Hadamczik počítá s Jágrem do Soči. A Hašek? Když bude forma

Jakub Šafránek Jakub Šafránek
1. 6. 2012 5:10
Přečtěte si druhou část rozhovoru s Aloisem Hadamczikem, trenérem českého národního týmu.
Trenér reprezentace Alois Hadamczik má po turnaji Karjaly důvod ke spokojenosti.
Trenér reprezentace Alois Hadamczik má po turnaji Karjaly důvod ke spokojenosti. | Foto: Eduard Erben

Praha - Jaromírovi Jágrovi bude v době konání olympijských her v Soči dvaačtyřicet let, nicméně trenér národního týmu Alois Hadamczik počítá s tím, že hrající legenda českého hokeje bude i šestnáct let po zlatém Naganu opět českému týmu oporou. Tedy pokud bude fit. 

Přečtěte si názory Aloise Hadamczika nejen na blížící se olympijské hry, ale třeba i na budoucnost českého hokeje, přínos KHL v Praze, důležitost otevřenosti extraligy a další témata v druhé části obsáhlého rozhovoru, který s ním po úspěšné sezoně provedlo Aktuálně.cz.

První část rozhovoru naleznete zde.

Do Soči s Jágrem a Haškem?

Aktuálně.cz: Letos jste se na mistrovství světa museli obejít bez Jaromíra Jágra. Čekal jste, že tým už neposílí?

Alois Hadamczik: Jarda Jágr, díky tomu co dokázal, je obrovská osobnost a profesionál. Takže dělá všechno naplno a pokud se na to cítí, tak do toho jde. A letos cítil, že už by pomoci týmu nedokázal. I přesto jsem ale věděl, že s týmem dýchá. Vždyť mi například psal hned po čtvrtfinále a gratuloval.

A.cz: Nicméně do národního týmu stále patří..?

A. H.: Vzpomínám si, jak mi řekl po olympiádě v Turíně, že bude hrát v národním týmu tehdy, až bude hrát v Evropě na velkém kluzišti. Přišel do Ruska a co slíbil, to splnil – nevynechal jediný turnaj. A já jsem letos cítil, že on má před sebou jiný velký cíl, ukázat v NHL, že na to stále má. A také tohle splnil. Pak bylo play off, kdy ta jeho očekávání byla možná větší, než výsledek. Takže když vypadli, zhodnotil tu svou situaci tak, že by týmu na šampionátu už nepomohl.

Myslím si ale, že Jaromír Jágr ještě neřekl poslední slovo a že ještě bude v národním týmu platným hráčem.

A.cz: Počítáte tedy s Jaromírem Jágrem i pro olympijské hry v Soči 2014?

A. H.: Tak do té doby je ještě jedno mistrovství světa, nicméně pokud bude v dobré kondici a byl by na tom stejně dobře, jako třeba v Bratislavě, tak v každém případě.

A.cz: Pokud uvažujete nad Jágrem, co říkáte na chystaný návrat Dominika Haška? Mohl by i on zažít v Soči svůj comeback?

A. H.: Dominik Hašek je zvláštní osobnost. On odešel v sedmadvaceti do NHL, tři roky se trápil na farmě a pak se stal nejlepším gólmanem světa. To znamená, že má extrémní vůli. Vezměte si, jak zorganizoval v Pardubicích kolem sebe takový systém obrany, že vyhráli ligu (2010). Nicméně v jeho věku přestat a zase začít… to je k zamyšlení pro trenéra i fanouška. Je to nicméně jeho věc. Já si netroufnu říct, jestli na to má. On v NHL byl a ví, jak to tam chodí.

A olympiáda v Soči? Já nemohu dnes říci že ho nevezmu; vezměte si, jak se ukázal ve čtyřiceti letech Petr Nedvěd v národním týmu. Takže má určitě právo se vrátit, ale bude záležet na tom, zdali ti konkurenti – třeba Pavelec - budou horší než on.

A.cz: V této souvislosti se nabízí otázka posil ze zámoří: smlouva mezi NHL a IIHF o propuštění hráčů na OH zatím stále není podepsána, nicméně některé hvězdy ruského týmu už prohlásily, že do Soči odjedou děj se co děj (například Alexandr Ovečkin). Víte o někom z českého týmu, kdo by byl ochoten porušit smluvní podmínky v NHL a vyrazit do Soči?

A. H.: Tak daleko zatím nejsme, navíc já hráče do té role ani dnes nemůžu stavět. Věřím, že sportovní rozum zvítězí a kluci budou moci legálně na olympiádu přijet. Olympijské hry jsou to nejlepší, co ve sportu kdy vzniklo, a doufám, že to uzná i slavná NHL.

Nicméně budu se hodně zajímat i o to, jak se budou ukazovat hráči v Evropě, kdo bude ochotný reprezentovat a jak se k národnímu týmu bude stavět a jaké výkony bude podávat.

Je třeba podpořit rodiče i malé kluby

A.cz: V souvislosti s olympijskými hrami: jak vidíte budoucnost českého hokeje? Letos jste vzal na mistrovství světa Petra Mrázka a dobře se ukazuje i Jakub Voráček, ale jinak se mladším ročníkům příliš nedaří.

A. H.: Tak Petr Mrázek na MS juniorů byl polovinou úspěchu českého týmu. Chytal famózně, byla z něj cítit energie. Pro mě je velkým příslibem do budoucna, že z něj bude velký brankář. A když Tomáš Pöpperle nechtěl přijmout tu roli třetího gólmana, rád jsem Mrázka na šampionát "seniorů" vzal a dal mu šanci.

Každopádně už to ale s mládeží není, co to bývalo. Dříve jsme mívali dva tři hráče v elitní desítce bodování KHL, teď už je nemáme. Mladé hráče jako Voráček máme, ale ne tolik hvězd, jak třeba Švédové. Těch dobrých mladých hráčů je bohužel jen poskrovnu.

A.cz: Kde je podle Vás tedy chyba a jak z nepříliš dobré situace českého mládežnického hokeje ven?

A. H.: Víte, dneska nemáme tolik dobrých hráčů, a proto je potřeba jít do kvality. Toho se dá docílit tak, že bude větší konkurence. Vezměte si, že v Československu jsme měli společnou ligu, ve které bylo dvanáct týmů, z toho devět českých. A teď jich máme čtrnáct, k tomu celý tým v NHL, další dva týmy na farmách, další v KHL. A my si nemůžeme nalhávat, že ta kvalita hráčů je nyní vyšší. To samé platí i pro juniorský hokej, kde v extralize hraje šestnáct týmů, tedy všechno, co má ruce a nohy. Podle mě by se měla extraliga (jak juniorů, tak seniorů) zúžit na nějakých dvanáct klubů, aby měli ti hráči motivaci se tam dostat a hráli skutečně ti nejlepší.

Dále by podle mě měla jít mnohem větší podpora do malých klubů, ze kterých pochází spousta velkých hráčů. Ty kluby by měly být za tyhle hráče odměňovány, měl by se upravit přestupní řád a mělo by tu být právo pro hráče postoupit na vyšší úroveň. Jakmile velké kluby zapomenou na to, že jim ty hvězdy připravují malé kluby, pak je český hokej ve velkém ohrožení.

Ostatně podporu mnohdy potřebují i rodiče, vždyť ty náklady na hokej jsou často pro rodiny obrovské. A na to by měl přispívat stát.

A.cz: Mimochodem jste pro uzavření extraligy, když byste rád zúžil její složení?

A. H.: Víte, každý si nalhává, že to uzavření by přineslo nějaký úspěch, ale nepřinese. To tvrdí trenéři – alibisti, kteří se bojí pracovat pod tlakem a chtějí důchodové zabezpečení. Navíc my jsme Evropané, ne NHL. Tam ta tradice a základna jsou úplně někde jinde a je tam úplně jiná konkurence. Kdybychom zavřeli soutěž, tak nebude pro spoustu týmů o co hrát. A diváky to přestane bavit. Z uzavření extraligy by vznikla jen škoda.

KHL v Praze? Za peníze si tradici nekoupíte

A.cz: Českým týmům bude v příští sezoně konkurenci dělat i KHL a tým HC Lev, který se přestěhoval do Prahy. Co vůbec na tento projekt říkáte?

A. H.: Ten projekt Lva je… nový. A nové věci se nemají zatracovat předem. Nicméně já jsem patriot a proto říkám: chraňme si českou ligu, chraňme si své hráče, kteří nás proslavili po celém světě.

Lev nemá příliš tradici, loni byl na Slovensku, letos v Praze, k tomu pokaždé buduje nový tým… Když máte tým, tak by tam měla být nějaká hrdost, nějaký patriotismus, ne že nakoupíte partu žoldáků a pak řeknete, že je to dobrý tým. Sparťan by měl být hrdý na to, že hraje za Spartu, rodák z Budějovic, že hraje za Budějovice. Tohle u Lva není, jsou tam jen peníze. Vždyť dneska máte červen a oni ani neví, s kým budou hrát…

A.cz: Co v této souvislosti říkáte právě na hokejovou Spartu, která před dvěma sezonami kompletně přebudovala kádr?

A. H.: Když máte peníze, tak jde všechno. Můžete postavit dům, zbourat dům, koupit auto… ale lidi chodí na hráče, které znají od jejich začátků. Na Spartě byl třeba David Výborný, byl tu Jaroslav Hlinka, Jan Hlaváč a ti museli skončit. Já jsem přesvědčený o tom, že tehdy byla ta podpora diváků větší, než je teď. Ale to je také o tom, zdali v daný moment máte dostatečně dobrou mládež, abyste se mohli ten tým dovolit budovat postupně. I proto, jak už jsem říkal, je práce s mládeží tak důležitá.

A.cz: Zpátky ke KHL, Má tato soutěž někdy šanci, třeba i kvůli tomu, že tam nejsou zatím zavedené platové stropy, dostat se herně na úroveň NHL?

Já myslím, že nemá nárok. Ten rozdíl je šílený, něco jako kdybyste jel ve Ferrari a Trabantu. Můžou si říkat, co chtějí, ale ty zásady, které jsou v NHL budovány po desetiletí, se nedají vytvořit takhle naráz. Od draftu, po výběr hráčů, stadiony, inteligenci diváka, toho je spousta. A za peníze si tohle nekoupíte ze dne na den. Schválně se podívejte, kdo hraje v Rusku proto, že ho NHL chce. Nikdo. Většinou hráči, kteří si chtějí jen platově přilepšit. Malkin, Ovečkin, Plekanec, Erat? Proč tam nejsou? Protože je NHL chce. Už to napovídá, jaký rozdíl v tom je. Podotýkám, že nejsem zahleděný do NHL. Nicméně jsem tam několikrát byl a musím tomu dát uznání, které si zaslouží.

A.cz: Možná i proto zamířil Roman Červenka z Omsku do Calgary Flames. Myslíte si, že se v tomto týmu prosadí?

A. H.: Roman Červenka je dobrý hráč a pro něj je to hokejová záchrana. Kdyby zůstal v KHL, tak by stagnoval a nešel by nahoru. Teď má nový cíl a on se o něj popere.

Češi na Euru? Když budou hvězdy přát...

A.cz Na závěr jedna nehokejová otázka. Chystáte se na Euro a jak myslíte, že český tým dopadne?

A. H.: Předseda fotbalového svazu pan Pelta mě pozval na zahajovací zápas s Ruskem, tak uvažuji, že bych se tam šel podívat. Navíc to nemám z Opavy daleko, jsem tam za dvě a půl hodiny autem.

Českému týmu budu fandit každopádně a věřím, že postoupí ze skupiny. A medaile? Když budou při nich stát hvězdy, je možné všechno.

První část tohoto rozhovoru, kde se Alois Hadamczik podrobně vrací k letošnímu MS, si můžete přečíst zde.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Atlético si poradilo se San Sebastianem a kráčí za titulem

Atlético Madrid v 35. kole španělské ligy porazilo San Sebastián 2:1 a už jen dvě utkání ho dělí od triumfu ve španělské lize. O branky Atlética se postarali Yannick Carrasco a Angel Correa, za Real Sociedad snížil Igor Zubeldia. 

