Hadamczik chválil první třetinu: Pak jsme vypadli z tempa

ČTK ČTK
19. 2. 2014 6:00
Výkon v první třetině byl podle trenéra Aloise Hadamczika klíčem k českému úspěchu v osmifinále olympijského hokejového turnaje proti Slovensku.
Trenér Alois Hadamczik chválil výkon českého mužstva v první třetině
Trenér Alois Hadamczik chválil výkon českého mužstva v první třetině | Foto: ČTK

Soči - Výkon v první třetině byl podle trenéra Aloise Hadamczika klíčem k českému úspěchu v osmifinále olympijského hokejového turnaje proti Slovensku.

Po emočně vypjatém derby se kouč chystal zaměřit hlavně na rychlou regeneraci hráčů, protože Spojené státy americké budou ve středu silnějším soupeřem.

"Tato utkání jsou psychologicky velmi těžká," řekl Hadamczik. Před zápasem chtěl, aby se jeho tým připravil jako na vítězné utkání s Lotyšskem. "Ale zápas proti Slovákům má jiný náboj," uznal.

Hadamczika potěšil začátek a sebevědomý nástup jeho svěřenců do zápasu. "Myslím si, že první třetina byla z naší strany nejlepší dvacetiminutovka na turnaji. Nejen s ohledem na góly, ale i z pohledu pohybu," zhodnotil první třetinu.

"Ztráceli jsme hodně puků"

Pak ale čeští hokejisté polevili, sehráli špatné přesilové hry. "A vypadli jsme z tempa," konstatoval trenér. "Ztráceli jsme hodně puků. Tým Slovenska navíc neměl co ztratit. Otevřel hru, dával si dlouhé přihrávky, velmi dobře bruslil, což nám dělalo problémy," musel uznat Hadamczik.

Z utkání nakonec bylo drama, ale kouč kvitoval, že jeho svěřenci situaci zvládli. "Podívejte se na Švýcary, ti mají skvělou obranu a výsledky velmi dobré a prohráli (s Lotyšskem 1:3). Týmy se velice vyrovnávají. Takže jsem moc rád za vítězství v tak těžkém utkání," prohlásil.

Hadamczika potěšily zejména góly z přesilovek, na nichž jeho tým v pondělí pracoval. Trenér ale ví, že způsob hry z první třetiny měl pokračovat i v dalším průběhu zápasu.

"Amerika má silný a pohyblivý tým"

"Neměli jsme takový pohyb jako předtím," podotkl Hadamczik. "Vycházel jsem z toho, že za stavu 4:1 bychom v tom měli pokračovat, celé to zklidnit, dotáhnout do vítězného konce ve větším klidu, než jak to bylo," řekl.

Očekává, že čtvrtfinálové utkání proti USA bude jiné. "Amerika má velmi silný tým, pohyblivý, navíc máme pár hodin na regeneraci, což nebude jednoduché," tušil trenér. Příprava v den zápasu se bude odvíjet podle stavu hokejistů, určitě přijde na řadu video.

"Hráči si dnes uvědomili, o co jde. Byl to dobrý a disciplinovaný výkon," dodal.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pomoc Červeného kříže Sýrii soustředí na obnovu pomocí osiva a ovcí

Humanitární pomoc Sýrii se začíná soustředit na menší projekty, jejichž cílem je pomoci obyvatelům válkou zdevastované země pěstovat zemědělské plodiny, chovat ovce a najít si způsob obživy. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain.

Přímá humanitární pomoc Sýrii v podobě léků a potravin bude podle Chapagaina pokračovat. Doplnil, že je nutné přejít také k zajišťování nepřímé pomoci. "Chceme začít přecházet na podporu obživy," řekl v rozhovoru v Ženevě po návratu ze syrských měst Homs a Dúmá, jež byla povstaleckými baštami, ale dobyla je zpět vojska loajální k vládě prezidenta Bašára Asada.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačení prodemokratických demonstrací v roce 2011, si vyžádala statisíce obětí na životech a přiměla 11 milionů lidí, tedy zhruba polovinu populace, opustit domovy. Největší výzvou pro prezidenta Asada, kterému se podařilo obnovit kontrolu nad zhruba 70 procenty syrského území, je zdevastovaná ekonomika.

Někteří západní dárci ale nejsou ochotni financovat obnovu syrského území kontrolovaného Asadem. Ten minulý měsíc zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle Západu však volby poznamenaly podvody.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi v polovině prosince

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo podle agentury TASS ruské ministerstvo zahraničí. Záměr opustit skupinu tří desítek zemí, které si umožňují provádět vzájemné kontrolní přelety, v květnu schválil ruský parlament a tento měsíc příslušný zákon podepsal prezident Vladimir Putin.

Dohoda o otevřeném nebi, jejímž signatářem je i Česká republika a Slovensko, platí od roku 2002 a jejím původním cílem bylo posílit důvěru mezi Ruskem a západními státy. Loni od dohody odstoupily Spojené státy, což tehdejší americký prezident Donald Trump zdůvodnil porušováním závazků ze strany Ruska. Moskva obvinění odmítla s tím, že její omezování letů nad ruským územím dohoda připouští a že USA zavedly ještě přísnější omezení pro kontrolní lety nad Aljaškou.

Moskva doufala, že nový americký prezident Joe Biden, který dříve odstoupení USA kritizoval, k dohodě opět přistoupí. Minulý měsíc ale Washington oznámil, že se k dohodě o otevřeném nebi vrátit nehodlá. Rusko reagovalo rozhořčeně a náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov to tehdy označil za "další politickou chybu" USA a "novou ránu systému evropské bezpečnosti". Rjabkov též popřel, že by Rusko dohodu porušovalo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy