Lékaři se chystají na Soči. Jágr musí usnout co nejdřív

Adam Sušovský Adam Sušovský
19. 12. 2013 12:30
Hráči z NHL se budou v Soči prát s desetihodinovým časovým posunem. Doktoři už plánují, jak následky "jet lagu" minimalizovat.
Aby byli Jágr a spol. v Soči v pohodě, musí po příletu co nejdříve usnout. Začátek olympijského turnaje bude komplikovat boj s velkým časovým posunem, na aklimatizaci nebude žádný čas.
Aby byli Jágr a spol. v Soči v pohodě, musí po příletu co nejdříve usnout. Začátek olympijského turnaje bude komplikovat boj s velkým časovým posunem, na aklimatizaci nebude žádný čas. | Foto: Reuters

Praha - Jaromír Jágr v sobotu stihne odehrát zápas NHL ve Washingtonu, ale v pondělí večer už se bude muset hlásit v olympijské vesnici národnímu týmu. Z Ameriky se do Soči na začátku února dostane letadlem za zhruba patnáct hodin a překoná devět časových pásem. Na biorytmus člověka je to pořádná rána a čas na aklimatizaci bude minimální. Jágr a spol. stihnou v místě olympiády jen jedno rozbruslení a hned ve středu hrají se Švédskem v době, kdy v Americe velká část z nich teprve ráno odjíždí na trénink.

Říká se tomu jet lag. Je to porucha, která vzniká narušením spánkového rytmu a potká každého, kdo cestuje přes půlku světa (i méně). Čím větší časový rozdíl je, tím je únava z jet lagu výraznější. A hokejisté v Soči s ní ze začátku budou bojovat mnohem víc než se svými soupeři.

Alois Hadamczik sice nechce slyšet žádné výmluvy, hlavně  po zkušenosti z letošního světového šampionátu, kam polovina týmu z Ameriky také dorazila na poslední chvíli a pak tím omlouvala své zoufalé výsledky. Tentokrát ale na začátku turnaje bude částečný pardon na místě. Ne z dlouhé cesty, hokejisté poletí byznys třídou na lehátku, jako spíš z toho, jak se jim otočí den. Ráno se změní v noc. A naopak.

Pomůže chemie. Je ale třeba dávat pozor na doping

Z toho mají už teď, necelé dva měsíce před začátkem olympiády, těžkou hlavu hlavně lékaři národního týmu. Na nich bude, aby pomohli hráčům s co nejrychlejší adaptací na evropský čas. Pomáhat jim k tomu bude hlavně chemie: prášky na spaní nebo přírodní vitamíny. Balancovat budou těsně na hranici dopingu s jasným cílem: hokejisté musí co nejrychleji usnout. Až pak budou mít doktoři vyhráno.

"Je to individuální. Člověk obvykle potřebuje na adaptaci zhruba čtyři dny, ten druhý je z toho nejhorší. Většinou celou první noc nemůže usnout a kouká na televizi, další den je pak skoro nepoužitelný. Proto budeme hokejistům pomáhat ke změně biorytmu takhle chemicky," říká doktor národního týmu Radek Holibka. Zrovna druhý den, kdy budou hráči trpět nejvíc, mají na programu jediný společný trénink, který před turnajem stihnou. O tom, jak následky jet lagu eliminovat co nejrychleji, se Holibka už teď radí i s odborníky na spánek.

"Pořád o tom přemýšlíme. Ale jediné, co jsme schopni nabídnout, jsou jen prášky na spaní a přírodní vitamíny, které podporují povzbuzení a prokrvení organismu a jsou ještě v souladu s dopingovou kontrolou. Dávat infuze je asi nesmysl," míní lékař. „Stejně jako pár piv, po kterých se sice dobře spí, jenže mají vedlejší účinky na druhý den,“ dodává s úsměvem.

Lev se v Rusku řídí českým časem. To v Soči nepůjde

Jiná možnost není. Reprezentanti se nemohou inspirovat ani způsobem, jak velké časové posuny překonává na tripech po Rusku Lev Praha. Pražský klub se při náročné cestě na Dálný Východ do Chabarovsku či Vladivostoku pořád snaží držet českého času. V praxi to tam funguje tak, že hokejisté spí přes den a žijí v noci.

„Jenže tripy Lva trvají jen týden. My tam budeme déle a tým bude navíc poskládaný z hráčů z Evropy i z Ameriky, kde je také hodně časových pásem. Nedokážu si představit, jakým časem bychom se řídili. Turnaj navíc trvá téměř čtrnáct dnů,“ vyloučil takovou možnost Holibka.

O tom, jak se Lev Praha na podzim pral v Chabarovsku a Vladivostoku s desetihodinovým časovým posunem, si můžete přečíst v článku TADY.

