Havel viděl Jágrův obrat, Rangers uspěli

ČTK, SportPlus
15. 11. 2006 7:07
New York - Zápasem českých kapitánů bylo úterní derby hokejové NHL mezi New Yorkem Rangers a New Jersey Devils.

Mnohem spokojenější byl Jaromír Jágr. Ten dovedl dvěma přesnými střelami Jezdce k triumfu nad celkem šéfovaným Patrikem Eliášem v poměru 3:2.

Devils přitom po dvou třetinách vedli již 2:0. Jágr před zraky bývalého prezidenta Václava Havla, který byl přítomen v hledišti, ale dokázal dvakrát skórovat během 26 sekund a o minutu později přidal rozhodující zásah na 3:2 Brendan Shanahan.

Do statistik se asistencemi zapsali i čeští zadáci Rangers Karel Rachůnek a Michal Rozsíval. Na druhé straně jednou nahrával Eliáš.

Jezdci přitom po dvou třetinách prohrávali 0:2 a zvlášť po prvním dějství, kdy vyslali na brankáře hostí Martina Brodeura pouhé tři střely, to vypadalo, že kvalitní defenziva Devils bude slavit úspěch. Na druhém gólu se přitom podílel i Eliáš, jehož střelu tečoval za záda domácího brankáře Henrika Lundqvista Brian Gionta.

Jenže veškeré úsilí Ďáblů bylo zmařeno během dvou minut. V 43. minutě vzal osud zápasu do svých rukou Jágr, dvakrát pokořil Brodeura a vyrovnal. O chvíli později přidal další trefu Shanahan. Na něco podobného není hvězdný brankář Devils zvyklý. A když domácí fanoušci začali děkovně skandovat jeho jméno, sklopil hlavu.

Brodeur zpytoval svědomí zvlášť po druhé Jágrově brance. "Jasně jsem tu střelu viděl, kontroloval jsem ji. Je to hrozný pocit. Byl jsem si jistý, že jde nad branku," svěřil se zkroušený Brodeur novinářům. "Přehráli jsme je. Měli jsme šance, ale ty tři minuty nebo kolik nás stály zápas," litoval výpadku gólman Devils.

Bývalému prezidentovi se utkání líbilo

"Jsem velmi rád, že jsem tu byl přítomen. Je to opravdu vzrušující. Je to show, je to ostré, je to ohromně zajímavé. Rád jsem zhlédl poprvé v životě zápas NHL," řekl Havel ČTK.

V šatně Rangers se exprezident pozdravil se všemi českými hráči, včetně Martina Straky, Marka Malíka a Petra Průchy, i se Slovákem Marcelem Hossou. Příležitost krátce promluvit s Václavem Havlem uvítal i Jágrův předchůdce, bývalý slavný kapitán Rangers Mark Messier.

Havel si na hokej udělal čas mezi řadou povinností, které má na programu v rámci svého pobytu v New Yorku, kde je hostem Kolumbijské univerzity.

Ve středu ho čeká veřejný rozhovor s bývalým americkým prezidentem Billem Clintonem, ve čtvrtek návštěva Organizace spojených národů a v pátek účast na oslavách výročí 17. listopadu 1989.

Hašek ukončil sérii bez inkasované branky

Po jedné asistenci zaznameanli i čeští beci Zbyněk Michálek z Phoenixu a Martin Škoula v dresu Minnesoty. Z vítězství se mohl radovat ale jenom jeden, a tím se stal nakonec Michálek, když Coyotes zdolali před domácím publikem hráče Wild 4:3.

Hokejisté Minnesoty přitom dvakrát v zápase vedli. Nejprve o dva a následně o jeden gól, domácí s nimi však vždy dokázali srovnat krok a nakonec i vsítit vítěznou branku. O všechny čtyři zásahy Phoenixu se přitom postarali dva hráči. Brankáře Minnesoty Mannyho Fernandeze dvakrát překonali Yanic Perreault a Oleg Saprykin.

První hvězdou zápasu se však poněkud překvapivě stal domácí Georges Laraque. Muž s ocelovými pěstmi pobavil diváky bitkou s Derekem Boogaardem a k tomu přidal ještě dvě asistence. Laraque si v 16 zápasech připsal už dva góly a tři nahrávky a jeho produktivita je tak vzhledem k jeho funkci na ledě příjemným překvapením.

Brankář Dominik Hašek pomohl hokejistům Detroitu osmnácti úspěšnými zákroky k devátému vítězství za sebou. Red Wings tentokrát uspěli ve Vancouveru 3:2.

Haškova neprůstřelnost skončila po 181 minutách a 17 sekundách, což je nejdelší období bez obdržené branky v Haškově zámořské kariéře. Dokázal jej překonat až Henrik Sedin při přesilové hře. Střelu Markuse Näslunda zápěstím ještě Hašek stačil vyrazit, proti bleskové Sedinově dorážce však už neuspěl.

Skvělou formu si drží druhý nejlepší hráč minulého týdne NHL Miikka Kiprusoff. Finský gólman byl opět k nepřekonání, tentokrát přiváděl k zoufalství střelce St. Louis. Nakonec vychytal své třetí čisté konto v této sezoně a Flames doma přehráli své soupeře 3:0.

Statistiky úterních zápasů NHL:
New York Rangers - New Jersey 3:2 (0:1, 0:1, 3:0)
43. a 43. Jágr (u první Rachůnek), 44. Shanahan (Rozsíval) - 10. Langenbrunner, 36. Gionta (Eliáš). Střely na branku: 24:22. Diváci: 18.200.

Phoenix - Minnesota 4:3 (0:1, 2:1, 2:1)
24. a 48. Perreault (u druhé Z. Michálek), 33. a 56. Saprykin - 2. Demitra, 22. Parrish (Škoula), 47. Walz. Střely na branku: 34:29. Diváci: 12.002.

Vancouver - Detroit 2:3 (0:0, 1:1, 1:2)
28. H. Sedin, 42. Bieksa - 25. Filppula, 42. Zetterberg, 47. Franzén. Brankář Dominik Hašek odchytal za Detroit celý zápas, z 20 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zákroků měl 90 procent. Střely na branku: 20:33. Diváci: 18.630.

Calgary - St. Louis 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
4. Langkow, 42. Huselius, 57. Ference. Střely na branku: 23:24. Diváci: 19.289.

Severozápadní divize:
1. Minnesota 17 11 0 6 50:39 22
2. Edmonton 18 9 1 8 49:49 19
3. Calgary 17 8 2 7 46:42 18
4. Vancouver 19 8 1 10 44:50 17
5. Colorado 17 7 2 8 52:52 16