Havlát s Eliášem připravili vítězný gól, Voráček zařídil bod

15. 10. 2014 6:10
New Jersey porazilo Tampu Bay 2:1, na vítězný gól Ďáblů přihrávali Martin Havlát s Patrikem Eliášem.
Podívejte se na gól Jakuba Voráčka proti Anaheimu na 3:3 | Video: nhl.com

Praha - Hned šest českých hokejistů se prohánělo na ledě při zápase Tampy Bay s New Jersey, a tak není divu, že měli i prsty v klíčové akci utkání. Martin Havlát s Patrikem Eliášem připravili vítězný gól pro Mika Cammalleriho, díky jehož trefě Devils vyhráli 2:1.

Devils tak naplno bodovali i ve třetím zápase v nové sezoně a dali zapomenout na nepovedený vstup do loňského ročníku, kdy prohráli úvodních sedm duelů.

Svou premiérovou branku v novém ročníku vstřelil Jakub Voráček, ovšem jeho trefa proti Anaheimu přinesla Philadelphii pouze bod za porážku 3:4 po samostatných nájezdech.

Eliáš přihrával před prázdnou branku

Zatímco v prvních dvou utkáních Devils své soupeře rozstříleli šesti a pěti góly, tentokrát sehráli taktickou bitvu, v níž dominovali brankáři. Skóre otevřel až ve 28. minutě Travis Zajac, domácí, kteří o den dříve deklasovali 7:1 Montreal, se prosadili pouze ve 49. minutě, kdy vyrovnal Alex Killorn. O minutu později putoval na trestnou lavici Steven Stamkos a "Ďáblové" přesilovou hru po 84 sekundách přetavili v rozhodující gól.

Klíčovou úlohu při něm sehrál Eliáš, jemuž od pravého kruhu pro vhazování přihrál před branku Havlát. Eliáš nejprve vystřelil, odražený puk se pak ale chytře nesnažil propasírovat za záda brankáře Nabokova, ale postrčil jej k u tyčky číhajícímu Miku Cammallerimu, který kotouč pohodlně dorazil do odkryté branky. Dvaatřicetiletý kanadský útočník, který přišel před sezonou z Calgary a hraje v elitní formaci s Jaromírem Jágrem a Zajacem, zaznamenal už čtvrtý gól v sezoně.

"Byla to sehraná akce. Napoprvé jsem se přihrávku od Martyho snažil tečovat, ale když se puk odrazil, pokusil jsem se ho posunout na Mika. Proč bych měl střílet, když byl gólman přímo přede mnou?" popsal klíčovou situaci zápasu Eliáš. "Udělal to skvěle. Je to velmi chytrý hráč. Když s ním hrajete, poznáte, že předvídá, co se bude dít, ještě než se to stane," pochválil nového českého parťáka Cammalleri.

Kromě Havláta a Eliáše se na ledě představili další čtyři čeští hokejisté, Jágr s Markem Židlickým na straně Devils a Ondřej Palát s Andrejem Šustrem v dresu domácích Lightning. Nejblíže gólu byl Palát, jeho ránu však na začátku druhé třetiny zastavila tyčka.

První hvězdou zápasu byl vyhlášen brankář vítězů Cory Schneider, který pochytal 26 z 27 střel. "Předvedl několik skvělých zákroků hlavně na začátku zápasu, díky čemuž jsme se pak rozjeli," poznamenal trenér Peter DeBoer. "Ve třetí třetině jsme několikrát propadli a soupeř se dostával do přečíslení, z nichž jedno skončilo gólem. Ale potom jsme zase hráli dobře, nezpanikařili jsme a taky nás znovu podržel Cory," uvedl Eliáš.

Voráček zařídil vyrovnáním bod

Poprvé v letošním ročníku se trefil Jakub Voráček, který v 55. minutě vyrovnal zápas Philadelphie s Anaheimem na 3:3. První výhry se ale Flyers nedočkali, nakonec prohráli 3:4 po samostatných nájezdech a počtvrté v historii klubu mají po čtyřech zápasech nulu v kolonce výher.

Naopak Ducks prodloužili vítěznou sérii na tři utkání. Zisk bonusového bodu zařídil v penaltovém rozstřelu nováček William Karlsson, jenž ve čtvrté sérii překonal brankáře Steva Masona střelou zápěstím nad lapačku. "Snažil jsem se nebýt nervózní. Bral jsem to tak, že můžu být za hrdinu," řekl jednadvacetiletý švédský útočník, který o den dříve vstřelil své první dva góly v NHL při vítězství 5:1 nad Buffalem. "Zatím si nemůžu stěžovat. Snad mi to takhle půjde dál," doufá Karlsson.

Flyers neuspěli ve druhém penaltovém rozstřelu za sebou a celkově v sedmém v řadě, přičemž jedním ze tří neúspěšných exekutorů byl i Voráček. Z vítězství v nájezdech se Flyers naposledy radovali 30. prosince 2013. Od roku 2005, kdy byly zavedeny, v nich uspěli 27krát, což je druhé nejhorší číslo v celé lize. "Ztrácíme v nich důležité body. Teď se to možná nezdá, ale na konci sezony mohou tyhle bodíky hrát velmi důležitou roli. Příště už musíme uspět," řekl Claude Giroux, který jako jediný nájezd proměnil.

I další nájezdy vyhráli hosté

Do rozstřelu dospěly čtyři z devíti úterních duelů a také zbývající tři zápasy vyhráli po nájezdech hosté.

O výhru v dovednostní soutěži museli zabojovat i hráči San Jose, i když ve Washingtonu vedli po deseti minutách už 3:0 a ještě šest minut před koncem základní hrací doby byl stav 3:5. Nakonec zajistil Sharks bod navíc Joe Pavelski, který byl v rozstřelu jako jediný úspěšný.

Tomáš Hertl vyšel bodově naprázdno, ale byl na ledě u tří vstřelených gólů San Jose. Nejlepším hráčem večera byl vyhlášen kanonýr Washingtonu Alexandr Ovečkin, který dvěma trefami vylepšil svou letošní střeleckou bilanci na čtyři zásahy a navrch přidal ještě asistenci.

Mezi střelci zatím vládne se šesti trefami Rick Nash, nicméně další dva jeho zásahy nebyly Rangers v newyorském derby s Islanders nic platné, když domácí v Madison Square Garden prohráli 3:6. Hosté rozhodli ve třetí třetině, kterou vyhráli 4:1 a po třech zápasech zůstávají neporaženi.

Do sestavy Calgary se vrátil Jiří Hudler, který vynechal minulý zápas kvůli chřipce, a jednou přihrávkou přispěl k výhře 3:2 po samostatných nájezdech v Nashvillu. Český útočník zatím bodoval ve všech třech odehraných utkáních a má na kontě dva góly a stejný počet asistencí.

Výsledky NHL:

NY Rangers - NY Islanders 3:6 (1:1, 1:1, 1:4)
Branky: 7. a 58. Rick Nash, 24. Brassard - 11. J. Boychuk, 36. Tavares, 41. Okposo, 45. Nelson, 46. Grabovskij, 51. Leddy. Střely na branku: 43:27. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. Halák, 2. Okposo, 3. Tavares (všichni Islanders).

Philadelphia - Anaheim 3:4 po sn. (0:2, 2:1, 1:0 - 0:0)
Branky: 33. Streit, 38. Simmonds, 55. Voráček - 13. Jackman, 17. Smith-Pelly, 40. Beleskey, rozh. nájezd W. Karlsson. Střely na branku: 42:28. Diváci: 19.589. Hvězdy zápasu: 1. W. Karlsson (Anaheim), 2. Simmonds (Philadelphia), 3. Beleskey (Anaheim).

Washington - San Jose 5:6 po sn. (0:3, 3:1, 2:1 - 0:0)
Branky: 28. a 55. Ovečkin, 23. Johansson, 27. Green, 56. Brouwer - 2. a 5. Irwin, 26. a rozh. nájezd Pavelski, 10. Scott, 42. Wingels. Střely na branku: 34:23. Diváci: 18.506. Hvězdy zápasu: 1. Ovečkin, 2. Green (oba Washington), 3. Irwin (San Jose).

Carolina - Buffalo 3:4 po sn. (0:1, 1:1, 2:1 - 0:0)
Branky: 21. Riley Nash, 53. Terry, 59. Z. Boychuk - 13. a 43. Foligno, 22. Mitchell, rozh. nájezd Girgensons. Střely na branku: 25:26. Diváci: 14.930. Hvězdy zápasu: 1. Terry (Carolina), 2. Foligno (Buffalo), 3. Z. Boychuk (Carolina).

Toronto - Colorado 3:2 v prodl. (1:1, 0:1, 1:0 - 1:0)
Branky: 10. Van Riemsdyk, 51. Lupul, 61. Kessel - 14. O'Reilly, 38. Duchene. Střely na branku: 40:24. Diváci: 18.754. Hvězdy zápasu: 1. Kessel, 2. Lupul (oba Toronto), 3. Duchene (Colorado).

Tampa Bay - New Jersey 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)
Branky: 49. Killorn - 28. Zajac, 52. Cammalleri (Eliáš, Havlát). Střely na branku: 27:25. Diváci: 18.064. Hvězdy zápasu: 1. Schneider (New Jersey), 2. Nabokov (Tampa), 3. Cammalleri (New Jersey).

Nashville - Calgary 2:3 po sam. nájezdech (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 9. Forsberg, 36. Ribeiro - 11. Brodie, 26. Giordano (Hudler), rozh. nájezd Colborne. Střely na branku: 21:28. Diváci: 15.654. Hvězdy zápasu: 1. Giordano, 2. Ramo (oba Calgary), 3. C. Smith (Nashville).

Columbus - Dallas 2:4 (0:2, 2:0, 0:2)
Branky: 27. a 35. Johansen - 4., 53. a 60. Seguin, 7. Jamie Benn. Střely na branku: 35:35. Diváci: 15.995. Hvězdy zápasu: 1. Seguin (Dallas), 2. Johansen (Columbus), 3. Jamie Benn (Dallas).

Los Angeles - Edmonton 6:1 (3:0, 2:0, 1:1)
Branky: 26. a 46. Pearson, 4. Carter, 5. Justin Williams, 10. Toffoli, 26. Brown - 60. Hendricks. Střely na branku: 26:32. Diváci: 18.230. Hvězdy zápasu: 1. Pearson, 2. Quick, 3. Toffoli (všichni Los Angeles).

1. Nashville 3 2 1 0 9:6 5
2. Minnesota 2 2 0 0 8:0 4
3. Chicago 2 2 0 0 9:4 4
4. Dallas 3 1 1 1 7:9 3
5. Colorado 4 1 1 2 4:12 3
6. St. Louis 2 1 0 1 6:4 2
7. Winnipeg 3 1 0 2 7:9 2