Svěřenci Diega Simeoneho nyní vedou tabulku La ligy o čtyři body před Barcelonou, třetí Real Madrid ztrácí bodů pět, ale má zápas k dobru. Ve zbývajících dvou utkáních narazí Atleti na Osasunu a Valladolid.

Pokud Atlético oba zápasy vyhraje stane se mistrem po šesti letech a celkově pojedenácté v historii. 

Španělská fotbalová liga - 36. kolo:

FC Sevilla - Valencie 1:0 (66. Nasjrí), Huesca - Bilbao 1:0 (61. Sandro Ramírez), Vigo - Getafe 1:0 (24. Nolito), Atlético Madrid - San Sebastian 2:1 (16. Carrasco, 28. Á. Correa - 83. Zubeldia).

Tabulka:

1. Atlético Madrid 36 24 8 4 63:23 80
2. FC Barcelona 36 23 7 6 83:36 76
3. Real Madrid 35 22 9 4 60:26 75
4. FC Sevilla 36 23 5 8 52:29 74
5. San Sebastian 36 15 11 10 54:37 56
6. Betis Sevilla 35 15 9 11 45:47 54
7. Villarreal 35 13 13 9 53:42 52
8. Vigo 36 13 11 12 51:53 50
9. Bilbao 36 11 13 12 46:39 46
10. Granada 35 13 6 16 44:57 45
11. Pamplona 36 11 11 14 36:45 44
12. Cádiz 36 11 10 15 33:53 43
13. Levante 36 9 13 14 43:53 40
14. Valencie 36 9 12 15 46:52 39
15. Alavés 36 8 11 17 32:54 35
16. Getafe 36 8 10 18 26:42 34
17. Huesca 36 7 12 17 34:52 33
18. Valladolid 35 5 16 14 32:49 31
19. Elche 36 6 12 18 29:54 30
20. Eibar 35 6 11 18 27:46 29
Aktualizováno před 6 hodinami

Izraelská armáda znásobí údery na Pásmo Gazy, USA vyšlou na Blízký východ diplomata

Izraelský bezpečnostní kabinet rozhodl na večerním zasedání, že armáda znásobí údery na Pásmo Gazy. Zaměří se na symboly tamního vládního hnutí Hamás. Podle televize Kanál 12 se zřejmě armáda zaměří na symboly Hamásu, které Pásmu Gazy vládne. Jedním z těchto cílů by mohla být podle televize budova ministerstva financí.

Izrael tvrdí, že se zaměřuje hlavně na vůdce obou skupin, ve středu ohlásil, že zabil šest členů vedení Hamásu. Izraelská armáda podle svého vyjádření zabila celkem 30 radikálů bojujících proti Izraeli. Hamás ve večerní zprávě upřesňující počet obětí v Pásmu Gazy oznámil, že o život tam přišlo 65 lidí, mezi nimiž je 16 dětí a pět žen. Izrael má sedm mrtvých včetně vojáka a dvou dětí.

Spojené státy vyšlou na Blízký východ vysoce postaveného diplomata ve snaze utišit eskalující násilí mezi Izraelem a Palestinci. Podle médií to oznámil ministr zahraničí USA Antony Blinken, který zároveň označil za "trýznivé" záběry, jež v posledních dnech přichází z regionu. Americký ministr obrany Lloyd Austin podle vyjádření Pentagonu hovořil se svým izraelským protějškem a potvrdil mu, že USA Izrael nadále jednoznačně podporují.

"Obrázky, které k nám přes noc dorazily, jsou trýznivé. A ztráta jediného civilního života je tragédií. Požádal jsem zástupce náměstka ministra zahraničí Hadyho Amra, aby ihned odjel do regionu a setkal se s Izraelci a Palestinci (…) a jménem mým a prezidenta Joea Bidena na ně naléhal, aby zmírnili násilnosti," řekl Blinken.

Zdroj: ČTK
Další zprávy