Antonín Vavrda Antonín Vavrda
3. 6. 2012 10:54
Oba nosili na dresu číslo 99. Oba jsou lídry kalifornského celku, přesto se liší.
Drew Doughty a la Gretzky ve finále Stanley Cupu Devils - Kings | Video: Sport

Praha / New York – Oba nosili na dresu číslo 99. Oba jsou lídry kalifornského celku, přesto se liší. Jeden je nejproduktivnějším hokejistou všech dob, druhý v první řadě obránce. A hlavně – narozdíl do legendárního Wayna Gretzkého táhne mladík Drew Doughty k vítězství ve Stanley Cupu.

V dětství měl pokoj polepený jeho plakáty. Jako mladík nosil stejně jako „Great One“ číslo 99, dokud se nedostal do juniorské soutěže a musel ho odevzdat, jelikož tam je stejně v NHL toto číslo vyřazeno z kolekce dresů všech týmů.

Na šikovnosti to ale nyní dvaadvacetiletému obránci Drewovi Doughtymu pranic neubralo. Důkaz? Pozorně se podívejte na první gól druhého finále Stanley Cupu mezi Kings a Devils. Mladý bek s v 8. minutě umanul, že „Králové“ prostě a jednoduše branku vstřelil.

Osm vteřin slávy

Nejprve vyslal na zteč Dwighta Kinga. Ten se ale v nájezdu z levé strany před obránce „Ďáblů“ Marka Fayna neprosadil. Kotouč se po vyhození domácích dostal až do obranného pásma Kings, kde jej v souboji s Clarksonem dobruslil Doughty. A přišlo jeho osm vteřin slávy.

Elegantním obloučkem přes půlku obranného pásma nabral rychlost a zbavil se „otravy“ s číslem 23 na zádech, ve střední třetině si prohodil kotouč mezi bruslemi střídajícího Kopitara, vyhnul se dalším dvěma protihráčům a najednou byl v palebné pozici na pravých kruzích.

Brodeur neměl proti Doughtyho střele šanci

Doughty ale nic neuspěchal, natáhl ke střele zápěstím, kterou o chvíli pozdržel, aby vzápětí rychlým švihem poslal kotouč mezi bruslemi beka Salvadora pod vyrážečku Brodeura. Kotouč se po vnitřním oblouku branky schoval za brankovou kameru, proto Doughty na chvíli zaváhal, zda může slavit.

Červené světlo za brankou kanadského brankáře a radost spoluhráče Kinga ale odstartovala obrovskou radost beka s číslem 8. Aby ne, právě vstřelil dost možná životní gól. A to již stihl tento šestimilionový obránce vybojovat olympijské zlato, titul z juniorského šampionátu a stříbro ze seniorského MS.

Jenže Stanley Cup, to je pro hokejisty něco magického. Doughty asistoval v prvním finále na vítězný gól Kopitara, nyní se prosadil gólově a i díky jeho skvělým výkonům vedou Kings ve finále nad Devils po venkovních duelech 2:0 na zápasy (i když koho to už překvapuje, když „Králové“ v letošním play off vyhráli všech deset duelů na ledě soupeře?).

Idol z dětství už překonal

A jen tak mimochodem již nyní překonal jeden z nejlepších obránců současnosti i svůj dětský idol s číslem 99. Gretzky v roce 1993 sice přivedl „hollywoodský výběr“ poprvé a do letošního roku i naposledy do finálových bojů o „svatý grál“, jenže tehdy s Montrealem uhráli ve finále Kings jen jeden zápas a padli hladce 1:4 na zápasy.

Také proto, že po výhře v prvním duelu na ledě Canadians ten druhý ve starém Montreal Forum ztratili v prodloužení. Jenže tehdy neměli v týmu Doughtyho...