Golonka se těší: Česko se Slovenskem? To bude sranda!

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
18. 2. 2014 5:00
Rozhovor z bývalým výborným hokejovým reprezentantem Jozefem Golonkou o blížícím se olympijském osmifinále mezi Českem a Slovenskem.
Přes mdlé výsledky obou týmů v základní skupině si čeští i slovenští fanoušci od osmifinálového derby slibují bitvu jako řemen
Přes mdlé výsledky obou týmů v základní skupině si čeští i slovenští fanoušci od osmifinálového derby slibují bitvu jako řemen | Foto: Reuters

Praha - Bývalý skvělý československý útočník a kapitán reprezentace Jozef Golonka stále hokejem žije. Nutno říct, že vedle slovenských výkonů pozorně sleduje i ty české.

Právě proto si o obou týmech dokáže dlouho zaníceně povídat. A poslední výsledky Česka i Slovenska ho dost mrzí.

"Oba týmy zapomínají na bruslení. Když soupeř bruslí pořádně, napadá a nedovolí nám rozehrát, tak v tu chvíli jsme bezradní," říká 76letá legenda, která si samozřejmě společné osmifinále olympiády v Soči nenechá ujít.

Pane Golonko, jak budete osmifinále proti Čechům prožívat?
"Úplně neutrálně."

Opravdu?
"Ano. Já jsem byl přece kapitánem československého mužstva, a ne slovenského. Chci, aby vyhrál ten lepší. Samozřejmě že se trochu přikláním k Slovensku, ale zase abych byl nějaký zaslepený fanoušek, to ne. Osobně si myslím, že ať dosáhnou úspěchu Slováci, nebo Češi, pořád v tom rezonuje ta společná škola."

Prozradíte nám svůj tip?
"Já netipuji. Ale myslím si, že oba týmy mají strach. Slováci to trochu nedomysleli, že díky bodu ze zápasu s Ruskem narazí na Čechy. Škoda že nejdeme třeba znovu proti Slovincům, podruhé bychom už s nimi neprohráli. Každopádně proti Čechům to bude sranda, určitě si to vychutnám."

Jaké tedy rozdělíte postupové šance?
"Myslím si, že šance jsou padesát na padesát. Sice jsme prohráli s Američany a Slovinci, ale proti Rusům se ukázalo, že zase tak jaloví nejsme. Že umíme zahrát i proti silnému soupeři, když nám nechybí disciplína a bojovné srdce. Když si to tak vezmeme, tak i vy jste měli podobné problémy v základní skupině."

Myslíte zápas se Švýcarskem?
"Ano, očekával jsem od vás jiný výkon. S takovým mužstvem, které máte k dispozici, by mělo jít o jasnou záležitost. Buď jste Švýcary podcenili, nebo nevím, co se stalo. Máte hráče, kteří by si měli s takovým soupeřem poradit."

Čím to podle vás je?
"Myslím si, že ve vašem i našem týmu se zapomíná na bruslení. Buďme upřímní, bruslit umí každý. A když soupeř bruslí pořádně, napadá a nedovolí nám rozehrát, tak v tu chvíli jsme bezradní. Nás Slovinci ubruslili a vás Švýcaři ubránili."

Tento recept jste pak zvolili i vy proti Rusům a také jste slavili úspěch.
"Ano. Věděli jsme, že Rusové začnou kombinovat a každý z nich chce excelovat. Sice nastřelili několik tyček, ale to k tomu patří, když se dobře brání."

Jaké jsou tedy hlavní slabiny Slováků, které je zatím docela potápějí?
"Těžko říct. Ale je to asi bojovnost. V těch prvních dvou zápasech to bylo úplně markantní. Hlavně ze zápasu s Amerikou jsem byl hodně zklamaný. Velký výprask je prostě velký výprask, sedm branek je opravdu hodně. A taky nedáváme góly, takže další slabinou je střelba. Proti Rusům jsme měli čtyři pět velkých šancí, které se proti takovému soupeři musejí využít. A také nemáme dostatek hráčů v případě, když se nám někdo zraní. Hlavně těch mladých. Když odejde generace Cháry, Hossy atd., tak za ně nemáme náhradu."

Jak se tedy díváte na fakt, že nebyl do Soči nominován Miro Šatan, což mnoho fanoušků hodně pobouřilo?
"Šatan je jedním z našich nejlepších hokejistů, má za sebou mnoho dobrých výkonů a výsledků. Ale když netrénuje a nehraje, tak určitě nějaký handicap má. Navíc od toho je tu trenér, aby věděl, co v kterém hráči je, a aby si vybral. Prostě se takto rozhodl. Pak se toho chopila média a prakticky rozdělila Slovensko na dva tábory. A to není dobře. Šatanovi se prostě mělo poděkovat za vše, co pro slovenský hokej udělal, ale když ho trenér nenominoval, tak se to mělo vzít. Navíc hokej šel kupředu, dnes rozhoduje bruslení, svaly a střely na bránu, ne žádné excelentní věci."

Říkal jste, že vám chybějí hráči, kteří by uměli dát gól. Není právě z tohoto pohledu škoda, že Šatan nejel?
"To je hypotetický pohled. Možná by ten gól dal, ale je tam dalších dvacet hráčů, kteří by mohli dát gól. A nedají."

Naopak v českém týmu veteráni Jágr s Nedvědem nechybí. Jak se vám jejich výkony zamlouvají?
"Jágr je pro české mužstvo psychologicky velmi důležitý. Ani svou povahou nedělá žádný negativní rozruch v týmu. Navíc se dokáže prosadit, vymotat se z rohu, připravit pro spoluhráče šance. Takový hráč se narodí jednou za sto let."

Bohužel se zdá, že Češi a Slováci v posledních letech trochu vyklízejí v absolutní špičce pozice. Čím to je?
"My jsme měli jiný systém hry. Byli jsme kolektiv, který držel za jeden provaz. Výběry se připravovaly dlouho, dnes je to spíš na poslední chvíli, jak se zrovna těm kterým hráčům daří v NHL. Pak ta kontinuita padá."

Stejně jako Češi protočili i Slováci už všechny tři brankáře. Kterému byste dal pro osmifinále přednost?
"Musí chytat Laco. Je to zodpovědný brankář a chytil dobrou formu. Navíc má štěstí, které gólman musí mít."

Více o hokejovém turnaji na olympiádě v Soči čtěte ZDE.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Vicepremiér Jurečka: Milostivé léto pro dlužníky by se mohlo brzy zopakovat

Milostivé léto pro dlužníky by se mohlo v brzké době zopakovat. Mohlo by se také případně rozšířit i na další pohledávky. Na uspořádání další oddlužovací akce je ve vládní koalici shoda. Uvedl to vicepremiér a ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Pro opakování jsou i poslanci, kteří milostivé léto prosadili. Akce začala loni 28. října a skončí v pátek. Pokud do té doby lidé s exekucí na dluh u veřejných institucí splatí původní dlužnou částku a 908 korun odměnu exekutorovi, odpustí se jim penále, úroky a další platby. 

Další zprávy