Hadamczikovo Nagano začíná. Je ale třeba porazit Slováky

Adam Sušovský Adam Sušovský
18. 2. 2014 10:30
Turnaj v Soči začíná v podstatě až dnes, Češi hrají osmifinále se Slovenskem. Pokud postoupí, čeká je stejný soupeř jako ve čtvrtfinále v Naganu.
Hadamczikovo Nagano začíná. Hokejisté hrají v Soči poprvé o všechno.
Hadamczikovo Nagano začíná. Hokejisté hrají v Soči poprvé o všechno. | Foto: Reuters

Soči - Čeští hokejisté prohráli na olympiádě dva ze tří zápasů. Nedávají góly, mají druhé nejhorší přesilovky a jen tři týmy na turnaji nasbíraly více trestných minut. V základní skupině byla hra hokejistů plná vážných problémů, ale to už teď vůbec nic neznamená.

Turnaj v Soči začíná v podstatě až dnes, Češi hrají v šest večer třaskavé osmifinále turnaje. Pavouk turnaje jim připletl do cesty odhodlané Slovensko. Poprvé jde úplně o všechno, protože kdo prohraje i teď, letí domů.

On-line reportáž z utkání čtěte ZDE.

Alois Hadamczik a celý český tým plný veteránů sní o poslední společné medaili, Vladimír Vůjtek zase přivezl Slováky do Soči minimálně pro čtvrtfinále. Oba týmy v základních skupinách výsledkově i herně propadly a teď je jisté, že jeden z nich odjede domů s obrovským neúspěchem.

"Bude to velký zápas pro celé Československo," řekl Vůjtek o důležitém federálním derby. "Prestižní je to spíš pro média, ne pro mě. Beru to, jako bychom hráli s Lotyšskem," kontroval Hadamczik a následně odmítl pozvání Roberta Záruby ke společné debatě s Vladimírem Vůjtkem do olympijského studia České televize. Češi chtějí mít před zápasem klid, mediální pozornosti už bylo směrem k jejich kouči i výkonům směrováno na jejich poměry až dost.

Nečekaná změna plánů. Češi mysleli na Lotyše

"Pro nás je to teda rozhodně největší zápas olympijských her," prohlásil ale kapitán Slováků Zdeno Chára. Jeho tým se vyhecoval a moc si věří. A to pro Čechy není zrovna dobrá zpráva.

Ještě v neděli ráno to vypadalo na docela klidné úterý. Češi sice prohráli ve skupině se Švédskem i Švýcarskem, ale vzhledem k dobrému skóre počítali spíše s tím, že v prvním kole play off narazí na někoho z hokejových trpaslíků. Ve hře bylo hlavně Lotyšsko, ale počítat se muselo i s Norskem a Rakouskem. Není si třeba nic nalhávat, měla to být prostě postupová povinnost.

Hráči dostali v neděli po dvou zápasových dnech volno k regeneraci. Alois Hadamczik skutečně počítal do osmifinále s Lotyšskem a pro jistotu vyrazil sledovat  i vzájemný zápas Norska s Rakouskem. Večer se ale stalo něco, s čím vůbec nikdo nepočítal.

Slováci, v té době nejhorší tým na turnaji, po ostudách s USA (1:7) a Slovinskem (1:3) zabrali a šokovali domácí Rusko. Se sbornou komandou dotáhli zápas po bezbrankové remíze až do samostatných nájezdů, vzali Rusům přímý postup do čtvrtfinále a získaným bodem unikli téměř jisté smrti. Kdyby prohráli, číhal by na ně v osmifinále někdo z ohromně silné dvojice Finsko - Kanada, teď stojí v jejich cestě "pouze hratelní" Češi. Slova jejich oficiální hokejové hymny "Nech bože dá, veď my na to máme," se po bídném začátku zase naplnila.

"Konečně jsem svůj tým poznával," radoval se Vůjtek, zatímco jeho českému konkurentovi přibyly vrásky na tváři. "Nečekal jsem, že Slováci po prohře se Slovinskem uhrají bod s Ruskem," přiznal Hadamczik. "Zvedli se, hráli obětavě a výborně jim zachytal brankář," dodal a musel začít měnit plány. Od lékařů totiž krátce nato přilétla do českého tábora i další znepokojivá zpráva: Patrik Eliáš bere stále antibiotika a nebude moct hrát ani v osmifinále.

Další Nagano: Slovensko – USA – Kanada - Rusko

Federální derby o všechno se hraje dnes v 18:00 v menší hale Šajba, kde Češi dosud nehráli ani jednou. Hokejisté by měli nastoupit v naprosto stejné sestavě jako proti Švýcarsku.

Přesto Hadamczik několik trumfů chystá. Na včerejším posledním ostrém tréninku před klíčovou bitvou usilovně trénoval hlavně přesilové hry. Jeho svěřenci na turnaji z dvanácti početních převah využili jen jednu, pouze Švýcaři jsou na tom ze všech týmů na turnaji hůř. A tak Hadamczik přeskládal svá přesilovková komanda.

S Tomášem Plekancem, Jaromírem Jágrem a Markem Židlickým bude nově nastupovat Radko Gudas a Martin Hanzal; druhou pětici vytvoří Tomáš Kaberle, Jakub Voráček, David Krejčí, Aleš Hemský a Milan Michálek.

Když šlo do tuhého, uměli Češi na velkých akcích vždy zabrat. Pokud tak tomu bude i teď, čeká je ve čtvrtfinále výběr Spojených států a Hadamczika pomyslný začátek cesty vysněným Naganem. Kdyby i dál vše vycházelo, mohou Češi v semifinále narazit na Kanadu a ve finále na Rusko. Úplně stejně jako na památném turnaji před šestnácti lety.

Ale pozor: Poslední vzájemné měření sil na velkém turnaji vyhráli Slováci. V semifinále světového šampionátu před dvěma lety vyhráli taktickou bitvu 3:1 a vyfoukli Čechům stříbrnou medaili. „Podobně dokonalou analýzu české hry připravím i teď,“ varuje Vůjtek.

Předpokládaná sestava: Pavelec - Židlický, Šmíd, Gudas, T. Kaberle, Z. Michálek, Barinka - Jágr, Plekanec, Červenka - Hemský, Krejčí, M. Michálek - Voráček, Hanzal, Erat - Frolík, Nedvěd, Palát.

Více o hokejovém turnaji na olympiádě v Soči čtěte ZDE.

Facebooková stránka autora článku - Adam Sušovský - Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pomoc Červeného kříže Sýrii soustředí na obnovu pomocí osiva a ovcí

Humanitární pomoc Sýrii se začíná soustředit na menší projekty, jejichž cílem je pomoci obyvatelům válkou zdevastované země pěstovat zemědělské plodiny, chovat ovce a najít si způsob obživy. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain.

Přímá humanitární pomoc Sýrii v podobě léků a potravin bude podle Chapagaina pokračovat. Doplnil, že je nutné přejít také k zajišťování nepřímé pomoci. "Chceme začít přecházet na podporu obživy," řekl v rozhovoru v Ženevě po návratu ze syrských měst Homs a Dúmá, jež byla povstaleckými baštami, ale dobyla je zpět vojska loajální k vládě prezidenta Bašára Asada.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačení prodemokratických demonstrací v roce 2011, si vyžádala statisíce obětí na životech a přiměla 11 milionů lidí, tedy zhruba polovinu populace, opustit domovy. Největší výzvou pro prezidenta Asada, kterému se podařilo obnovit kontrolu nad zhruba 70 procenty syrského území, je zdevastovaná ekonomika.

Někteří západní dárci ale nejsou ochotni financovat obnovu syrského území kontrolovaného Asadem. Ten minulý měsíc zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle Západu však volby poznamenaly podvody.

Zdroj: ČTK
Další zprávy