Gól v páté vteřině nestačil. Češi prohráli se Švédskem

15. 12. 2011 20:45
Chomutov: Česko - Švédsko 1:2 (1:0, 0:2, 0:0)
Karlsson zbořil Rolinka a Švédové vyhráli 2:1.
Karlsson zbořil Rolinka a Švédové vyhráli 2:1. | Foto: Reuters

Chomutov - Čeští hokejoví reprezentanti vstoupili do Channel One Cupu porážkou se Švédskem. V Chomutově se sice ujali vedení rekordně rychlým gólem Petra Průchy, který se trefil po pouhých pěti vteřinách.

V dalším průběhu ale na Tre Kronors nestačili a hosté zaslouženě zvítězili 2:1. Zápas Švédové otočili dvěma brankami ve druhé třetině.

Češi podali matný výkon a od výraznější porážky je zachránil výborný brankář Štěpánek, který zlikvidoval několik stoprocentních šancí soupeře.

Hadamczik: Na jeden gól nemůžete vyhrát. Přehráli nás
Utkání Česko - Švédsko jsme sledovali ŽIVĚ
Emoce na ledě. Zesnulí hráči vstoupili do Síně slávy

V tabulce Euro Hockey Tour se český tým kvůli porážce propadl na poslední místo, když získal pouze tři body. Naopak suverénně první jsou Rusové, kteří v dnešním prvním zápase porazili Finsko 3:0.

Před utkáním Čechů proti Švédsku se v Chomutově uskutečnil dojemný okamžik. Trojice zesnulých českých reprezentantů Marek, Rachůnek, Vašíček byla in memoriam zařazena do hokejové Síně slávy - více čtěte zde.

Samotný zápas měl šokující úvod. Švédové sice vyhráli buly, hned vzápětí ovšem na modré chybovali a Petr Průcha bombou do šibenice nedal Fasthovi šanci a otevřel skóre. Šlo s největší pravděpodobností o nejrychlejší gól v historii národního týmu.

Jakub Štěpánek v akci.
Jakub Štěpánek v akci. | Foto: Reuters

Severský tým se ovšem nepoložil a hned vzápětí mohl vyrovnal. V přesilovce ale předvedl skvělé zákroky Jakub Štěpánek. Švédsko mělo navrch i ve hře pět proti pěti, jeho hráči lépe bruslili a dokázali si vytvořit tlak.

Stejný obraz hry viděli diváci i ve druhé třetině. A v ní už Čechům nepomohlo ani štěstí. Přesně v polovině utkání dostal Axelsson ideální přihrávku před brankoviště a v pohodě trefil odkrytou část branky.

Češi působili ospalým dojmem, sice bojovali, ovšem narozdíl od hostů se nedokázali tlačit více do branky a zaměstnávat Fastha, který v klidu pochytal všechny další pokusy národního týmu.

Ve 35. minutě byla logickým vyústěním další branky. Kronwallovu střelu dorazil bekhendem Persson.

Reprezentanti Tří korunek byli lepší i ve třetí třetině, přesto si mohl český tým nakonec vynutit prodloužení. V závěru kouč Hadamczik odvolal Štěpánka a navíc byl vyloučen Viklund. Několik závarů ale švédská obrana ustála.

Hokejový turnaj Channel One Cup:

Česká republika - Švédsko 1:2 (1:0, 0:2, 0:0)
Branky a nahrávky: 1. Průcha - 30. Axelsson (Söderberg), 35. Persson (Kronwall, Ritola). Rozhodčí: Laaksonen, Tuomisto (oba Fin.) - Blümel, Pouzar. Vyloučení: 3:3. Bez využití. Diváci: 5225.

Česko: Štěpánek - Němec, Čáslava, Kutlák, Nakládal, Krajíček, Trončinský - Průcha, Červenka, Rolinek - Irgl, Vampola, Hubáček - V. Polák (41. Orsava), Kreps, Kašpar - Petružálek, Vrána, I. Rachůnek (41. Vondrka). Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.

Švédsko: Fasth - Eklund, Kronwall, Ekholm, Bertilsson, Karlsson, Viklund, Frögren - Sjögren, Falk, Lundh - Bergfors, Persson, Ritola - Danielsson, Söderberg, Axelsson - Zacriksson, Rosén, Johansson - Lauritzen. Trenér: Pär Marts.

Rusko - Finsko 3:0
(1:0, 0:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 17. I. Nikulin (Širokov, Radulov), 43. Kokarev (Bodrov), 56. Šipačov (Tarasenko). Rozhodčí: Minář, Šindler (oba ČR) - Šeljanin, Sivov (oba Rus.). Vyloučení: 5:5, navíc Radulov - Jalasvaara oba 5 min. a do konce utkání. Bez využití.

Rusko: Barulin - I. Nikulin, Kornějev, Grebeškov, Denisov, Kalinin, Bělov, Višnevskij, E. Birjukov - Radulov, Zubov, Širokov - Pěrežogin, Těreščenko, Žerděv - Tarasenko, Šipačov, Tichonov - Makarov, Bodrov, Kokarev. Trenér: Zinetula Biljaletdinov.

Finsko: Lassila - Hietanen, Mäenpää, Kousa, Heikkinen, Uusitalo, Jalasvaara, Jokela, Järvinen - Enlund, Lindgren, Huhtala - Kiiskinen, Kuparinen, Pesonen - Anttila, Wirtanen, Osala - Louhivaara, Kemppainen, Marjamäki. Trenér: Jukka Jalonen.