Líní Severoameričané, žádná hrdost. Hráč s koučem odkryli poměry v reprezentaci Číny

jzp jzp
6. 8. 2022 7:08
Mužská hokejová reprezentace Číny působila na posledních olympijských hrách v Pekingu prazvláštně. Hned ze dvou třetin ji tvořili naturalizovaní cizinci. Nyní se objevují hlasy, že v kabině nesourodého mančaftu to příliš neklapalo.
Reprezentanti Číny po vyřazení z hokejového turnaje na olympiádě v Pekingu 2022
Reprezentanti Číny po vyřazení z hokejového turnaje na olympiádě v Pekingu 2022 | Foto: Reuters

Za Čínu hrálo na únorových hrách dvanáct rodilých Kanaďanů, tři Američané a jeden Rus. Někteří Číňané, kteří tvořili zbytek 25členného kádru, se navíc hokejově rozvíjeli v zámoří.

Nesourodá reprezentace nakonec nemusela čelit hvězdám NHL, jejichž start zatrhl covid, ale ani tak v konkurenci světové elity neobstála. Prohrála všechny zápasy a měla suverénně nejhorší skóre 4:23.

Celý čínský výběr vzešel z Rudé hvězdy Kunlun, která od roku 2016 nastupuje v ruské KHL coby jediný čínský účastník.

Mnozí reprezentanti tak prošli pod rukama Vjačeslavu Kozlovovi, který v předminulém ročníku dělal v Kunlunu trenérského asistenta Alexeji Kovaljovovi.

Právě Kozlov teď pro ruskou stanici Match TV, kterou vlastní státní energetický gigant Gazprom, přiblížil poměry v Rudé hvězdě.

Když měl popsat mentalitu čínských hokejistů, spustil: "Co je to vlastně za Číňany? Většina hráčů byla ze Severní Ameriky. S čínskými kořeny, to ano, ale už s kanadskou a americkou mentalitou. Všichni ti kluci uměli hrát, ale mnozí z nich byli líní a nepracovali na sobě. Byly to pro ně snadno vydělané peníze. Hráli jen tak pro radost, žili v Moskvě (pekingský klub měl domácí zázemí v Mytišči na předměstí Moskvy kvůli koronavirovým restrikcím v Číně, pozn. red.) a hověli si. Nikdo vlastně nestál o play off, v týmu chyběla konkurence."

Víc zkušeností s Kunlunem než Kozlov, který v klubu skončil po jediném roce, má útočník Žu-ti Jing. Za Rudou hvězdou odehrál během několika let 47 zápasů a získal místo v olympijském výběru.

V reprezentační kabině, která v zásadě kopírovala tu klubovou, se však necítil dobře, a to kvůli zámořským hráčům s čínskými kořeny, kteří zamířili do Kunlunu hlavně kvůli penězům.

"Když jsme šli do klubu a pili jsme, ti kluci mi to řekli přímo do očí. Bylo to něco ve smyslu: 'Víš, jinde bych si takové peníze nevydělal.' Stejně jsme to ale všichni věděli. Tahle krutá realita byla znát i v kabině, kde jste nezaznamenali žádný pocit hrdosti," řekl Jing webu China Sports Insider.

Na olympiádě hrál každý naturalizovaný cizinec s čínskou verzí svého jména, což vzbudilo jistý rozruch. V šatně však čínština rozhodně nevládla.

"Nebudu nikoho jmenovat, ale někteří hráči s čínskou krví strávili v Číně dost času, ale neobtěžovali se naučit jediné čínské slovo. Přitom když se vracíte ke svým kořenům, musíte se aspoň trochu naučit jazyk a trochu zapadnout do místní kultury. Ničeho z toho jsem si během pěti let u týmu vůbec nevšiml," prohlásil Jing.

"Na opačném konci spektra byli kluci bez čínského původu, kteří v tomhle vynaložili mnohem větší úsilí, což hodně respektuji," doplnil Jing.

Ve zvláštním kolektivu se necítil dobře i proto, že zcela nesplynul ani s rodilými Číňany, ani s cizinci. Narodil se sice v Pekingu, ale už v devíti letech odešel kvůli hokeji do Spojených států.

"Připadalo mi, že procházím krizí identity," prozradil 23letý centr. "Čínští hráči si mysleli, že jsem někdo s čínským původem a cizinci mě měli za Číňana. Takže jsem tak trochu zůstal stranou. Měl jsem akorát pár kamarádů v podobné situaci. Celkově to ale bylo divné."

Kunlun může být zásobárnou čínské reprezentace i nadále, neboť v KHL pokračuje navzdory ruské invazi na Ukrajinu. Zbylými dvěma zahraničními účastníky jsou běloruský Minsk a kazašský Nur-Sultan.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Skupina Rage Against the Machine v Praze nevystoupí, zpěvák si poranil nohu

Americká rocková kapela Rage Against the Machine zrušila evropské turné včetně koncertu, který měla odehrát 19. září v pražské O2 areně. Informaci potvrdila česká pobočka pořádající agentury Live Nation. Důvodem je indispozice dvaapadesátiletého zpěváka Zacka de la Rochy. Poranil si nohu a poslední koncerty musel absolvovat vsedě. "Lékaři mu doporučili, aby v srpnu a září nepokračoval v turné po Velké Británii a Evropě. S velkým zklamáním šňůru musíme zrušit," uvedli hudebníci.

Po vystoupení 14. srpna v newyorské Madison Square Garden frontman zamíří domů, aby se rehabilitoval. "Moc se omlouváme všem, kteří na nás roky čekali," dodává sestava. Ta vznikla roku 1991, dále ji tvoří kytarista Tom Morello, baskytarista Tim Commerford a bubeník Brad Wilk. Rage Against the Machine v uplynulé dekádě osm let nekoncertovali. Znovu se dali dohromady u příležitosti současného turné. To mělo začít roku 2020, kvůli pandemii však bylo dvakrát odložené.

Vstupenky na pražský koncert zaplacené online budou v plné výši automaticky refundovány na účet, ze kterého proběhla platba. Peníze za lístky zakoupené v kamenných prodejnách pořadatelé začnou v místě zakoupení vracet 18. srpna.

před 3 hodinami

Trump využil u prokuratury práva nevypovídat. Bez odpovědi zůstalo 400 otázek

Bývalý americký prezident Donald Trump využil svého práva nevypovídat více než 400krát, když ve středu předstoupil před generální prokurátorku státu New York Letitii Jamesovou v rámci vyšetřování praktik jeho rodinné firmy. S odvoláním na zdroje obeznámené s průběhem dotazování to uvádí některá americká média. List The New York Times (NYT), že Trumpovy dvě nejstarší děti se při svých setkáních s vyšetřovateli na pátý dodatek americké ústavy neodvolávaly.

Jediná otázka, na kterou prezident z let 2017 až 2021 prokuratuře pod přísahou odpověděl, byla ta ohledně jeho jména, řekl Trump televizei NBC News jeho právník Ron Fischetti. Podle informací NYT následně předvolaný oznámil, že dál nebude spolupracovat a Jamesovou, která seděla ve stejné místnosti, označil za "odpadlickou prokurátorku". Následovalo prý více než 400 otázek, na něž Trump reagoval slovy "stejná odpověď" na znamení toho, že využívá práva nevypovídat.

NBC News informovaný zdroj sdělil, že Trump toto právo uplatnil více než 440krát. Prokuratura po několikahodinovém setkání potvrdila, že exprezident skutečně odmítal odpovídat, nicméně nespecifikovala, kolikrát se tak stalo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy