Hašek už je zase Dominátor. 134 minut nedostal gól

zh
9. 1. 2008 7:34
Chelios se zase stal 2. nejstarším hráčem NHL
Brankáři Dominiku Haškovi gratulují k vychytané nule spoluhráči Niklas Kronwall, Mikael Samuelsson a Kris Draper. | Foto: Reuters

Detroit - Český brankář Dominik Hašek ve službách Detroitu se rozvzpomněl na svá nejlepší léta v NHL, kdy se mu říkalo "Dominator".

V úterním duelu proti Coloradu vychytal druhou nulu za sebou, celkově 79. v zámořské soutěži, jeho neprůstřelnost již trvá 134 minut a 13 vteřin. A ještě jedno číslo: 29. ledna mu bude 43 let.

Suverénně nejlepší tým soutěže rozdává body jen velmi nerad, naopak zpravidla  nešetří gólovými příděly a obranu má precizní. Na brankáře tudíž nechodí příliš střel a ještě si může dovolit několik z nich pustit, na  vítězství to většinou stačí.

Jenže v domácím zápase proti Avalanche tomu bylo jinak. Hašek měl o to horší úlohu, že skoro dvě třetiny chytal za stavu 0:0, kdy každý gól mohl rozhodnout, a od 39. minuty, kdy se trefil jeho spoluhráč Pavel Dacjuk, bránil až do konce hubené jednobrankové vedení.

Povedlo se, Red Wings zvítězila 1:0 a Dominik Hašek byl vyhlášen první hvězdou zápasu.

"Vždycky, když vychytáte nulu, musíte poděkovat spoluhráčům. Abyste dosáhl na shutout, tak musí samozřejmě každý hrát dobře. A když udržíte soupeře pod 20 střel, je jasné, že jste skutečně hráli dobře," vysekl poklonu svým kolegům český gólman.

Proslavil se i druhý ze staříků, obránce Chris Chelios, jemuž pro změnu 25. ledna bude 46 let. Do zápasu nastoupil ve svých 45 letech a 348 dnech a stal se podle stránek nhl.com druhým nejstarším hráčem, který kdy nastoupil do klání Národní hokejové ligy.

Překonal totiž brankáře Moea Robertse, jenž v listopadu 1951 nastoupil o den mladší, chrlí anály oficiálních stránek soutěže. Podle nich drží těžko překonatelný rekord slavný Gordie Howe, jenž v roce 1980 nastoupil v 52 letech a 6 dnech.

Chelios se podílel na bezchybné práci obrany a sloupkař stránek nhl.com mohl napsat "Detroit's oldies are still goodies".

Vokoun dostal 3 góly za 3 minuty

Nedařilo se naopak Tomáši Vokounovi z Floridy, jenž v domácím zápasu pustil ve druhé třetině tři góly za 3 minuty a byl střídán. Prvním gólem ho načal jeho krajan v družstvu hostujícího Pittsburghu Petr Sýkora.

Florida prohrála 3:1, na nic neřešící jedinou branku domácích přihrával v závěru utkání Radek Dvořák.

Na hubeném vítězství New Jersey 2:1 nad hosty z Buffala má velké zásluhy Patrik Eliáš. Na jedinou branku svého týmu nahrál a o výhře pak rozhodl v samostatných nájezdech.

Na druhé straně byl jediným úspěšným hráčem v rozstřelu Aleš Kotalík, jenž dával ve druhé sérii na 1:0.

Jágr a Rozsíval na Tampu nestačili

Hráči New Yorku Rangers dopustili, aby se na nich chytnul trápící se celek Tampy Bay. Doma s ním prohráli 3:5, málo platné byly trefy Jaromíra Jágra a Michala Rozsívala. Vítěznou branku hostů dával Václav Prospal, u vedoucího gólu na 2:1 asistoval jeho spoluhráč Jan Hlaváč.

Tampa Bay před zájezdem do Madison Square Garden prohrála sedm zápasů v řadě a s pouhými 37 body je druhým nejhorším celkem NHL.

Horší než tým Lightning je už jen Los Angelses. Kings spolehlivě vládnou samotnému dnu soutěže, potvrdili to i v úterý, když doma podlehli Nashvillu vysoko 0:7. Martin Erat jeden gól dal a na jeden nahrál, asistence dosáhl i Marek Židlický.

Chicagský útočník Robert Lang vyrovnával po přihrávce Martina Havláta ve 23. minutě na 2:2. Jeho tým ale nakonec v Montrealu prohrál 3:4. Jednu asistenci v dresu domácích si připsal Roman Hamrlík.