Třinecký Matuš má otřes mozku, Sparta rozdrtila Kometu

Aktualizováno 26. 9. 2014 20:48
Třinecký hokejista Radim Matuš nedohrál dnešní utkání 6. kola extraligy s Plzní pro těžký otřes mozku. Hokejisté Sparty smetli domácí Kometu Brno 8:1.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Lukáš Filipec

Praha - Třinecký hokejista Radim Matuš nedohrál dnešní utkání 6. kola extraligy s Plzní pro těžký otřes mozku.

Dvacetiletého útočníka museli převézt do nemocnice poté, co ho už ve čtvrté minutě narazil plzeňský obránce Jakub Jeřábek zezadu na hrazení. Třinečtí zápas nakonec vyhráli 3:1.

Sparta si ve šlágru kola pohrála v Brně s Kometou a vyhrála vysoko 8:1. Na výsledku se pěti body podílel Lukáš Klimek.

Třinecký Matuš byl po Jeřábkově zákroku, který rozhodčí ocenili trestem na dvě plus deset minut, silně otřesený. Na cestě z ledu i do kabiny ho museli přidržovat spoluhráči i členové realizačního týmu. "Byl těžce otřesený. Museli jsme ho hned převézt do nemocnice, kde lékaři zjistili těžký otřes mozku," řekl mluvčí klubu Tomáš Želazko.

Podle něj se doba rekonvalescence dá zatím stěží odhadovat. "U těchto zranění to bývá hodně individuální, určitě minimálně týden až dva si nezahraje," řekl Želazko.

"Bylo to nešťastné"

Plzeňský asistent Milan Razým se za Jeřábkův zákrok dodatečně omlouval. "Bavil jsem se o tom s ním v kabině a z jeho strany v tom rozhodně nebyl úmysl. Bohužel domácí hráč byl v danou chvíli natočený čelem k mantinelu. Věříme, že se Matuš rychle uzdraví a nebude to nic vážného," řekl Razým.

Druhý kouč Ocelářů Václav Varaďa nevinil Jeřábka z úmyslu. "Bylo to nešťastné, akorát se mi zdálo, že plzeňský hráč u toho zákroku povyskočil. Dnes tam ale bylo na obou stranách hodně podobných zákroků," řekl Varaďa.

Jedním gólem se na vítězství Ocelářů podílel nejlepší extraligový střelec Zbyněk Irgl a byla to už jeho pátá trefa sezony. Brankář Šimon Hrubec měl na dosah druhé čisté konto v řadě, o nějž ho však čtyři sekundy před koncem připravil v přesilovce Tomáš Sýkora.

Klimek roznesl Brno čtyřmi góly

Agresivní hokej vynesl Spartě po jedenácti minutách tříbrankový náskok. Už ve čtvrté minutě otevřel skóre Hlinka, druhý gól přidal po pouhých šesti sekundách přesilovky Cingel a nejistého brankáře Faltra vyhnal z branky po třetím gólu Klimek. Trápící se Kometu na chvíli povzbudila v 16. minutě branka Čermáka při přesilovce.

Sparta i ve druhé třetině svého soupeře přehrávala ve všech směrech a nenechala se Kometu nadechnout k případnému zvratu. Hned v úvodu druhé třetiny přidal čtvrtou branku Klimek. Ani brankář Čiliak, kterému spoluhráči při bránění příliš nepomohli, rozjetou Spartu zastavil. Nestačil na střely Přibyla, Klimka a Rolinka.

I když Brňané bojovali, jejich kombinační souhra vázla na finální přihrávce a brankáře Novotného příliš neohrozili. Většinou se uchylovali pouze k nahazování kotoučů do třetiny soupeře, kde ale Sparta měla v osobních soubojích převahu.

I když se Brňané v poslední třetině herně zlepšili, střelecky se ale neprosadili a naopak zbytečnými fauly nabídli Spartě v přesilovkách přidat další dva góly, které zaznamenal Klimek.

Zlín zůstává stále bez bodu

Mladá Boleslav se dočkala prvních bodů před svými diváky od návratu mezi elitu. A Středočeši brali hned všechny tři, když porazili Karlovy Vary 3:1. O tříbrankové vedení domácích se postarali Milan Mikulík, Lukáš Pabiška a Radan Lenc, za hosty korigoval Jaromír Kverka mladší.

