Havlát se konečně trefil, Vokoun po 11 minutách střídal

6. 11. 2010 9:00
Frolík 1+1, Havlát 1+0, Dvořák a Olesz 0+2

Praha - Martin Havlát se po jedenácti zápasech dočkal premiérového gólu v letošní sezoně NHL. Útočník Minnesoty protrhl střeleckou smůlu ve 45. minutě zápasu s Calgary a rozhodl o vítězství Wild 2:1.

Havlát se prosadil po rychlém protiútoku svého týmu, kdy se ocitl zcela sám na pravé straně útočného pásma a krátkým příklepem procedil puk skrz brankáře Miikku Kiprusoffa.

Eliášovy asistence pomohly porazit Chicago
Voráček překonal Pavelce a zařídil výhru Columbusu

Český kanonýr, který loni vstřelil 18 gólů a o rok dříve ještě v dresu Chicaga dokonce 29, se zakloněnou hlavou zvedl ruce nad hlavu a chvíli je tam podržel. Bylo vidět, jak moc si oddychl.

Havlát: Konečně! Hlavní je, že gól pomohl k výhře

"Konečně to tam spadlo! Ale ještě důležitější je, že ten gól pomohl k vítězství," radoval se Havlát, jehož agent Allan Walsh před časem v novinách kritizoval trenéra Todda Richardse, že jeho klientovi dopřává málo času na ledě.

"Není podstatné, kdo dá gól, hlavní je, že na konci zápasu získáme dva body. Ale je hezké zase zažít ten pocit radosti, když se člověk trefí," doplnil Havlát, jenž naposledy skóroval 29. března.

"Doufám, že je to pro Martina začátek k lepším zítřkům," prohlásil trenér Richards.

"Pokud má náš tým dosáhnout nějakého úspěchu, Marty musím hrát v tomto příběhu jednu z hlavních rolí," dodal kouč Divočáků, kteří jsou s 29 góly čtvrtým nejhůře střílejícím týmem v lize.

Česká legie na Floridě se činila

V pátek se dařilo také českým útočníkům ve službách Floridy, která přestřílela Carolinu 7:4. Michael Frolík přispěl k vítězství gólem a přihrávkou, Radek Dvořák s Rostislavem Oleszem si připsali dvě asistence.

Naopak Tomáš Vokoun si večer moc neužil, už v 11. minutě po druhém inkasovaném gólu se poroučel na střídačku a v brance ho nahradil Scott Clemmensen.

"Pro diváky to musela být dneska velká zábava, ale už ne tolik pro nás brankáře," prohlásil Clemmensen. "Na obou stranách byla spousta šancí, puky se před brankou odrážely jako v kulečníku, chytat v takovém utkání není žádný med," dodal Clemmensen.

Divoká přestřelka začala už v první třetině, která skončila nerozhodně 3:3. Panteři pak díky gólům v druhé a na začátku třetí třetiny odskočili do vedení 5:3, hosté však brzy snížili a následně získali na dvě minuty přesilovou hru pět na tři.

Vyrovnávací branky se ale nedočkali a v 58. minutě uklidnil domácí šestým gólem Michael Frolík.

"Byl to jeden z klíčových momentů zápasu. Mohli jsme vyrovnat a získat psychickou výhodu. Jenže ta přesilovka nás spíš srazila," litoval po utkání útočník Caroliny Erik Cole.

Neuvirth byl také střídán, i Washington ale vyhrál

Kromě Vokouna zápas nedochytal ani další český gólman Michal Neuvirth. V duelu Washingtonu s Bostonem přitom až do 44. minuty hájil čisté konto, pak však v rozmezí šesti minut třikrát kapituloval.

Capitals přišli o vedení 3:0 a Neuvirtha deset minut před koncem třetí třetiny nahradil Braden Holtby. I díky jeho čtyřem zákrokům nakonec Washington přeci jenom vybojoval vítězství 5:3.

"První dvě třetiny jsme hráli absolutně skvěle, takže nebudu o našem mužstvu mluvit nějak negativně," uvedl trenér Capitals Bruce Boudreau.

"Boston má skvělý tým a my jsme mu během prvních čtyřiceti minut povolili jen devět střel na branku. Na začátku třetí třetiny na nás vlétli, dali dva góly v přesilovce a vyrovnali, ale pak naše loď zase našla správný kurz a myslím, že už jsme je pustili do jediné šance," dodal Boudreau.

Washington se dostal do čela konference

Neuvirtha, jenž byl vyhlášen nejlepším nováčkem za říjen, vystřídal podruhé v sezoně.

"U druhého a třetího gólu vypadal nejistě. Ze střídačky se pak zdálo, že má dost a tak jsem řekl: OK, pojďme udělat změnu. I když nevím, jestli to k Bradenovi bylo férové. Ale vypořádal se s tím dobře," uvedl Boudreau.

Holtby si tak připsal svůj premiérový start v NHL, během závěrečných deseti minut chytil všechny čtyři střely.

"Když mi trenér řekl, že jdu do branky, byl jsem v šoku. Ale byl to úžasný pocit objevit se na ledě ve vyrovnaném zápasem. Srdce mi bušilo jako o život," svěřil se Holtby, jenž Neuvirthovi kryje záda poslední čtyři zápasy poté, co se už podruhé zranil Semjon Varlamov.

Washington si připsal třetí výhru v řadě a pátou z posledních šesti zápasů, díky čemuž se posunul do čela tabulky Východní konference a spolu s Los Angeles vévodí pořadí celé NHL.

Montreal vyhrál i bez Plekance

V závěsu za oběma týmy se udržel Montreal, který po dvou prohrách v řadě opět zabral a zvítězil 3:2 v Buffalu.

Canadiens získali dva body i bez svého lídra Tomáše Plekance, jehož skolila chřipka. Hosté prohrávali v polovině zápasu 1:2, skóre však dvěma trefami otočil Benoit Pouliot.

"Budu se teď snažit nějaký čas Tomášovi vyhýbat, aby mě nepoprskal," vtipkoval po utkání Pouliot.

"Když první lajna postrádá jedno ze svých nejlepších útočníků, ostatní hráči se prostě musí pokusit ho zastoupit. Dnes se to povedlo mně, zítra to třeba bude někdo jiný," dodal Pouliot.

Buffalo doma ani naposedmé nevyhrálo

Buffalo ani na sedmý pokus nedokázalo zvítězit na domácím ledě a s osmi body se potácí na posledním místě celé NHL.

Hokejista Buffala Sabres Jochen Hecht v soubiji s obráncem Montrealu Canadiens Romanem Hamrlíkem. | Foto: Reuters

Jen o bod víc mají hokejisté New Jersey, kteří rovněž ještě nevyhráli doma. Další zpackaný zápas sehráli s New Yorkem Rangers, kterým nedali ani gól a prohráli 0:3.

Ďáblové nedokázali ani jednou překonat brankáře Henrika Lundqvista, přestože ho zasypali 33 střelami. Čtyřikrát ho prověřil Patrik Eliáš, čtyřikrát to zkoušel Ilja Kovalčuk. Leč bezúspěšně.

"Jenže většinu střel gólman viděl. Nedostáváme se k dorážkám, to je náš problém. Pomohl by nám i nějaký ušmudlaný gól, ten by nás teď postavil na nohy," posteskl si trenér John MacLean.

Šanci spravit si chuť budou mít Devils ve středu, kdy přivítají na svém ledě strádající Buffalo.

Výsledky NHL:

New Jersey - NY Rangers 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
Branky: 8. a 44. Dubinsky, 40. Boyle. Střely na branku: 33:20. Diváci: 17.625.

Washington - Boston 5:3 (0:0, 3:0, 2:3)
Branky: 21. Sloan (Fleischmann), 28. Green, 38. Sjomin, 54. Carlson, 60. Ovečkin - 44. Ryder, 45. Horton, 50. S. Thornton. Michal Neuvirth odchytal za Washington 50 minut, ze 14 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 78,6 procenta. Střely na branku: 39:18. Diváci: 18.389.

Buffalo - Montreal 2:3 (1:1, 1:2, 0:0)
Branky: 18. Grier, 30. Leopold - 30. a 38. Pouliot, 19. Halpern. Střely na branku: 31:32. Diváci: 18.026.

Anaheim - Pittsburgh 3:2 (0:0, 3:1, 0:1)
Branky: 28. Ryan, 33. Getzlaf, 35. S. Koivu - 38. a 44. Crosby. Střely na branku: 19:32. Diváci: 17.174.

Minnesota - Calgary 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)
Branky: 16. Clutterbuck, 45. Havlát - 11. Bourque. Střely na branku: 23:34. Diváci: 17.124.

Dallas - Phoenix 6:3 (1:0, 4:1, 1:2)
Branky: 16. a 38. Eriksson, 24. a 26. B. Richards, 37. Benn, 57. Morrow - 34. Lepisto, 43. Doan, 57. Korpikoski (R. Vrbata). Střely na branku: 31:28. Diváci: 12.255.

Edmonton - Detroit 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)
Branky: 26. Hall - 2. Abdelkader, 29. Filppula, 60. Cleary. Střely na branku: 30:30. Diváci: 16.839.

Florida - Carolina 7:4 (3:3, 1:0, 3:1)
Branky: 13. a 60. Weiss (na první Frolík, Olesz), 3. Booth, 19. Santorelli, 37. Higgins (Dvořák), 43. Reasoner (Dvořák), 58. Frolík (Olesz) - 9. Cole, 11. Gleason, 19. T. Ruutu, 45. Samsonov. Tomáš Vokoun odchytal za Floridu 11 minut, ze 7 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 71,4 procenta. Střely na branku: 50:31. Diváci: 14.761.