Vašemu hráči chybí 33 vteřin na ledě. Hokejový tým bizarně přišel o vítězství

jzp jzp
12. 10. 2021 9:44
Kazašská Karaganda slavila minulý týden výhru 4:3 v prodloužení nad Atyrau, ale nakonec utrpěla kontumační porážku 0:5. Důvod? Nedala jednomu ze svých hokejistů dostatek prostoru na ledě.
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Foto: Dalibor Sosna

Oním hráčem byl 18letý obránce Dair Allamov, který v základní hrací době dosáhl na icetime 4:27. Neodehrál tak požadovaných pět minut. Chybělo mu 33 vteřin, což je jedno dvě střídání.

Nejvyšší hokejová liga v Kazachstánu má ohledně nasazování mladíků striktní pravidla. Standardně ještě zní, že klub může do zápasu nasadit nanejvýš 22 hráčů, z toho 20 bruslařů a dva brankáře. Pak ale začínají regulace. Trenér musí poslat do hry alespoň dva mladíky, kteří mohou reprezentovat Kazachstán. Jeden z nich nesmí být narozený dříve než 1. ledna 2001, u druhého je tento limit přísnější (1. ledna 2002).

Oba navíc musejí odehrát alespoň pět minut v základní hrací době. Jinak přijde trest, který poznala Karaganda. Výjimkou jsou pouze situace, kdy se hráč zraní.

Kazachstán chce takto vychovat novou generaci hokejistů a udržet si konkurenceschopnost. Na posledním mistrovství světa dospělých sice málem postoupil do čtvrtfinále, ale předtím třikrát v řadě hrál v nižší divizi. Navíc spoléhá na naturalizované cizince, kteří často hrají klíčovou roli. Bez nich by se zřejmě propadl.

S úspěchem na minulém světovém šampionátu kontrastuje olympijská kvalifikace, kde Kazaši nepostoupili do finálové fáze, neboť nečekaně podlehli Polsku.

Kazachstán se nastálo nedokáže udržet ani v elitní skupině juniorského mistrovství. Nutno ale dodat, že od roku 2010 udělal značný pokrok. Tehdy kazašská dvacítka paběrkovala i na šampionátu třetí kategorie.

Nakopnout mládežnický hokej povinným nasazováním mladíků v nejvyšší lize chtěl před lety také český svaz. Nezašel ale tak daleko jako Kazachstán.

Nejdřív chtěl na zápasové soupisce extraligového týmu až pět mladých hráčů, ale po dvou letech experimentu kontroverzní pravidlo zmírnil. Klub tak mohl nasadit dva brankáře a 18 hráčů do pole bez věkového omezení. A pokud chtěl sestavu rozšířit, mohl přidat pouze dva hokejisty s potenciálem reprezentovat Česko na juniorském mistrovství.

Čas na ledě ale regulovaný nebyl, a tak se mnohdy stávalo, že "vyvolení" mladíci zahřívali střídačku drtivou většinu utkání.

Nakonec ale padlo i toto zmírněné pravidlo, čímž postavení juniorů v extralize značně utrpělo. Výjimku přinesla akorát minulá sezona, kdy kvůli koronavirové pandemii nikdo nesestupoval. Poklesl tlak na výsledky, díky mladíkům se dalo ušetřit na platech.

Jenže ve stávajícím ročníku mohou sestoupit hned dvě mužstva, jedno půjde dolů určitě. Vrátily se tak staré pořádky. Většinu zápasů svého klubu odehrálo pouhých osm juniorů, z toho dva z Plzně.

Navíc jen čtyři z této osmičky pravidelně hrají přes 10 minut. Premiantem je plzeňský bek David Jiříček, jenž v průměru tráví na ledě přes 17 minut. Oproti tomu třeba kladenský zadák Ladislav Funk s icetimem 2:23 by jistě uvítal kazašské pořádky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 56 minutami

Pražská energetika od začátku srpna zdražila elektřinu pro nově příchozí zákazníky

Pražská energetika (PRE) od začátku srpna zdražila elektřinu pro nově příchozí zákazníky, kteří nechtějí fixovat cenu. Současný produkt nahrazuje jiným, dražším. Cena za megawatthodinu tak stoupla o 63 procent z 4174 korun na 6800 korun. ČTK informaci potvrdil mluvčí PRE Karel Hanzelka. Nové ceny se týkají necelých dvou procent současných zákazníků a nově příchozích, nejde tedy o plošné zvýšení cen. O řadě změn v cenících platných od srpna firma informovala už dříve. Kvůli růstu velkoobchodních cen zvyšují výrazně ceny i další dodavatelé.

"Skladba produktového portfolia se v čase vyvíjí a mění. I na nás samozřejmě dopadají skokově rostoucí ceny elektřiny na burze, které minulý týden překročily hranici 400 eur (asi 9800 korun) za megawatthodinu. Nemáme jinou možnost, než současný stav promítnout do ceníku," řekl Hanzelka. PRE proto původní produkt nahrazuje novým. Oba produkty nabízí takzvanou hybridní smlouvu, která je uzavřená na dva roky s nefixovanou cenou, při její změně ale může zákazník smlouvu ukončit.

Kromě nefixovaných produktů změnilo PRE ceny také u produktu PREekoproud, kde firma garantuje dodávky stoprocentně zelené elektřiny. Cena megawatthodiny se zvýšila o 2626 korun z původních 4454 korun na 7080 korun. "U produktu PREekoproud je uvedená cena pro nové zákazníky. Nejde tedy o plošné zvýšení cen, stávajících zákazníků se nový ceník z velké části netýká," dodal Hanzelka. Pražská energetika zdražila od 1. srpna také nefixovaný produkt PRE Proud Nefix z původních 4879 korun na 7505 korun za megawatthodinu, tedy zhruba o polovinu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy