Hertl v Americe nemluví. Jen se směje, kouká a sází góly

Adam Sušovský Adam Sušovský
26. 9. 2013 18:10
Jestli někdo ještě v létě pochyboval o tom, že se Tomáš Hertl z extraligy prosadí rovnou do NHL, může se pomalu začít škrábat za uchem.
Tomáš Hertl bojuje o místo v NHL. V San Jose udělal takový dojem, že ho trenéři staví do elitní formace.
Tomáš Hertl bojuje o místo v NHL. V San Jose udělal takový dojem, že ho trenéři staví do elitní formace. | Foto: facebook San Jose Sharks

San Jose - Jestli někdo ještě v létě pochyboval o tom, že se Tomáš Hertl z extraligy prosadí rovnou do NHL, může se pomalu začít škrábat za uchem. Hertl v přípravě na NHL září, místo v týmu má teď téměř jisté.

"Jestli si myslím, že Tomáš může NHL hrát? Ano," řekl o něm trenér San Jose Todd McLellan.

Možná si ještě sami pamatujete, jak Hertl marně bojoval na letošním šampionátu. Z českého týmu sice vyčníval, získal spousty puků i přesilovek, soupeře si vodil za zády. Jenže nedal gól, v zakončení byl zoufalý. Právě bídnou koncovku mu pak řada expertů vyčítala - Tome, s tímhle za moře nelez!

V útoku s Thorntonem nemluví. Ale dává góly

Jenže Hertl neposlechl a všechny tyhle názory odpálil. V létě máknul na síle a v přípravě na NHL se změnil v kanonýra. V San Jose udělal dokonce takový dojem, že ho trenér pravidelně staví do úderného útoku vedle hvězdného kanonýra Joe Thorntona.

I když si toho tihle dva moc neřeknou, žralokům se tahle spolupráce zatím vyplácí. A z Hertla, který odjel do zámoří bez znalosti angličtiny a s tím, že může začít na farmě, se začíná pomalu krystalizovat důležitý člen týmu.

"Mluvíme na něj, ale nevíme, jestli nám rozumí. Jen přikyvuje a směje se," říká Thornton. "Ale líbí se mi, jak se tlačí k brankovišti, výborně střílí a velmi dobře bruslí. Na užší kluziště si přitom ještě zvyká, bude se ještě zlepšovat."

3 zápasy, 3 góly, 2x hvězdou zápasu

Ve třech přípravných zápasech dal Hertl tři góly, na jeden přihrál. Dvakrát (!) už ho vyhlásili hvězdou zápasu, dojem udělal hlavně včera. Jeho dvě sebevědomé trefy orámovaly vítězství žraloků nad Vancouverem v plné sestavě 5:0. A trenér McLellan nemohl říct nic jiného: "Tomáš se mi líbil."

"Pokud to pojali takhle, že ho staví do první lajny, je vidět, že s ním počítají. Dostane velkou šanci, ale musí mít štěstí. Hlavně aby se nezranil a aby mužstvo ze začátku neprohrávalo," říká Vladimír Růžička, trenér Slavie, který Hertla velkému hokeji naučil. I jemu záleží na tom, aby se klenot slávistické líhně v Americe prosadil.

Začátek sezony rozhodne. Pokud si Hertl udrží pozici i v prvních zápasech ostré sezony, má vyhráno. "Prostor mu dají, proto si ho tam přece brali. Nemusíme polemizovat o tom, na co Tomáš má. Všichni víme, jaký je to hráč. Teď ale potřebuje štěstí, v NHL to není jednoduché, věci se mění ze dne na den a na místo v týmu dole čeká spousta dalších kluků," říká Růžička.

Hertl: Cítím se dobře. Jsem připravený

"Cítím se dobře. Dva roky jsem hrál ve velkém týmu (Slavii) fyzický hokej. Na NHL jsem připravený," cituje Hertla oficiální web americké soutěže.

Sano Jose s Hertlem čekají před sezonou poslední dvě prověrky. V pátek ve Phoenixu, v sobotu v Anaheimu. Pokud se i v nich bude Hertl jen usmívat a sázet góly, angličtinu mu trenéři jistě rádi odpustí. A 3. srpna v domácí premiéře NHL proti Vancouveru by tenhle český šikula neměl chybět.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Benátky zažívají nápor turistů. Příští rok už bude vstup do centra za peníze

Do Benátek se před pondělním církevním svátkem Ferragosto vydalo téměř sto tisíc turistů. S fenoménem masového turismu se tak město na laguně potýká stejně jako před koronavirovou pandemií, poznamenala agentura APA.

Před svátkem, který je zároveň vrcholem období dovolených, v sobotu v Benátkách úřady napočítaly na 93 000 turistů. Bylo mezi nimi 75 000 cizinců, vyplývá z dat benátské koordinační a monitorovací centrály, která má k dispozici veškeré městské kamery.

Letošní léto je přitom poslední, kdy se mohou jednodenní turisté do historického centra dostat bez vstupného, které bude zavedeno v příštím roce. Turisté, kteří žijí mimo region Benátsko a nehodlají ve městě přespat, si pak budou vstup do historického města rezervovat na internetu. Lidé, kteří se objednají dlouho dopředu, mají dostat slevu.

Podle toho, který den se do Benátek vydají, budou platit za vstup do města tři až deset eur (73 až 244 korun). Rezervační systém má být otestován už v příštích týdnech.

Benátská radnice zatím nechystá stanovit denní limit počtu turistů, ale chce příliv návštěvníků regulovat. V některé dny bývá ve městě na laguně přes 100 000 turistů.

Svátek Ferragosto, který je v Itálii dnem pracovního volna, zavedl v roce 18 před naším letopočtem císař Augustus, a připomínal ukončení sklizně první srpnový den. V křesťanské éře byly oslavy posunuty na polovinu měsíce a spojeny se svátkem Nanebevzetí Panny Marie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy