Hadamczik se vrací k reprezentaci, od nové sezony povede osmnáctku

Sport ČTK Sport, ČTK
3. 4. 2018 15:33
Hokejový svaz v úterý zveřejnil jména reprezentačních trenérů mládežnických výběrů. Osmnáctku povede Alois Hadamczik, dvacítku Václav Varaďa. Výběr do devatenácti let bude mít na starosti David Bruk, který doposud působil v národním týmu do 18 let.
Alois Hadamczik
Alois Hadamczik | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Trenér Alois Hadamczik se opět postaví na střídačku národního týmu. U výběru hokejistů do 18 let nahradí Davida Bruka. Dvojroli extraligového kouče a vedoucího týmu juniorů, tedy reprezentace hráčů do 20 let, si v nové sezoně po Filipu Pešánovi zkusí kouč třineckých Ocelářů Václav Varaďa.

"Varaďa je představitelem nové trenérské generace, která se stále výrazněji prosazuje nejen v mládežnickém, ale i v dospělém hokeji," uvedl v tiskové zprávě prezident ČSLH Tomáš Král.

"Na druhé straně Alois Hadamczik reprezentuje trenérskou zkušenost. V minulosti úspěšně působil i u juniorské reprezentace, se kterou přivezl v roce 2006 ze světového šampionátu dvacítek bronz," dodal Král.

Hadamczik v minulosti vedl juniorskou i seniorskou reprezentaci. S ní v roce 2006 vybojoval bronzovou medaili na olympijských hrách v Turíně a stříbro na mistrovství světa. Ze světových šampionátů přivezl s českým týmem ještě dva bronzy v letech 2011 a 2012. Od národního mužstva odešel v únoru 2014 po olympijských hrách v Soči, kde čeští hokejisté obsadili šesté místo.

K trénování se Hadamczik vrací po více než dvou letech, naposledy vedl Kometu Brno, v níž skončil předloni v únoru. Za sebou má také působení v Třinci, Vítkovicích a pražské Spartě.

Medaile z roku 2006 je zatím poslední medailí, kterou česká juniorka na MS získala, osmnáctka získala v roce 2014 senzační stříbro, od té doby ale přes čtvrtfinále neprošla. V dubnu ji ale ještě čeká pod vedením Davida Bruka šampionát v Rusku. Bruk se od osmnáctky přesune se svými svěřenci do výběru reprezentantů mladších 19 let. 

Hadamczik a další trenéři, které dnes svaz představil, podepíší jako obvykle smlouvy na jednu sezonu.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Hokejovou sbornou povede Valerij Bragin

Novým trenérem ruské hokejové reprezentace byl jmenován Valerij Bragin. U sborné nahradil Alexeje Kudašova, který u mužstva působil teprve od léta 2019, ale pod jeho vedením patří Rusům poslední místo v nedohrané Euro Hockey Tour. Braginovými asistenty budou Alexej Žamnov, Andrej Kozyrev, Alexandr Bojkov a Rašit Davydov.

Čtyřiašedesátiletý Bragin dosud vedl ruský výběr do dvaceti let. Od roku 2014 s juniory vybojoval na mistrovství světa tři stříbrné medaile a dvě bronzové. Při předchozím angažmá získal Bragin s dvacítkou v roce 2010 titul a rok nato stříbro, načež rezignoval.

U současné dvacítky byl dnes jeho nástupcem oficiálně jmenován bývalý slavný útočník Igor Larionov, olympijský výběr povede Oleg Brataš.

před 23 minutami

Sněmovna se distancovala od Filipových výroků o legionářích, omlouvat se však nemusí

Sněmovna se distancovala od nedávných výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o československých legionářích. Podle poslanců nejsou postojem sněmovny. Shodli se na tom dnes na návrh STAN všechny frakce s výjimkou komunistů. Filip již dříve jakékoli pochybení odmítl.

Sněmovna také na podnět Romana Kubíčka (ANO) vyzvala Filipa, aby jako ústavní činitel důstojně reprezentoval Českou republiku a tradice její státnosti. ODS neúspěšně požadovala, aby sněmovna vyzvala Filipa k omluvě. Občanští demokraté uspěli naopak s výzvou, aby se Ruská federace v souladu se vzájemnou smlouvou lépe starala o hroby legionářů. Dolní komora rovněž deklarovala, že legionáři se zásadním způsobem zasloužili o vznik samostatného svobodného a demokratického Československa, což podpořili i komunisté.

Filip v polovině května v rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady, aby svolily k budování pomníků československým legionářům, kteří padli v boji s bolševiky. Současně kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, označil je za "zločinné". Pražské politiky nařkl z neofašismu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy