Havlát zařídil výhru Chicaga, zářili i Hudler s Krejčím

17. 4. 2009 7:42
Havlát rozhodl gólem v prodloužení
Útočník Martin Havlát znovu skóroval.
Útočník Martin Havlát znovu skóroval. | Foto: Václav Rojík

New York - Český hokejista Martin Havlát zařídil v pátek Chicagu dvěma góly první výhru v play off po sedmi letech.

Osmadvacetiletý útočník nejdříve v 55. minutě poslal duel mezi Chicagem a Calgary do prodloužení a v něm vstřelil třetí nejrychlejší branku v historii vyřazovací části NHL, když po 12 sekundách překonal brankáře Miikku Kiprusoffa střelou z mezikruží.

Svou druhou trefou v utkání rozhodl Havlát o vítězství Blackhawks 3:2 a vedení v sérii 1:0 na zápasy. Za předvedený výkon byl český útočník vyhlášen první hvězdou zápasu.

"Byli jsme trpěliví a až dokonce s drželi svého plánu," hodnotil vypjatý závěr utkání Havlát. "Ale prodloužení jsme neplánovali," smál se český forvard.

Klíčovou úlohu sehrál v noci na dnešek  i český útočník Jiří Hudler, který se podílel gólem a asistencí na vítězství Detroitu 4:1 nad Columbusem.

Nováček ve své premiéře v play off odolával obhájci Stanleyova poháru polovinu zápasu, ve 31. minutě však olomoucký rodák vsítil úvodní gól utkání a o chvíli později připravil i druhou branku týmu, kterou díky nešťastné teči Malhotry vstřelil Ericsson.

"Takové je playoff, to se stává," podotkl k de facto vlastnímu gólu Columbusu Hudler. "Díky Bohu to prošlo."

Čestný úspěch Blue Jackets zaznamenal po přihrávce Jakuba Voráčka útočník Umberger.

Ve čtvrtečním programu NHL zazářil rovněž David Krejčí, který přispěl gólem a asistencí k výhře Bostonu 4:2 nad Montrealem a byl označen druhou hvězdou utkání. Po akcích dvaadvacetiletého centra se Bruins dostali v první třetině do dvougólového vedení, Canadiens však dokázali v dalším průběhu gólové manko smazat.

Zlomovým okamžikem se stala přesilová hra v 52. minutě, v níž slovenský obránce Chára strhnul vedení na stranu Bostonu a vítěznou tečku udělal za zápasem gólem do prázdné branky Phil Kessel.

"Je to fajn," prohlásila hvězda zápasu Kessel, "ale série bude dlouhá."

V posledním nočním utkání překvapivě podlehlo San Jose, vítěz základní části NHL, na svém ledě Anaheimu 0:2. Ve třetí třetině o tom svými brankami rozhodli v přesilovce Niedermayer a dvě minuty před koncem Getzlaf.

1. kolo play off NHL:

Východní konference - 1. zápas:

Boston - Montreal 4:2 (2:1, 0:1, 2:0)

Branky: 14. a 60. Kessel (na první Krejčí), 15. Krejčí, 52. Chára - 17. Higgins, 38. Kovaljov. Střely na branku: 39:28. Diváci: 17.565.

Západní konference - 1. zápasy:

Detroit - Columbus 4:1 (0:0, 3:1, 1:0)

Branky: 31. Hudler, 35. Ericsson (Hudler), 36. Kronwall, 43. Franzén - 32. Umberger (Voráček). Střely na branku: 34:21. Diváci: 20.066.

Chicago - Calgary 3:2 v prodl. (0:1, 1:0, 1:1 - 1:0)

Branky: 55. a 61. Havlát, 34. Barker - 9. Moss, 44. Cammalleri. Střely na branku: 28:25. Diváci: 22.478.

San Jose - Anaheim 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)

Branky: 46. S. Niedermayer, 58. Getzlaf. Střely na branku: 35:17. Diváci: 17.496.