Stejně jako Jágr budou do poslední chvíle v Americe i další opory nároďáku. Dna dny před srazem v Soči hrají své zápasy i Jakub Voráček, David Krejčí, Tomáš Plekanec nebo třeba Radko Gudas. Tomáš Hertl „končí“ o den dřív, zato to má z Kalifornie na olympiádu ještě o tři časová pásma dál. Program NHL je prostě našlapaný, všichni bezprostředně po zápase poletí do Ruska s přestupem v Evropě.

Voráček si nikdy nestěžuje. Změna času na něj nepůsobí

Stejný problém bude v Soči pochopitelně tížit i ostatní země. Kanada, Amerika nebo třeba Finsko ale mají malou výhodu: do turnaje vstoupí až o den později, budou mít o důležitých 24 hodin víc času na adaptaci. Rusko už zase dopředu hlásí, že tým ze dvou třetin poskládá hlavně z hráčů KHL. Tam by problém neměl nastat téměř vůbec žádný.

"Je to trošku sázka do loterie. Když letos přijel do Švédska na mistrovství světa Tomáš Plekanec, hrál hned další den parádně. Pak jsme ale hráli se Švýcary a už byl úplně unavený. Na někoho to dolehne, na někoho ne. Ale Švédi, se kterými turnaj začneme, to budou mít úplně stejné," ví lékař a hned doplňuje, kdo je s přechodem na jiný den naprosto bezproblémový. Je to prý Jakub Voráček.

"Ten si nestěžuje nikdy na nic. Nikdy jsem na něm nepozoroval, že by byl unavený a že ho změna času trápí. Je z toho hodně poučený, umí se na to připravit a přesně ví, kdy a jak si má co dát, aby byl co nejdříve v pohodě. My mu, stejně jako ostatním hráčům, jen pomáháme.“

 

Právě se děje

před 8 minutami

Tyčkař Kudlička je poosmé halovým mistrem republiky

yčkař Jan Kudlička se poosmé stal halovým mistrem republiky. Mezi muži se díky dnešnímu vítězství za 554 centimetrů posunul na druhé místo historických tabulek nejúspěšnějších atletů. Více titulů v hale nasbíral jen bývalý výškař Jaroslav Bába, který jich má jedenáct.

Bronzovému medailistovi z HMS 2014 Kudličkovi na výšce 554 centimetrů odpadl poslední domácí konkurent Matěj Ščerba, který zapsal 533 cm. Staronový šampion, který loni získal na halovém mistrovství republiky stříbro, si pak nechal zvednout stojany na 561, ale při pokusech o nejlepší český výkon sezony neuspěl.

"Letošní halová sezona byla o chloupek lepší než ta loňská, ale byli jsme zvyklí na lepší sezony. Doufám, že ta další, tedy letní, bude lepší. Pocitově převládá optimismus, výkonově ne, 560 mě letos neuspokojilo. Vím, jak vypadaly tréninky, pocitově to bylo o hodně lepší než ty výkony," řekl v rozhovoru na ploše.

Obrovskou radost měl z pátého titulu na 60 metrů překážek někdejší halový mistr Evropy Petr Svoboda, který závodil letos poprvé. Překážky si pětatřicetiletý závodník pražského Olympu při tréninku postavil teprve před šesti dny. "V neděli jsem zkusil techniku, v úterý náběhy, dneska jsem běžel rozběh a pak finále. Tenhle čas mě, doufám, nechá ve středisku a připravit se na olympiádu. A hlavně zůstat zdravý. Jelikož mi halová sezona začala dnes, tak byla úžasná a zároveň optimistická," radoval se z vítězného času 7,66. To je nejlepším český výkon sezony, ale o 22 setin pomalejší než Svobodův český rekord.

Předčasně skončila snaha Jana Veleby o rekordní šestý titul na šedesátce. Kvůli zranění se musel na poslední chvíli odhlásit. "Včera (v pátek) při rozcvičení jsem ucítil lehkou bolest v tříselné oblasti a následné lékařské vyšetření potvrdilo, že je tam svalové zranění, asi i dírka. Na nějaké závodění by to nebylo," uvedl na svazovém facebooku.

Zdeněk Stromšík tak měl ulehčenou cestu ke druhému titulu za sebou. Závodník domácího SSK Vítkovice zvítězil v čase 6,64, čímž vyrovnal vlastní rekord šampionátu z loňského roku.

Potřetí za sebou vyhrála šedesátku Klára Seidlová, která časem 7,27 sekundy zaostala o čtyři setiny za svým českým rekordem. Posedmé se halovou mistryní ČR stala koulařka Markéta Červenková, která si posunula letošní maximum na 16,81 metru.

Vynikající výkon v rozběhu na 400 metrů předvedla Lada Vondrová, která si vylepšila osobní rekord z Czech Indoor Gala o třináct setin na 52,12 a zařadila se na páté místo letošních evropských halových tabulek. V neděli by ji před finále čtvrtky měl čekat ještě rozběh dvoustovky. Finále na 200 metrů případně poběží půl hodiny po své hlavní disciplíně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy