Hadamczik pořádně zuřil. Sprostě urážel rozhodčí

19. 9. 2008 11:30
Hadamczik se zlobil na Vampolu, Balaštíka i Murína
Alois Hadamczik si před novináři nebral servítky.
Alois Hadamczik si před novináři nebral servítky. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Předehrávka pátého kola hokejové extraligy mezi Slavií a Vítkovicemi nabídla prestižní duel mezi současným a bývalým trenérem národního týmu.

Na střídačkách postávali Vladimír Růžička a Alois Hadamczik.

Spokojenější nakonec mohl být po výhře 3:2 slávistický kouč.

Dále čtěte: Slavia vede extraligu. V předehrávce zdolala Vítkovice

Na tiskové konferenci Hadamczik zuřil a nebral si servítky. Jenže ho nevytočilo dění několik minut staré, nýbrž zmínka o úterním  vyhroceném duelu Vítkovic ve Zlíně.

Porážka 3:4 a zejména přístup rozhodčích, kterým se zápas zcela vymknul z ruky, mu stále leží v žaludku.

Více čtěte: Plzeň se Strakou má další výhru, Liberec poprvé slaví

Ostravské kabině se totiž zcela rozsypaly obranné řady.

Již před osudným střetnutím postrádala Petra Kuboše. Za hromadnou bitku na zlínském ledě pak dostali trest ve hře, a tedy stopku minimálně pro další zápas Angel Krstev a Richard Stehlík. Aby pohrom nebylo málo, na Slavii si zlomil nos Michal Barinka a skončil v nemocnici.

Jenže někdejšímu reprezentačnímu kouči jde o mnohem víc než o problémy se sestavou. Vadí mu chování rozhodčích, posuzování přestupků a příliš malé sankce za velké chyby sudích.

V případě hlavního arbitra ve Zlíně Jaromíra Vampoly se ani o dva dny později nevyhne silným emocím.

Vampola je arogantní s*áč

Před zápasem prý tomuto extraligovému nováčkovi mezi muži v pruhovaném slušně vykal a upozorňoval ho na možný dramatický průběh duelu vzhledem ke dvěma napjatým přípravným kláním obou mužstev.

Jenže Vampola se prý k němu během utkání choval arogantně.

„S takovým sudím jsem se ještě v životě nesetkal. Na mezinárodní scéně když máte problém, mávnete na rozhodčího. Ten přijede a chováte se k němu slušně, ale s ním se to nedalo," popisuje na oficiálních stránkách vítkovického klubu.

Podle Hadamczika by si česká extraliga měla vzít příklad z NHL. Tam bitky k hokeji neodmyslitelně patří, bitkaři z férově vedeného souboje jeden na jednoho dostanou 5 minut a jdou znovu na led. | Foto: Reuters

Před novináři ve slávistické O2 aréně si nebral servítky a pokračoval ve svém plamenném projevu:

„Po utkání jsem mu už tykal, protože jsem neměl důvod mu vykat. Je to arogantní s*áč, jak to říkám doslova a do písmene, protože nám regulérně zkazil utkání," dodal.

Vadí mu verdikt, kdy po hromadné bitce vyšli Zlínští bez trestu a Vítkovičtí se dvěma tresty ve hře. U Krsteva prý navíc v zápise figurovala sankce 5 minut + do konce utkání, což bylo až zpětně přepsáno na trest ve hře.

Balaštík je provokatér

Nesouhlasí ani s odůvodněním, že Richard Stehlík celou rvačku vyprovokoval. Reagoval prý na Balaštíkovo seknutí přes lýtka.

„Balaštík to vyprovokoval, pak zbaběle utekl. Já si myslím, že na každého jednou dojde," cituje jeho slova server hc-vitkovice.cz.

Hadamczikovi vadí právě spíše nenápadné provokace, píchání a sekání holí než „férové" střety ála NHL, které podle něj diváci chtějí a očekávají.

„Netekla krev. Oko nebylo vypíchnuté. Lidi byli ve varu. Všichni tam pískali. Každý pak šel domů s pocitem výhry, dobrého zážitku," vrací se k situaci na Zimním stadionu Luďka Čajky.

Podle něj udělují arbitři za bitky nesmyslně vysoké tresty, hokejisté si nezahrají ani v dalších duelech a pak se bojí do sebe třeba "jen strčit". V zámoří bitkaři po pěti minutách znovu naskočí na led.

„Pro mě je to nepochopitelné. V NHL je to jednodušší. Tady u nás se hráči lidově jednou nase*ou a my je pak trestáme," komentuje svérázně české podmínky na vítkovickém serveru.

Situaci prý zcela nezvládli ani oba čároví rozhodčí. Ti by se podle něj měli chovat tak, jak se to učili na seminářích, a ne dělat pravý opak. „Čároví měli spíše hlídat střídačku, což se nestalo. Pletli se všude, kde neměli, a z toho vyplynula nepřehledná situace a mela."

Murín je komediant

Že situaci muži v pruhovaném nezvládli, paradoxně tvrdí i zlínská strana. Té zase nejvíc vadí nepotrestání faulu Juraje Štefanky, jenž v brankovišti atakoval domácího gólmana Igora Murína.

Igor Murín je podle Hadamczika komediant, faul Barinky však přiznává.
Igor Murín je podle Hadamczika komediant, faul Barinky však přiznává. | Foto: Ondřej Besperát

Také Alois Hadamczik přiznává, že šlo o jednoznačný faul. Z videozáznamu je však prý patrné, že ho neudělal schválně.

Na adresu slovenského brankáře si pak neodpustí další ostrou poznámku:

„Po utkání jsem viděl Murína, jak se směje. Je to komediant první třídy, který hraje tyhle komedie už dlouhá léta."

Tresty pro rozhodčí? Směšné

Vampola i oba jeho čároví, Michal Čech a Pavel Dřínovský, již dostali za nezvládnuté řízení zápasu tresty. Ty však Hadamczik rovněž komentuje ironicky a s despektem:

„Já jsem to už říkal v kabině panu Halasovi (šéf rozhodčích - pozn. red.): Dejte si pokutu dva tisíce, stop na jedno utkání a pískejte dál."

Na zlínský zážitek rozhodně nehodlá zapomenout a chce ho řešit na příštím zasedání Asociace profesionálních klubů ledního hokeje.