Hadamczik: Salák byl výborný. Ve Finsku ale nastoupí Pavelec

Alexander Salák inkasoval v zápase se Švédskem gól až minutu před koncem. Víkendové zápasy ve Finsku však odchytá Ondřej Pavelec
Pro českou reprezentaci stejně jako pro švédskou začal vzájemným utkáním další ročník Euro Hockey Tour. Prvním turnajem je finský Karjala Cup, jehož je utkání součástí.
Po první třetině bylo uvedeno do české hokejové síně slávy několik legend. František Kaberle při té příležitosti obdržel pamětní dres.
Ten dostal k sedmdesátinám také Jan Gusta Havel.
Do síně slávy byli uvedeni (zleva) Pavel Wohl, František Kučera, František Vacovský a Antonín Stavjaňa (na snímku chybí).
Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
8. 11. 2012 0:00
Češi v liberecké Tipsport Areně vyhráli po dvou bezbrankových třetinách 3:1, a připsali si tak první tři body do tabulky Euro Hockey Tour, v níž obhajují prvenství.

Liberec - Výborný brankář, výborná hra v oslabení a od druhé třetiny výborný výkon celého týmu.

Taková jsou slova trenéra české hokejové reprezentace Aloise Hadamczika po úvodním utkání národního týmu v sezoně, jímž byl zahajovací zápas Karjala Cupu proti Švédsku.

"Vyhráli jsme díky tomu, že jsme měli výborného gólmana (Alexandra Saláka), ale rozhodlo i to, že jsme ubránili dlouhou přesilovku pět na tři v první třetině. Od druhé třetiny tým pracoval lépe a vše se to otočilo," řekl novinářům Hadamczik.

Pane trenére, co jste řekl hráčům v první přestávce, že po úvodním tlaku Švédů jste měli od druhé třetiny zápas zcela pod kontrolou?
Měli jsme více střel, byli jsme silní na puku a neprohrávali jsme osobní souboje. Hráčům jsem řekl, že musíme změnit založení útoku, začali jsme v obranném pásmu rychleji přistupovat ke kotouči a chtěli jsme rychle zakládat protiútoky.

Nepřemlouval jste kapitána týmu Tomáše Plekance, aby po dnešním dobrém výkonu u týmu zůstal i na víkendové zápasy ve Finsku?
Přemlouval jsem ho už dřív, ale Pleky jede zítra pro tátu do nemocnice, takže nemá smysl teď cokoliv řešit.

V prvním útoku si kladenská dvojice Plekanec - Jiří Tlustý rozumněla s Petrem Nedvědem, který hrál netradičně na křídle...
Méďa sice měl obavy, že hrál celý život centra, ale každý dobrý hráč by uměl hrát i na křídle. Centr je úloha daleko složitější. Navíc má zdravý respekt k Plekymu, byl tak rád, že s ním mohl hrát. Spolupráci si oba užili, takže dobré. Hrál výborně, navíc parádně přihrál na první gól.

Jak moc Vás mrzí, že jste neudrželi čisté konto?
Hlavní ale je, že jsme vyhráli. Je to kolektivní sport a my jsme hodnoceni za to, že jsme uspěli.

S výjimkou záskoku Lukáše Galvase při osobním trestu Ladislava Šmída jste odehráli celý zápas na šest beků. Budete hrát na tři obrany i ve Finsku?
Já preferuji šest beků, jsou pak více ve hře a hráči vědí, kdy jdou na led. Další dva obránci dostanou šanci v dalších zápasech, ale i příště se budeme snažit hrát na šest, protože nám bude Židla (Marek Židlický). Marek ale řekl, že přijede na mistrovství (smál se).

Neuvažoval jste po dnešním Salákově výkonu, že změníte Váš plán nasadit Ondřeje Pavelce do obou zápasů ve Finsku?
Jsem rád, jakej podal výkon, ale co jsem řekl, platí. Salák ale bude mít další šance chytat, ještě budou další tři turnaje.