeho zakončení zpoza ní na přední tyč Masalskis přečetl.

50:50

Góóól! Češi vedou 2:1! Němec našel přes dvě lajny na modré Nedvěda, který samostatný nájezd zakončil nádherným blafákem.

53.

Němec nahodil kotouč od červené na Masalskise. Bude se vhazovat před lotyšským gólmanem.

53

Nedvěd nyní ukázal, že se umí i výborně vracet, dojel situaci 3 na 3 a sebral Lotyši těsně před zakončením kotouč z hole.

53:08

Berzinš nyní zbytečně napadl za českou brankou Nakládala a jde na dvě minuty ven.

53:22

A Češi vedou 3:1!!! A jako správný kapitán využívá Plekanec první českou přesilovku na šampionátu. Ve středním pásmu si vzal kotouč, nabruslil jeden na jednoho do útočného pásma a po rychlé krátké kličce prostřelil Masalskise k tyči.

55.

Tenkrát po přiklepnutí Nedvěda netrefil, na druhé straně zahrozili Lotyši, vzápětí zase Tenkrátova střela sražená nad branku. Divokých 15 vteřin.

57.

Krajíčkova střela od modré, Masalskis na místě.

56:19

Cibulskis oplácel za českou brankou za čistý atak Mojžíšovi a Češi mají další přesilovku.

58.

Další akce Nedvěda s Plekancem končí na hrudi Masalskise.

59:19

Lotyši jsou kompletní.

60.

Poslední vteřiny se dohrávají za českou brankou.

Konec zápasu! Češi vyhráli 3:1, přestože prohrávali 0:1 a posunuli se na třetí místo ve skupině B.

Nejlepší hráčem Lotyšů Pujacs, na české straně vládl opět gólman Kovář.

Poměr střel 34:26, ve třetí třetině 11:3. Češi poslední dvacetiminutovku ovládli a nakonec přece jen zaslouženě vyhráli.

Děkuji vám za pozornost a u dalších on-line přenosů nejen z mistrovství světa zase nashledanou.