Hertl pomohl v NHL dvěma góly k výhře San Jose, Vejmelka čelil čtyřiceti střelám

Aktualizováno 13. 3. 2022 9:27
Hokejový útočník Tomáš Hertl přispěl dvěma góly k výhře San Jose 5:0 nad Los Angeles a v sezoně má na kontě už 25 tref, což se mu v základní části NHL povedlo v kariéře podruhé.
Tomáš Hertl v zápase proti Los Angeles v NHL.
Tomáš Hertl v zápase proti Los Angeles v NHL. | Foto: Reuters

Karel Vejmelka zneškodnil 37 střel Bostonu včetně všech sedmi pokusů Davida Pastrňáka, ale neodvrátil prohru Arizony 2:3. Na výhře Bruins se podílel asistencí Tomáš Nosek. Na jeden gól přihrál také Filip Chytil při vítězství New York Rangers 7:4 v Dallasu.

Hertl rozhodl před dvěma dny na ledě Los Angeles zápas v prodloužení a prosadil se i v odvetě, když svými góly upravil skóre z 3:0 na konečných 5:0. Český útočník nejdříve zvýšil v polovině utkání z dorážky v přesilové hře. Konečnou podobu výsledku dal v 56. minutě, v níž se nejlépe zorientoval ve skrumáži před brankou a doklepl puk do odkryté branky.

Hertl by mohl atakovat svůj rekord ze sezony 2018/19, v níž nasázel v základní části 35 branek. San Jose zbývá odehrát do konce základní části 24 utkání.

Zbývající tři góly Sharks vstřelili v úvodní třetině Timo Meier, Matt Nieto a Jonathan Dahlen. Brankář Adin Hill potřeboval na čisté konto 29 zákroků. "Velmi dobře jsme bránili a zblokovali jsme spoustu střel. Nedali jsme jim moc prostoru a Hiller chytal neuvěřitelně, zavřel bránu," těšilo Meiera, který byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu. Hertl se mezi první tři hvězdy nevešel.

Boston vedl po úvodní třetině 2:0. Oba góly vstřelil Craig Smith a skóre otevřel z dorážky Noskovy střely. Arizona vyrovnala na přelomu druhé a třetí třetiny trefami Claytona Kellera a Nicka Ritchieho. Zápas rozhodl v 57. minutě Charlie Coyle, který překonal Vejmelku bekhendem nad lapačku z přečíslení dva na jednoho. "Neviděl jsem, kudy přihrát, puk se vrtěl, tak jsem chtěl poslat puk na branku a vytvořit šanci na dorážku. Měl jsem štěstí," popsal Coyle vítěznou trefu.

Boston tak prodloužil sérii výher proti Arizoně na osmnáct zápasů, je to druhá nejdelší šňůra v historii NHL. Coyotes naposledy zvítězili ve vzájemném duelu v roce 2010 v Praze i s velkým přispěním Radima Vrbaty, který dal tehdy dvě branky a na jednu přihrál.

Rangers prohrávali už v páté minutě 0:2, ale ještě v úvodní třetině otočili na 4:2. Dallas vstřelil v dalším průběhu utkání kontaktní branky na 3:4 a 4:5, než hosty uklidnil šestý gól, který si připsal z rychlého protiútoku Barclay Goodrow po Chytilově přihrávce. Hlavním strůjcem vítězství Rangers byl Artěmij Panarin s pěti body (1+4). V obraně Rangers nastoupil Libor Hájek podruhé od 2. února.

Obránce Chicaga Connor Murphy opustil v Ottawě hrací plochu už ve třetí minutě na nosítkách. Do nemocnice ale nejel, byl schopný odcestovat s týmem domů, kde podstoupí veškerá vyšetření. "To je dobrá zpráva, že může jet s námi," těšilo kouče Dereka Kinga. Domácí hráč Parker Kelly byl vyloučen za naražení na mantinel na pět minut a do konce utkání.

"Bylo těžké se potom soustředit na zápas. Po první třetině, po které jsme prohrávali (0:2), jsme si ale řekli, že chceme zápas pro něj (Murphyho) vyhrát a jsem rád, že se to povedlo," řekl Caleb Jones, jenž stejně jako Jonathan Toews přispěl dvěma góly k obratu na 6:3. Jejich spoluhráč Dominik Kubalík třikrát vystřelil, ale bez efektu a v posledních 17 zápasech dal jen jednu branku.

Gólman Jacob Markström, jemuž kryje záda Daniel Vladař, zastavil při výhře Calgary 3:0 nad Detroitem devatenáct střel a připsal si už devátou nulu sezony. Třikrát jej prověřil Jakub Vrána, který byl nejpilnějším střelcem týmu a ve třetím startu v sezoně poprvé neskóroval.

Stejně jako Vladař plnil roli náhradního gólmana i David Rittich z Nashville, který doma podlehl St. Louis 4:7. Predators prohrávali už v 18. minutě 0:3 a dokázali vyrovnat na 4:4, ale hosté strhli výhru na svou stranu třemi trefami v posledních třech minutách. Výhru řídil Robert Thomas, který dal rozdílový gól a zaznamenal čtyři body (2+2).

NHL:

Nashville - St. Louis 4:7 (1:3, 3:1, 0:3)

Branky: 19. a 33. M. Duchene, 24. Johansen, 29. Forsberg - 7. a 59. Perron, 18. a 58. Thomas, 8. Saad, 32. Krug, 59. Faulk. Střely na branku: 35:35. Diváci: 17.565. Hvězdy zápasu: 1. M. Duchene, 2. Johansen (oba Nashville), 3. Thomas (St. Louis).

Carolina - Philadelphia 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)

Branky: 29. Lorentz, 57. Martinook, 60. Aho - 37. Brassard. Střely na branku: 36:29. Diváci: 18.680. Hvězdy zápasu: 1. Martinook, 2. Stepan, 3. Andersen (všichni Carolina).

Boston - Arizona 3:2 (2:0, 0:1, 1:1)

Branky: 3. a 11. C. Smith (na první Nosek), 57. Coyle - 40. Keller, 43. N. Ritchie. Střely na branku: 40:29. Brankář Karel Vejmelka odchytal za Arizonu 58:48 minuty, inkasoval tři branky ze 40 střel a úspěšnost zásahů měl 92,5 procenta. Diváci: 17.850. Hvězdy zápasu: 1. C. Smith, 2. Coyle, 3. Swayman (všichni Boston).

Montreal - Seattle 3:4 po sam. nájezdech (1:2, 0:1, 2:0 - 0:0)

Branky: 15. Pezzetta, 42. Romanov, 58. Suzuki - 10. Gourde, 17. Donato, 36. McCann, rozhodující sam. nájezd M. Johansson. Střely na branku: 33:35. Diváci: 20.608. Hvězdy zápasu: 1. Gourde (Seattle), 2. Romanov (Montreal), 3. McCann (Seattle).

Ottawa - Chicago 3:6 (2:0, 1:4, 0:2)

Branky: 4. Brown, 15. Chabot, 36. Paul - 21. a 23. J. Toews, 30. a 49. C. Jones, 36. Lafferty, 51. D. Strome. Střely na branku: 23:28. Diváci: 14.252. Hvězdy zápasu: 1. J. Toews, 2. C. Jones, 3. P. Kane (všichni Chicago).

New Jersey - Anaheim 2:1 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 0:0 - 0:0)

Branky: 23. a rozhodující sam. nájezd Tatar - 12. Terry. Střely na branku: 40:34. Diváci: 14.783. Hvězdy zápasu: 1. Tatar, 2. Daws (oba New Jersey), 3. Stolarz (Anaheim).

Calgary - Detroit 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)

Branky: 10. E. Lindholm, 49. Toffoli, 56. Coleman. Střely na branku: 43:19. Diváci: 17.658. Hvězdy zápasu: 1. Markström, 2. E. Lindholm, 3. Andersson (všichni Calgary).

Dallas - NY Rangers 4:7 (2:4, 1:1, 1:2)

Branky: 1. Lindell, 5. Seguin, 28. Robertson, 49. Pavelski - 10. McKegg, 13. Zibanejad, 15. Fox, 15. Panarin, 39. Nemeth, 55. Goodrow (Chytil), 59. R. Strome. Střely na branku: 33:29. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. Panarin (NY Rangers), 2. Lindell (Dallas), 3. K.A. Miller (NY Rangers).

San Jose - Los Angeles 5:0 (3:0, 1:0, 1:0)

Branky: 29. a 56. Hertl, 10. Meier, 12. Nieto, 20. Dahlen. Střely na branku: 27:29. Diváci: 13.821. Hvězdy zápasu: 1. Meier, 2. Hill, 3. Bonino (všichni San Jose).

Edmonton - Tampa Bay 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)

Branky: 11. a 40. McDavid, 53. Draisaitl, 58. Yamamoto - 50. Bogosian. Střely na branku: 49:32. Diváci: 17.528. Hvězdy zápasu: 1. McDavid, 2. Koskinen, 3. Draisaitl (všichni Edmonton).