Hejduk dal gól v Utkání hvězd. K výhře pomohl Kaberle

Václav Rojík, Red Spo, ČTK
26. 1. 2009 7:17
Východ - Západ 12:11 po sam. nájezde
Hráči Východní konference Jevgenij Malkin (uprostřed) slaví gól v utkání hvězd NHL se spoluhráči Alexejem Kovalevem (vlevo), Tomášem Kaberlem (vpravo) a Zdenem Chárou. | Foto: Václav Rojík

Montreal - Hokejisté Východní konference vyhráli v Utkání hvězd NHL v Montrealu nad Západem 12:11 po samostatných nájezdech. Vítěznou branku si připsal v rozstřelu útočník pořádajících Canadiens Alexej Kovaljov.

Předtím už v průběhu duelu zaznamenal tři body za dvě branky a jednu asistenci a byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem All Star Game.

Prosadili se i oba čeští zástupci v prestižní exhibici. V dresu vítězů zaznamenal dvě asistence obránce Tomáš Kaberle z Toronta. Forvard Milan Hejduk z Colorada prožil stejně jako další devět hráčů tříbodový zápas, ale gólem a dvěma přihrávkami nepomohl Západní konferenci oplatit soupeři loňskou porážku z Atlanty.

Ještě slavnostnější nádech daly utkání oslavy 100. výročí založení Canadiens a fanouškům byly připomínány v pauzách legendy Montrealu. Alespoň z tribuny si nenechal ujít tuto událost lídr Pittsburghu Sidney Crosby, jehož vyřadilo zranění kolena.

Nejpopulárnějšího hráče hlasování fanoušků, který vyhrál s rekordním počtem hlasů, nahradil v zahajovací sestavě Vincent Lecavalier.

Hejduk pomohl otevřít skóre

První gólovou akci rozjel Hejduk, po jehož přihrávce narazil Nash puk Tkachukovi a opora St Louis po 76 vteřinách otevřela skóre.

Další minuty ale patřily Východu. V 7. minutě si nejlepší střelec NHL Ovečkin chytře vyměnil puk se Savardem a střílel do odkryté branky. Po další pohledné kombinaci se trefil útočník Caroliny Staal, a když na druhé straně Robidas zamířil jen do tyče, po přihrávce Kaberleho zvýšil v sólovém úniku na 3:1 Kovaljov.

A montrealští fanoušci 37 sekund před koncem úvodního dějství oslavovali dalšího střelce z týmu Canadiens, jehož si vybrali do zahajovací sestavy.

Keith Tkachuk (uprostřed) se raduje z gólu Západní konference se spoluhráči Rickem Nashem a Milanem Hejdukem. | Foto: Václav Rojík

Ovečkin předložil exkluzivní nahrávku Markovovi, který měl snadnou úlohu. Za 23 vteřin odpověděl Marleau, ale hned po první pauze Východ zvýšil na 6:2. Po Kaberleho přihrávce se šťastně trefil po objetí branky bekhendem St. Louis a vzápětí skóroval Parise.

Potom kapituloval i Lundqvist, když jej po Hejdukově asistenci překonal Souray a pak i Boyle. V 28. minutě předvedl lahůdku pro diváky Malkin, který si při zakončení prostrčil hokejku mezi nohy a úspěšně zavěsil. Ale tříbrankový náskok nezajistil na dlouho. Nash ujel Chárovi a sólo proměnil blafákem do bekhendu.

Pak rychlou kombinaci po ose Nash - Boyle zakončil z levé strany Hejduk a Souray upravil na 7:7. Výběr Východní konference ale znovu vedl díky Kovaljovovi, který obral o puk Niedermayera a vychutnal si i Bäckströma. Ztrátu však dotáhl dorážkou Iginla.

Heatley trefil desítku

Po 32 vteřinách třetí třetiny se prosadil Doan a dohánět manko musel Východ. Heatleymu se to sice povedlo, ale vzápětí dovršil 'desítku' na straně Západní konference Toews.

Brankostroj se pak zastavil, gólman Luongo stihl i z branky při hře dělat rozhovor v přímém televizním přenosu. Nejdelší pauzu mezi góly v utkání ukončil po necelých 11 minutách St. Louis. Západ opět vedl po úniku Kanea, ale prodloužení vynutil Bouwmeester.

Gólmani Luongo s Thomasem se pak překonávali v úspěšných zákrocích. Východ se v nastavení ubránil i při Komisarekově vyloučení. V rozstřelu pak neuspěl za 'domácí' Lecavalier, ale Kovaljov s Ovečkinem Luonga překonali.

Naopak na Thomase nevyzráli Doan ani Nash. Příležitost na odvetu bude mít Západ až v roce 2011 ve Phoenixu, protože za rok se Utkání hvězd kvůli olympijským hrám ve Vancouveru nehraje.

Utkání hvězd NHL v Montrealu:
Východní konference - Západní konference 12:11 po sam. nájezdech (4:2, 4:6, 3:3 - 0:0)
Branky a nahrávky:
7. Ovečkin (Savard), 10. E. Staal (Bouwmeester, Kovaljov), 17. Kovaljov (T. Kaberle), 20. Markov (Ovečkin, Savard), 22. St. Louis (T. Kaberle), 23. Parise (St. Louis, Streit), 28. Malkin, 34. Kovaljov, 43. Heatley (Savard), 54. St. Louis (Streit, Bouwmeester), 57. Bouwmeester (Ovečkin), rozhodující sam. nájezd Kovaljov - 2. Tkachuk (Nash, Hejduk), 20. Marleau (Thornton, S. Niedermayer), 24. Souray (Hejduk), 26. Boyle (Doan, Campbell), 29. Nash, 30. Hejduk (Boyle, Nash), 31. Souray (Thornton, Marleau), 37. Iginla (Thornton, Marleau), 41. Doan (Modano, Brown), 43. Toews (Kane, Souray), 56. Kane (Getzlaf). Rozhodčí: Joannette, Meier - Racicot, Devorski. Vyloučení: 1:0. Bez využití. Střely na branku: 48:54. Diváci: 21.273.

Východní konference: Price (21. Lundqvist, 41. Thomas) - Markov, Komisarek, T. Kaberle, Chára, Streit, Bouwmeester - Kovaljov, Lecavalier, Malkin - Ovečkin, Savard, Heatley - St. Louis, Parise, Kovalčuk - Carter, E. Staal, Vanek. Trenéři: Todd McLellan a Mike Babcock.
Západní konference: Giguere (21. Bäckström, 41. Luongo) - S. Niedermayer, Campbell, Boyle, Souray, Weber, Robidas - Kane, Toews, Getzlaf - Hejduk, Tkachuk, Nash - Iginla, Thornton, Marleau - Doan, Modano, Brown. Trenéři: Claude Julien a Guy Carbonneau.