Haškova mise: Udělat ze Síně slávy posvátné místo

Ondřej Roubínek, rou
21. 11. 2008 10:30
Legendárnímu gólmanovi se nelíbí systém vybírání legend
Dominik Hašek si vzal za své udělat ze Síně slávy českého hokeje posvátné místo a otevřít ji veřejnosti.
Dominik Hašek si vzal za své udělat ze Síně slávy českého hokeje posvátné místo a otevřít ji veřejnosti. | Foto: Reuters

Praha - Bývalý hokejový brankář Dominik Hašek se pouští do neobvyklé mise. Olympijský hrdina z Nagana si vzal za své udělat z nedávno vzniklé Síně slávy českého hokeje "posvátné místo" s jasně danými pravidly nominace a přijímání jejích členů.

Právě výběr jednačtyřiceti prvních legend, které byly uvedeny do Síně slávy v rámci oslav sta let českého hokeje se setkal s velkou kritikou a Hašek chce systém od základů změnit.

"Vím, že při zakládání výběru a uvádění osobností do Síně slávy došlo k mnoha zásadním chybám a považuji za svoje poslání tyto chyby napravit," prohlásil Hašek v rozhovoru pro deník Sport.

Utkání hokejových legend - Na vhazování proti sobě stanuli například útočník ze 70. let Richard Farda (11, vlevo) a Jiří Hrdina (reprezentant 1985).
Utkání hokejových legend - Na vhazování proti sobě stanuli například útočník ze 70. let Richard Farda (11, vlevo) a Jiří Hrdina (reprezentant 1985). | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Čtěte více:
Hokejové legendy ocenil i Klaus. Jágra i Růžičku
Trocha burčáku a šlo to. Hokejové legendy se předvedly

"To, jak celý úvodní proces probíhal, považuji za nedůstojné," dodává jeden z oceněných.

"Síň slávy českého hokeje považuji, tedy je mým přáním, aby byla téměř posvátným místem, kam jsou vybíráni a do které vstupují mimořádné osobnosti naší hokejové historie," vyhlašuje jeden z nejlepších brankářů v historii.

Do nově vzniklé Síně slávy bylo před časem uvedeno 41 hokejistů, jejich výběr měl ale na starosti prakticky jen bývalý prezident Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) Karel Gut, který měl k ruce tříčlennou komisi.

Nedůstojný a neprofesionální proces

Hašek ale poukazuje na skutečnost, že prvotním Gutovým cílem nebylo vytvoření Síně slávy.

"Jim šlo o to najít čtyřicet osobností českého hokeje pro jejich ocenění v rámci stého výročí jeho založení. A pár týdnů před oslavami někdo na svazu přišel s myšlenkou, že by bylo dobré v rámci oslav založit Síň slávy. Tak se vzala ta čtyřicítka a bylo to!" rozčiluje se Dominik Hašek.

Čtěte více:
Hokej oslaví sto let: Skromně s účastí světových legend
To ale byla exhibice! Češi s pompou rozdrtili Slováky

"Celý ten proces považuji za naprosto nevhodný, neprofesionální, nedůstojný a dle mého názoru neodpovídající postavení hokeje v naší zemi," pokračuje bývalý brankář.

A Hašek se rozhodl jednat: sešel se s prezidentem ČSLH Tomášem Králem a představil mu svou vizi nápravy.

Pardubický rodák právě sestavuje desetičlennou komisi, která nejdříve zhodnotí výběr prvních jednačtyřiceti osobností a pak určí jasná pravidla pro nominaci i uvádění dalších velkých postav českého hokeje.

Na Slováky se zapomnělo

Do svého týmu Hašek pozval tři zástupce médií, tři bývalé reprezentanty, hokejového pamětníka, profesionálního historika a také člověka, který pravidelně spolupracuje se Síní slávy v kanadském Torontu.

Přítomnost historika by podle Haška měla nastavit jasné mantinely pro výběr osobností: "Jsem přesvědčen, že lední hokej se podílí na vytváření české historie více než kterýkoliv jiný sport," říká gólman a připomíná památné bitvy se Sovětským svazem či zatčení reprezentantů v roce 1950.

Tím se také otevírá otázka slovenských hokejistů. "Do Síně slávy byl přijat Kanaďan Mike Buckna, kdežto hráči slovenského původu a obrovské osobnosti našeho hokeje jako Horský, Starší, Golonka, Dzurila, bratři Šťastní či Lukáč, tam přijati nebyli!" znovu se rozčiluje Hašek.

"Naším cílem bude nejprve jasně a zřetelně popsat, co se stalo, potom jednotlivé body zkritizovat, což může být záporná i kladná kritika, a především dát svazu doporučení, jak pokračovat," vysvětlil svou vizi deníku Sport. ČSLH pak rozhodne, co dál.

"Chci, aby tento výsledek byl věcí veřejnou, stejně jako zakládající se Síň slávy by se měla být věcí veřejnou a tedy veřejně přístupnou," vyhlašuje Dominik Hašek.

 

Právě se děje

Další zprávy