Třinec vyhrál na Spartě 3:2 a postupuje do finále

Třinci vystřelil finále hrdina Irgl. Spartě chyběly síly
V úvodu zápasu zahrozil první Třinec, ale Sparta rychle převzala otěže zápasu.
Utkání ozdobila nejvyšší návštěva této sezony. Do holešovické haly přišlo 12 004 diváků.
Z vedení se radovali v 15. minutě Oceláři, když se Polanský prosadil přes Poláška a prostřelil Novotného mezi betony.
Sparta dostala po chvíli druhou ránu, když se po dorážce trefil Hrňa.
6. 4. 2015 20:45
Oceláři vyhráli šestý semifinálový zápas na Spartě a postupují do finále.

Praha - Extraliga už zná oba účastníky finále. Po Litvínovu bude o titul hrát Třinec, který dokázal v pražšských Holešovicích vyhrát šestý zápas semifinálové série proti Spartě 3:2. O třetím postupu Ocelářů do boje o zlato v historii rozhodl před nejvyšší návštěvou této sezony 12 004 diváků v 57. minutě v přesilové hře Zbyněk Irgl, který po návratu na led rozhodl i pátý duel.

Utkání jsme sledovali živě ZDE.

V úvodu sice zahrozil první Třinec, ale Sparta postupně převzala iniciativu a Hrubcovi nadělal problémy svým pokusem Rolinek. Pak musel třinecký gólman krýt i Pechův pokus a Buchtele zamířil vedle. Při Galvasově vyloučení způsobila hostům potíže Ďalogova střela a následně při Rothově vyloučení pálili Mikuš a Hlinka.

Z vedení se radovali v 15. minutě Oceláři, když se Polanský prosadil přes Poláška a prostřelil Novotného mezi betony. Vyrovnat mohli vzápětí Hlinka a Forman, ale shodně ztroskotali na třineckém brankáři. V 17. minutě se skóre změnilo na druhé straně, když se po Rothově zblokovaném pokusu prosadil z dorážky Hrňa.

Do druhého dějství nahradil ve sparťanské brance Novotného Janus, ale stejně jako Hrubec nemusel dlouho čelit žádné velké šanci, jen střeleckým pokusům. "Chtěli jsme týmu dát nějaký impulz. Třinec měl v první třetině tři střely a dal dva góly. Proto šel do branky Janus," vysvětlil kouč Pražanů Josef Jandač.

Až v 29. minutě byl blízko snížení Forman, jehož tečovaný pokus z otočky minul levou tyč. Na druhé straně připravil Ružička možnost pro Draveckého, který ale blafákem Januse nepřekonal.

Oceláři se ještě ubránili při trestu Polanského, při kterém měli šance Přibyl a Pech, ale v 33. minutě už inkasovali. Třinečtí se osvobodili vyhozením z tlaku, ale Janus rychle rozehrál a při střídání hostů vyslal Vondrka do rozhozené obrany Saboliče, který bekhendem zamířil nad Hrubcovu lapačku.

Pak ještě zahrozili Rolinek s Pechem, na druhé straně mohl zvýšit Klesla. Před pauzou ještě prověřili v přesilovce Hrubce Vondrka a Polášek. Třinec v oslabení odolal a stejně tak na začátku třetí třetiny při pobytu Polanského na trestné lavici, při němž pálil Polášek.

Po faulu Kumstáta se dočkali první početní výhody i hosté, ale Nosek v dobré pozici minul a půl minuty před koncem přesilovky byl vyloučen za hru se zlomenou hokejkou Hrabal. Sparta zkrácenou přesilovku využila, když Buchtele nedal Hrubcovi šanci přesnou ránou z levého kruhu do levého horního rohu. U jeho trefy si připsal asistenci Hlinka, pro nějž to byla jubilejní 400. přihrávka v dresu Sparty v nejvyšší soutěži.

"Možná jsme byli i lepším týmem, ale celý zápas jsme tahali za kratší konec. Dostali jsme na začátku dva dost laciné góly. Dotahovali jsme to, pak jsme to i dotáhli a dostali jsme třetí gól z nějaké ojedinělé šance Třince. Tak to prostě je. Myslím ale, že se nemáme v žádném případě za co stydět," uvedl Jaroslav Hlinka, nejproduktivnější hráč v historii Sparty.

Sparta se dál tlačila za obratem, v 50. minutě ale měl šanci na druhé straně Klepiš. Vzápětí při Saboličově trestu mohl vrátit Ocelářům vedení Adamský, v oslabení se zase dral za gólem Buchtele, jehož fauloval Nosek.

Třinec se ale v oslabení ubránil a sám udeřil při Barinkově trestu. Po přihrávce Polanského zblízka prostřelil Januse mezi betony navrátilec Irgl a stal se hrdinou stejně jako v sobotu, kdy v prvním vystoupení po operaci nádoru na ledvině rozhodl pátý duel.

"Byl to pro nás žolík, který se vytáhl opravdu v pravý čas. Rozhodl poslední dvě utkání v náš prospěch a nesmírně nám pomohl," prohlásil kouč vítězů Jiří Kalous.

"Vypadalo to, že to skončí 2:2, ale nakonec jsme tam zakombinovali a Zbyňa to perfektně proměnil. Velice vyrovnaný zápas, velice vyrovnaná série od začátku do konce, snad kromě prvního zápasu. Ale není moc co oslavovat, máme další velice těžkou sérii před sebou," prohlásil třinecký kapitán Rostislav Klesla.

Semifinále play off hokejové extraligy - 6. zápas:

HC Sparta Praha - HC Oceláři Třinec 2:3 (0:2, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 33. Sabolič (Vondrka, Piskáček), 49. Buchtele (J. Hlinka) - 15. Polanský (Irgl), 17. Hrňa (Roth, Orsava), 57. Irgl (Polanský). Rozhodčí: Pešina, Hejduk - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 3:7. Využití: 1:1. Diváci: 12.004. Konečný stav série: 2:4.

Sparta: F. Novotný (21. Janus) - Ďaloga, J. Mikuš, Pilař, Polášek, Piskáček, Barinka, Eminger - Kumstát, Pech, Rolinek - Sabolič, J. Hlinka, Vondrka - Forman, D. Přibyl, Buchtele - Dvořáček, Dragoun. Trenéři: Jandač a Moták.

Třinec: Hrubec - Roth, Klesla, Galvas, Linhart, Hrabal, M. Doudera, Nosek - Dravecký, Klepiš, Ružička - Irgl, Polanský, Adamský - Hrňa, Plíhal, Orsava - Ciencala, Marek Růžička, Matuš. Trenéři: Kalous a Varaďa.