Hokej ŽIVĚ: Česko - Rusko, finále šampionátu

Jakub Šafránek Jakub Šafránek
23. 5. 2010 22:16
Český hokejový výběr vede ve 3. třetině finálového zápasu 2:0. Sledujte on-line reportáž Aktuálně.cz.

Minuta po minutě

- Vítejte u ON-LINE přenosu finálového střetnutí z MS 2010. Utkání mezi Českem a Ruskem začíná ve 20.30.

- Čeká nás šestý pokus českého týmu v novodobé historii o zisk zlata na šampionátu. S Ruskem jsme se utkali naposledy ve Vancouveru na olympijských hrách v základní skupině. Prohráli jsme, rozhodující moment přišel po srážce Jágra s Ovečkinem.

- Rusko doposud na turnaji nepoznalo hořkost porážky a pokud dnes vyhraje, završí tak třetí vítězství na MS v řadě.

- Jak vypadá situace před zápasem? Než se přeneseme do haly v Kolíně nad Rýnem, můžete si přečíst informace, které jsme zveřejnili v průběhu dneška.

Asi budete dobří, jste ve finále, říká nejlepší z Rusů - ZDE

Večerní menu: neporazitelní Rusové. Češi ví, jak na ně - ZDE

Proč si proboha kouč bral tu pauzu, pláče švédský tisk - ZDE

Třetí místo získali nakonec stejně jako loni Švédové, kteří v odpoledním utkání o bronz porazili Německo 3:1.

Německo senzaci nedokonalo. Bronz berou Švédové

Zahajovací sestavy:

Rusko: Varlamov (Košečkin, Jerjomenko) - Kornějev, Grebeškov, Kalinin, Gončar, Nikulin, Jemelin, Aťjušov, Kulikov - Ovečkin (A), Sjomin, Fjodorov (A) - Malkin, Dacjuk, Kovalčuk (C) - Těreščenko, Frolov, Kozlov - Kuljomin, Anisimov, Afinogenov.

Česká republika: Rozhodčí: Vokoun (Pavelec, Štěpánek) - Rozsíval, Mojžíš, Blaťák, Němec, Rachůnek, Čáslava (A), Gřegořek - Vampola, Klepiš, Jágr (A) - Marek, Rolinek (C), Voráček - Červenka, Novotný, Kašpar - Růžička, Koukal, Kvapil.

1. Finále hokejového mistrovství světa 2010 mezi Českem a Ruskem právě začalo.

1. Česko vede 1:0! Excelentní začátek českého týmu, který na rozdíl od předchozích zápasů jde do vedení, a to už po dvaceti sekundách hry. Jaromír Jágr vyjel zpoza ruské branky, nalákal na sebe Rusy i brankáře Varlamova, ale místo střely nahrál volnému Klepišovi, který tvrdou ranou do odkryté branky posílá Čechy do vedení.

2. Rusové se tlačí dopředu, dvě střely Frolova ale Vokoun kryje

3. Parádní zákrok Vokouna: Rusové se dostali do úniku dva na jednoho, k zakončení se dostal Afinogenov, ovšem Vokoun jeho střelu brankářským skluzem vykryl

4. Tlak Ruska pokračuje, Fjodorov dokonce teď nastřelil tyčku. Češi ale stále vedou 1:0.

5. Kovalčuk a spol. řádně zatápěli české obraně, ale Vokoun i pátou ruskou střelu v zápase pokryl

6. Trenér Bykov se nyní rozčiluje na rozhodčí, že neodpískali tvrdý zákrok Mojžíše na ruského forvarda, ale jeho protesty jsou marné

7. Pěkná akce Marka Kvapila, který pronikl do ruského útočného pásma a vystřelil do hroní poloviny branky. Varlamov se ale blýskl parádním "semaforem"

7. Ruský nápor nyní částečně opadává, poslední dvě střídání se hrála především ve středu hřiště

8. Marek střílel z úhlu a přes obránce, ale netrefil ruskou bránu

9. Další dobrá akce Frolova, který objel Vokounovu branku a bekhnedem vystřelil. Jeho střelu i následnou dorážku český gólman vyrazil. Češi se nyní nemohou dostat ze třetiny

10. Na ledě jsou první formace. Jágrovu nahrávku před branku, kde číhal Vampola, ale lapil Varlamov

11. Další dobrá rána Klepiše, který se po buly dostal u modré k puky a tvrdě golfákem vypálil na ruského brankáře. Ten jeho střelu jen vyrazil do rohu. Český první útok opět potrápil ruského medvěda

12. Parádní zákrok Němce, který teď Anisimovovi vyrazil v jasné šanci poslední chvíli puk.

13. A je tu první vyloučení utkání. Za podražení soupeře půjde na dvě minuty na trestnou český bek Petr Čáslava.

13. Parádní hra Vokouna, který lapil Gončarovu střelu od modré, rozehrál na Němce a ten vyhodil puk ze třetiny

14. Dobrý brejk českého týmu, Blaťák ale přihrávku na Červenku přes Ovečkina neprotlačil, a tak musel střílet z úhlu. Varlamov v pohodě vykryl.

15. Češi hrají v plném počtu a pět minut před koncem první části stále vedou 1:0.

16. Jágr a spol opět zatlačili Rusy do vlastní obranné třetiny, ale střela Blaťáka, která z dobrého pohybu české první formace nakonec vyplynula, nemohla ruskou branku ohrozit.

16. Statistika střel je poměrněne vyrovnaná, Rusové vedou 10 ku 8

17. Novotného lajna teď točila Rusy v jejich třetině, ale střely se neujaly a naopak sám Novotný musí za držení na trestnou. Vokouna a spol. čekají další horké chvíle

18. První minutu oslabení Češi ubránili, ale Malkin s Ovečkinem teď hodně českou čtyřku hodně zaměstnali

19. A Češi ubránili i druhou přesilovku Bykovova týmu. Novotný navíc po vyskočení z trestné lavice ihned dostal puk a pěkně z hranice kruhů střílel na Varlamova.

19. Hodně rychlé ruce Afinogenova teď zamotaly hlavu hned třem českým hráčům, ale Vokoun se jejich fakírskými pohyby zmámit nenechal a jeho střelu tahem chytil

20. A další český faul. Afinogenov neprve poslal rychlou kličkou Blaťáka do bufetu kolínské arény, aby potom pěkně vystřelil, Vokoun jeho střelu chytil ale frustrovaný Blaťák o chvíli později vyhodil puk ze hřiště a za zdržování míří na trestnou.

20. V poslední vteřině první části se bude volat videorozhodčímu, neboť Rusové dostali po závaru Dacjukem puk za brankovou čáru. Otázka je, jestli to stihli ještě v řádné hrací době.

20. Rozhodčí gól neuznali. Česko tedy po první třetině vede nad Ruskem ve finále mistrovství světa 1:0.

První část napínavé finálové bitvy je za námi. Rusové v ní byli sice aktivnějším týmem, a to i kvůli třem českým vyloučením, ale Češi již od první minuty zápasu vedou, když pěknou akci Jágra tvrdě zakončil Jakub Klepiš. Ruský tlak vrcholil v závěru třetiny, ale vyrovnání Dacjuka nakonec sudí neuznali, neboť ho ruský forvard dosáhl několik desetin vteřiny po ukončení hrací doby první části.

21. Začala druhá třetina. Češi stále vedou 1:0, avšak čeká je ještě 73 sekund oslabení

21. A hned je tu tvrdá rána Ovečkina z pravé strany. Vokoun jeho ránu chytil do lapačky

21. Samostatný únik českého týmu, pardubický rychlík Petr Koukal přebruslil ruské beky, ale jeho bekhendovou kličku Varlamov pokryl levým betonem

22. Český tým je kompletní

22. Sjomin teď nebezpečně pálil, ale naštěstí pro Čechy netrefil branku

24. Češi se soustředí na obranu, Rusové se nemohou dostat do tlaku

25. Češi ale zároveň nedokáží být nebezpeční vepředu

25. Vše změnila jako obvykle první formace českého týmu: Jágr našel na modré Klepiše, ten si najel na kruhy a zkoušel prostřelit Varlamova mezi betony. Ten ale secvakl tuurniket včas.

27. Tvrdá rána Ovečkina z levého kruhu, Vokoun vyráží do ochranné sítě

28. Obětavá hra českého týmu musí nutně Rusy frustrovat. Češi padají do střel, skákají rybičky, nevypustí žádný puk. Předvádějí zkrátka znovu velice obětavý výkon, otázkou zůstává, zdali vydrží v tomto tempu do konce zápasu.

28. Podívejte se na fotogalerii ze zápasu ZDE:

29. Rusové vedou na střely 20:11, v druhé části Češi zatím vystřelili jen třikrát.

30. Češi v polovině zápasu stále vedou brankou Klepiše 1:0. Vyrovnání teď mohl dosáhnout Frolov, jenže jeho střelu vyrazil dnes zatím vynikající Vokoun.

31. Růžičkův výběr si zahraje první přesilovku. Na trestnou půjde Těreščenko, který při souboji trefil holí do obličeje Klepiše

31. Klepiš pálil od modré, ale jeho pokus razili beci mimo

32. Česká přesilovka postrádá střelbu, nikdo se nechce odhodlat k ráně

33. Rusové jsou kompletní.

34. Voráček pěkně zatáhl do ruské třetiny, narazil si puk s Rolinkem a nebezpečně vypálil. Varlamov jeho ránu vyrazil do rohu.

35. Do konce druhé třetiny zbývá pět minut. Rusové jsou znovu v náporu. Vokoun právě zlikvidoval pětadvacátou ruskou střelu, na svědomí ji měl Malkin

36. Výborné napadání Marka teď přinutilo ruské beky vyhodit na zakázané uvolnění

37. Voráček teď pěkně pálil z hranice kruhů na Varalmova. Jeho vyraženou ránu zkoušel dorážet Rolinek, ale český kapitán z bezprostřední blízkosti neuspěl

38. Ruská hra ztrácí na přesnosti, další zakázané uvolnění měl na svědomí Kovalčuk

38. A je to 2:0! Rachůnek zatáhl podél pravého mantinelu puk a nahrál před branku, kde se touš od Rolinkovy brusle odrazil za záda Varlamova. Bude se ale telefonovat videorozhodčímu.

38. A rozhodčí gól uznávají!

39. Další pěkná akce českého týmu, z mezikruží střílel Novotný

40. Druhá třetina končí, Česko ve finále mistrovství světa navýšilo své vedení nad Ruskem na 2:0.

Už jen dvacet minut dělí český výběr od toho, aby po pěti letech opět získal mistrovský titul. Ve finále světového šampionátu totiž vede díky brankám Klepiše a Rolinka nad Rusy 2:0. Ve druhé části byli opět aktivnější stávající mistři světa, kteří nyní vedou na střely 25-18, ale Češi obětavou hrou, podpořenou vynikajícím výkonem brankáře Vokouna, nápor ruského medvěda zastavili. V závěru třetiny navíc přidali druhou branku v zápase, kterou symbolicky vsítil kapitán Tomáš Rolinek. Ve třetí třetině ale Češi mohou očekávat ruské peklo na ledě, které bude jistě podporvat i převážně Rusy vyprodaná Lanxess aréna.

41. Třetí třetina finále mistrovství světa mezi Českem a Ruskem právě začala.

41. Rusko začíná náporem, ale Češi první lajnu Rusů, v níž nyní nastupuje Frolov, ke střele nepustili

42. Rozhodčí teď pustili dva sporné zákroky na obou stranách, ale do vylučování se jim patrně už moc chtít nebude

42. První střelu třetí části si připsal Afinogenov, ale jeho pokus z úhlu Vokoun v pohodě chytil

43. Češi se soustředí na obranu středního pásma, Rusové mají problémy přes tuto část hřiště projít

44. Rozsíval teď v pohodě drží puk za českou bránou, Rusové překvapivě nenapadají

45. Pěkná akce třetí formace, kterou ránou zakončil Červenka; jeho pokus jen těsně minul Varlamovovu branku

47. Rusové jsou trochu bezradní a zkoušejí to především individuálně

48. Do konce třetí části zbývá dvanáct minut, Češi stále vedou 2:0

48. Parádní stahovačka Kvapila, Varlamov jen s námahou vyrazil jeho následnou střelu nad bránu. Z protiútoku se dostal ke střele kanonýr Ovečkin, ovšem Vokoun si na jeho střelu hodně vyjel a lapil ji mezi betony.

49. Češi vedou ve třetí části na střely 3:2.

50. Skvělá akce Červenky: motal za brankou Varlamova dva ruské beky, pak přihrál před bránu, ale Kašpar z dobré pozcie neprostřelil ruského brankáře

51. Koukala teď tvrdě srazil jeden z ruských hráčů. O českého hokejistu se nyní starají lékaři, kteří jej odvezli na střídačku. Koukal je viditelně otřesen, snad bude v pořádku.

51. Další zákrok Rusů sudí nepochopitelně trestají: Jemelin dal bodyček Jaromíru Jágrovi a rozhodčí jej vylučují na pět minut plus do konce utkání.

51. Češi začali dlouhou přesilovku pěknou ranou Blaťáka od modré.

52. Češi hrají přesilovku opatrně. Prioritou je hlavně neinkasovat, takže Růžičkovi svěřenci hrají na jistotu a raději si přihrávaji, než by stříleli, a nabízeli tak případný odražený puk Rusům do brejku.

54. Ovečkin a spol. teď i ve čtyřech motali hlavi českým bekům, ke střele se ale nedostali

54. Tvrdá rána Červenky končí ve Varlamovových chráničích. Stav je šest minut před koncem třetí části stále 2:0 pro Česko.

55. Jágr je po zákroku Jemelina stále otřesený, v sestavě jej nahrazuje Růžička

55. Voráček parádně zatáhl puk podel pravého mantinelu, najel si na střed, nahrál Rolinkovi a ten nebezpečně pálil vedle Varlamovovy brány

55. Dobrá akce dnes skvělého Červenky, který uvolňoval Klepiše, jehož v jasné šanci hákoval ruský bek. Česko bude hrát pět vteřin 5:3

56. Češi točí Rusy v jejich třetině, jejich manévry zakončoval pěknou střelou Červenka. Do konce zbývají čtyři minuty a Češi stále vedou 2:0

57. Rusové jsou v plném počtu.

57. Českou akci po levém křídle zakončoval Vampola, jehož ránu vyrazil Varlamov nad bránu.

58. 2:36 sekund před koncem třetí části půjde na trestnou lavici Michal Rozsíval se seknutí Semina. Bykov si bere oddychový čas, aby mohl svým svěřencům naplánovat strategii na závěrečné minuty.

58. A Rusové budou hrát v šesti, Varlamov je na střídaččce.

58. Na ledě Dacjuk, Malkin, Ovečkin, Gončar, Kovalčuk, Kozlov

58. A Češi mají další problém. Rolinek nestihl Kovalčukovu Kličku a nohou podrazil ruského forvarda. Češi budou hrát ve třech proti pěti. Varlamov se vrátil do brány.

59. Za Čechy brání Kašpar Novotný a Mojžíš. A Rusové jsou v šesti proti třem. Tomu se tedy říká přesilovka.

59. Při obrovském závaru se vyznamenal Vokoun, který lapil střelu Malkina. Ten navíc fauloval Mojžíše a půjde na trestnou.

59. Minuta do konce, Rusové jsou v pěti, neboť Varlamov je opět na střídačce. Ovečkin následně v obrovské šanci trefil jen tyč a dorážky pokryl Vokoun!

60. Dacjuk před prázdnou bránou minul nahrávku Kovalčuka. V zápěti Vokoun laipl střelu Ovečkina a frustrovaný forvard Washingtonu se pustil do Klepiše.

60. A je to 2:1! Gól dává po parádní křížné přihrávce do prázdné Dacjuk. Češi ale stále budou hrát v oslabení, na trestné totiž zůstává Rolinek, neboť Rusové snížili ještě během Rozsívalova trestu. Do konce zbývá 35 sekund.

60. Češi vyhazují ... dvacet vteřin

60. Sedm sekund před koncem se ale ještě bude vhazovat před Vokounem.

60. Na buly Klepiš a Dacjuk.

60. Češi jsou mistry světa! Klepiš vyhrál buly a Rusové se již k puku nedostali. Česko tak udrželo vedení 2:1 a po pěti letech získalo další triumf, ve své krátké historii již šestý. Rusové naopak nedosáhli na zlatý hattrick, tak jak se to podařilo mezi lety 1999-2001 právě Čechům. Každopádně podceňovaný český výběr, kterému před šampionátem věřil jen málokdo, získává i přes prohry s Nory či Švýcary zlato.

Děkuji za pozornost a přeji příjemný zbytek hokejové neděle, která českému výběru přinesla nečekané, ale o to cennější zlato.