4. 4. 2009 8:54
Chicago - Nashville 3:1
Martin Havlát
Martin Havlát | Foto: Václav Rojík

New York - Český útočník Martin Havlát přispěl v pátečním utkání NHL gólem a asistencí k vítězství Chicaga 3:1 nad Nashvillem.

Sedmadvacetiletý hokejista v 33. minutě přihrávkou zpoza branky připravil pro Jonathana Toewse druhý gól týmu a v závěru zápasu zpečetil výhru střelou do prázdné branky. Blackhawks si dvoubodovým ziskem definitivně zajistili účast v play off, které si zahrají poprvé po sedmi letech.

"Je to skvělý výsledek. Na začátku soutěže to byla naše priorita a hlavní cíl," uvedl trenér Chicaga Joel Quenneville. "Byl to vzrušující konec. Fanoušci byli taky nadšení, ale pro nás to znamená více. Nechtěli jsme na definitivu postupu čekat déle," dodal Toews, který v zápase zaznamenal gól a asistenci.

Naopak Predators jsou mimo postupové příčky, po prohře zůstali na devátém místě v Západní konferenci se ztrátou jednoho bodu na St. Louis. Situaci jim komplikuje i rozsáhlá marodka klíčových hráčů, mezi nimiž figuruje se zlomenou nohou také Martin Erat, který už si v sezoně pravděpodobně nezahraje.

Buffalo stále drží naději

Mohutný finiš převádějí v závěru sezony hokejisté Buffala, kteří zvítězili na ledě Washingtonu 5:4 v prodloužení a ziskem devíti bodů z posledních pěti zápasů si udržují naději na účast ve vyřazovacích bojích. Sabres v utkání zvládli třikrát vyrovnat jednobrankový náskok soupeře, z toho dvakrát po přihrávkách Jaroslava Špačka, druhé hvězdy zápasu.

Rozhodující gól vstřelil v druhé minutě prodloužení Jason Pominville. "Potřebovali jsme zvítězit a jsem rád, že se to povedlo," řekl autor vítězné branky.

Buffalo zůstává ve hře o play off, když na osmé New York Rangers ztrácí čtyři body, ale má zápas k dobru. Sabres však nemají jednoduchý los: v závěrečných pěti zápasech nastoupí proti několika týmům z popředí ligy - Bostonu, Detroitu a New Jersey. I přes porážku se hokejisté Washingtonu podruhé za sebou stali vítězi Jihovýchodní divize.

Michael Frolík
Michael Frolík | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Počtvrté v řadě dostal před Tomášem Vokounem v brance Floridy přednost Craig Anderson. Americký brankář zastavil 29 střel Atlanty, přesto Panthers po předchozích třech výhrách tentokrát soupeři překvapivě podlehli 1:3. Rozdílový gól zaznamenal v 52. minutě druhou trefou v utkání Rich Peverley a vítězství Thrashers v závěru pojistil Todd White.

"Byl to zápas, který jsme nutně potřebovali vyhrát," podotkl obránce Floridy Bryan McCabe.

"Hráli jsme doma proti jednomu z týmů ze dna naší konference. Nemyslím si ale, že bychom předváděli špatný hokej, jen jsme nedokázali dopravit puk do branky," dodal. A pokud už se Panthers povedlo gól vstřelit, tak nebyl uznán - jako v případě Michaela Frolíka, jenž v první třetině za bezbrankového stavu doklepl puk do sítě vysokou holí.

Florida nevyužila možnost bodově se dotáhnout na osmé Rangers a ztížila si boj o první účast v play off od roku 2000. "Byla to frustrující noc, ale i v posledním týdnu základní části jsme stále ve hře o postup do osmičky. Zaostáváme o dva body, a ještě zbývá odehrát spoustu zápasů," konstatoval trenér Floridy Pete DeBoer.

Atlanta obrala i Rangers

Hráči Atlanty jsou už dávno bez šance prodloužit si sezonu, přesto dokázali zvítězit v 11 z posledních 14 zápasů. Obrali v nich o body i další týmy bojující o účast v play off - New York Rangers, Montreal a Buffalo dokonce dvakrát.

Na rozdíl dvou bodů se postupové příčce v Západní konference přiblížili hokejisté Minnesoty vítězstvím 4:0 nad Calgary. Základ úspěchu položili Wild v první třetině, kterou vyhráli 3:0, a soupeře nakonec porazili až v posledním šestém vzájemném zápase.

"Opravdu se nám letos v zápasech proti nim nedařilo. Proto bylo důležité, aby se nám povedl začátek zápasu," řekl Cal Clutterbuck, který v šesté minutě zvýšil už na 2:0 a přinutil hostujícího trenéra Mikea Keenena vzít si oddechový čas.

Impulzivní a kontroverzní kouč si pak na střídačce ještě jedno střídání ponechal brankáře Mikku Kiprusoffa, jehož mezi tyčemi dočasně zastoupil Curtis McElhinney.

Pavel Kubina a Tomáš Kaberle.
Pavel Kubina a Tomáš Kaberle. | Foto: Reuters

"Byl jsem tím překvapený. Ale všichni známe Mikea, pokouší se různými způsoby mužstvo probudit. Musím být na zápas připraven, a to se v zápase s Minnesotou nestalo," sebekriticky dodal finský gólman, který v dalším průběhu dostal ještě dva góly.

U první branky Wild si připsal asistenci Marek Židlický, u poslední Martin Škoula.

Kubina trpěl při debaklu

Ještě děsivější první třetinu prožil nejhůře bránící tým soutěže Toronto na ledě Philadelphie. Po první části odcházeli hráči Maple Leafs do kabin za stavu 0:5, který v průběhu dalších dvou třetin zkorigovali na konečných 5:8.

Prvním hattrickem v kariéře NHL zatížil konto Toronta Jeff Carter, s 44 brankami druhý nejlepší střelec soutěže, jeho spoluhráč Daniel Briere se blýskl gólem a třemi asistencemi.

Na povedený vstup do zápasu mohla mít vliv i ostrá kritika generálního manažera týmu Paula Holmgrena, jemuž se nelíbila výkonnost klíčových hráčů v posledních čtyřech zápasech, v nichž Flyers zvítězili jen jednou. A to ještě navíc až po samostatných nájezdech v souboji s nejslabším týmem soutěže.

"Drželi jsme si pohodlně čtvrtou příčku a stává se, že potom ztratíte nasazení a bojovnost. Jeho kritika nás probrala a odpověděli jsme," uvedl Briere.

Hostující tým protočil v brance oba gólmany. Martina Gerbera po třetím gólu vystřídal Curtis Joseph, ovšem v druhé části se opět vrátil do branky Toronta švýcarský gólman. Utkání se v dresu Maple Leafs nepovedlo ani obránci Pavlu Kubinovi, jenž si připsal čtyři záporné body za účast na ledě při obdržených brankách.

Sérii šesti proher zlomili hokejisté New Jersey, kteří v domácím prostředí zdolali Tampu Bay 5:4 v prodloužení. V něm rozhodl o druhém bodu pro Devils Zach Parise.

Nečekaně v roli náhradního brankáře vychytal výhru Martin Brodeur, jenž v druhé třetině vystřídal zraněného Kevina Weekese. Problém se svalem v levé noze opět nedovolil nastoupit Patriku Eliášovi. V dresu Tampy Bay si po asistenci připsali obránci Josef Melichar a Lukáš Krajíček.

New Jersey - Tampa Bay 5:4 v prodl. (0:1, 3:1, 1:2 - 1:0)
Branky:
39. a 51. Langenbrunner, 34. Shanahan z tr. střílení, 35. Pandolfo, 62. Parise - 2. Arťuchin (Melichar), 26. Stamkos, 43. Malone, 55. Karsums (Krajíček). Střely na branku: 39:22. Diváci: 17.625.

Philadelphia - Toronto 8:5 (5:0, 1:3, 2:2)
Branky:
18., 27. a 45. J. Carter, 5. R. Jones, 8. Giroux, 10. Gagne, 17. Hartnell, 51. Briere - 37. Schenn, 38. Devereaux, 40. Grabovskij, 48. Kuljomin, 52. Mayers. Střely na branku: 35:32. Diváci: 19.727.

Washington - Buffalo 4:5 v prodl. (1:2, 3:1, 0:1 - 0:1)
Branky:
24. a 39. Fjodorov (na první Fleischmann), 6. Ovečkin, 24. Sjomin - 10. Stafford (Špaček), 11. MacArthur, 39. D. Roy (Špaček), 51. Afinogenov, 62. Pominville. Střely na branku: 37:30. Diváci: 18.277.

Florida - Atlanta 1:3 (0:0, 1:1, 0:2)
Branky:
27. Campbell - 23. a 52. Peverley, 59. T. White. Střely na branku: 36:32. Diváci: 15.945.

Minnesota - Calgary 4:0 (3:0, 0:0, 1:0)
Branky:
5. Brunette (Židlický), 6. Clutterbuck, 15. Nolan, 55. Gáborík (Škoula). Střely na branku: 28:27. Diváci: 18.568.

Chicago - Nashville 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)
Branky:
6. Pahlsson, 33. Toews (Havlát), 59. Havlát - 11. O´Reilly. Střely na branku: 32:26. Diváci: 21.628.