Mistrovský Zlín podlehl doma Pardubicím 1:3 a zůstal po pátém vystoupení v sezoně bez bodu poslední. Na trefu Tomáše Kauta z úvodní třetiny sice odpověděl po 26 vteřinách druhé části Bedřich Köhler, ale vzápětí vrátil Východočechům vedení Lukáš Nahodila a výsledek potvrdil v 45. minutě Lukáš Radil.

Litvínov triumfoval na ledě Hradce Králové 2:1, jako jediní v soutěži zůstávástále neporažení a vedou tabulku o tři body před Třincem. Severočeši sice prohrávali od 17. minuty po trefě Kanaďana Collina Valcourta, ale ještě na konci první třetiny vyrovnal Petr Chaloupka a ve 32. minutě rozhodl Slovák Juraj Majdan.

Hráči Olomouce zdolali Liberec 4:3 a připsali si doma druhou výhru za sebou. Nováček nejvyšší soutěže vedl 3:0 a 4:1, Bílí Tygři sice díky trefám Martina Bartka a Michala Bulíře závěr zdramatizovali, ale domácí těsný náskok ubránili.

6. kolo hokejové extraligy:

HC Oceláři Třinec - HC Škoda Plzeň 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 29. Irgl (Rufer), 35. Orsava (Dravecký, Klesla), 58. Rákos (Dravecký) - 60. T. Sýkora (Jeřábek). Rozhodčí: Mrkva, Polák - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 9:6, navíc Jeřábek (Plzeň) 10 min. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 4551.

Třinec: Hrubec - Roth, Klesla, Trončinský, M. Doudera, Nosek, Linhart, Galvas - Irgl, Polanský, Adamský - Kreps, Matuš, Dravecký - Rákos, Žejdl, Orsava - Ciencala, Kindl, Rufer. Trenéři: Kalous a Varaďa.

Plzeň: Machovský - Kadlec, Pulpán, Kubka, Jeřábek, Moravčík, Boháč - Kratěna, Simon, Pletka - Balej, Lev, Johnson - Schleiss, T. Sýkora, J. Sýkora - M. Dvořák, M. Beran, Kubalík. Trenéři: Razým, Michal Straka a J. Špaček.

BK Mladá Boleslav - HC Energie Karlovy Vary 3:1 (1:0, 2:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 11. Mikulík (Trška), 31. Pabiška (D. Výborný, Kučný), 38. Lenc (Vidmar) - 52. Kverka ml. (Vachovec). Rozhodčí: Hodek, Horák - Bláha, Špůr. Vyloučení: 6:5. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 3760.

Mladá Boleslav: Rittich - Stříteský, Trška, M. Hruška, Kučný, Vidmar, Robar, R. Čermák - Mikulík, Broš, Klimenta - Hyka, D. Výborný, Pabiška - M. Látal, Musil, Lenc - D. Květoň, Vrbata, Bárta. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.

Karlovy Vary: Habal - Harant, Sičák, J. Tomeček, Redlihs, Šmach, Deyl, T. Dvořák - Duda, Kverka ml., Vachovec - D. Hruška, Balán, R. Pšurný - V. Tomeček, Skuhravý, Štals - Gorčík, R. Hruška, Heizer. Trenéři: Mlejnek, Kverka st. a Kněžický.

PSG Zlín - HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 21. Köhler (Marušák) - 17. Kaut, 22. Nahodil (Tybor), 45. Radil (Benák). Rozhodčí: Fraňo, Hejduk - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 8:7. Využití: 0:1. Diváci: 4000.

Zlín: Kašík - Marušák, Kotvan, Valenta, Žižka, Tesařík, Řezníček - Balaštík, Leška, Köhler - Kubiš, Holík, Čajánek - Ondráček, Roman Vlach, O. Veselý - Okál, Popelka, Čech. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Pardubice: Kristan - Čáslava, Píša, Ščotka, Benák, Mojžíš, Gregorc, Havlík - P. Sýkora, T. Zohorna, Semorád - Radil, Nahodil, Tybor - Kolář, M. Špaček, J. Starý - Kaut, Cetkovský, Voženílek. Trenéři: Venera a Říha ml.

HC Olomouc - Bílí Tygři Liberec 4:3 (3:1, 1:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 1. Marosz (Rác), 10. Cibák (Marosz, Rác), 17. Škůrek (Rašner), 26. Majeský (Rác, Marosz) - 20. Valský (Filippi, Škoula), 32. Bartek (Vampola, Škoula), 53. Bulíř (Kolmann, Bakoš). Rozhodčí: Wagner, Úlehla - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:2, navíc Lašák (Liberec) 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 4727.

Olomouc: Vošvrda - Houdek, Jaroměřský, Vyrůbalík, Ondrušek, Rašner, Majeský, Škůrek - Hrňa, Patera, Diviš - Rác, Marosz, Cibák - Pekr, Matai, Laš - Jergl, Buc, R. Dlouhý. Trenéři: Fiala a Dopita.

Liberec: Lašák (21. Schwarz) - Šimek, Škoula, Gřegořek, Kolmann, Vitásek, Voráček, Kajínek - Bartek, Vampola, Krenželok - Bakoš, Filippi, Bulíř - Valský, Bulík, P. Jelínek - K. Jass, A. Dlouhý. Trenéři: Hynek, M. Černý a Láska.

Mountfield Hradec Králové - HC Verva Litvínov 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 17. Valcourt (Pospíšil) - 20. Chaloupka (Ručinský), 32. Majdan (Sklenička). Rozhodčí: Lacina, R. Svoboda - Flegl, Polonyi. Vyloučení: 2:5. Využití: 1:0. Diváci: 4378.

Hradec Králové: Kantor - Slovák, Frühauf, Pláněk, P. Mikuš, Jank, Vašíček - Kudrna, Mertl, Šimánek - Dej, Kukumberg, Pospíšil - Skokan, T. Knotek, Červený - P. Beránek, Nedvídek, Valcourt. Trenéři: Draisaitl a Kučera.

Litvínov: Francouz - Chaloupka, Kubát, Pavlík, Sklenička, Pavelka, Zeman - Jánský, Hübl, Lukeš - Martynek, R. Hanzl, Ručinský - Majdan, Piroš, Trávníček - Písařík, Šrámek, Jurčík. Trenéři: Rulík a Hořava.

HC Kometa Brno - HC Sparta Praha 1:8 (1:3, 0:3, 0:2)

Branky a nahrávky: 16. L. Čermák (Kuboš, Kempný) - 4. J. Hlinka (Klimek), 9. Cingel (Přibyl, Polášek), 11. Klimek (J. Hlinka, Polášek), 21. Klimek (Kumstát, Polášek), 25. Přibyl (Forman, Polášek), 37. Rolinek, 55. Klimek (J. Hlinka, Réway), 60. Klimek (Réway, Polášek). Rozhodčí: Hradil, Šír - Bryška, Skopal. Vyloučení: 6:6. Využití: 1:3. Diváci: 7200 (vyprodáno).

Brno: Falter (11. Čiliak) - Ptáček, Kováčik, Kempný, Kuboš, König, Hanzlík - Ton, V. Němec, J. Hruška - T. Svoboda, H. Zohorna, J. Káňa II - J. Svoboda, L. Čermák, Ostřížek - P. Mrázek, Raška, Vondráček. Trenéři: Kýhos, Pešout a K. Beran.

Sparta: F. Novotný - K. Pilař, Barinka, Polášek, Piskáček, Hrbas, J. Mikuš - Kumstát, Pech, Rolinek - Réway, J. Hlinka, Klimek - Sabolič, Přibyl, Cingel - Forman, Volek, Buchtele. Trenéři: Jandač a Moták.

1. Litvínov 6 4 2 0 0 23:9 16
2. Třinec 6 4 0 1 1 19:11 13
3. Pardubice 6 4 0 0 2 17:12 12
4. Vítkovice 5 4 0 0 1 18:14 12
5. Sparta Praha 6 3 0 0 3 21:15 9
6. Hradec Králové 6 3 0 0 3 14:12 9