Frolíkův hattrick srazil Dány, Češi slaví první výhru

Ondřej Roubínek
27. 12. 2007 22:05
Češi si ve druhém zápase na šampionátu zastříleli
Česko se s Dánskem nakonec rozloučilo výhrou 5:2. Pátý gól (na snímku) si připsal Petr Strapač. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Pardubice - Čeští hokejisté do dvaceti let si na domácím světovém šampionátu spravili střeleckou chuť po úvodní prohře s Kanadou. Díky bleskovému hattricku kapitána Michaela Frolíka si poradili s Dány 5:2 a připsali si důležité první vítězství.

Papírově slabší soupeř z Dánska sice zdaleka nenaplnil pardubickou ČEZ Arenu jako sváteční zápas se zámořským obhájcem titulu, ale Češi vtrhli na svého soupeře stejně zhurta. Narozdíl od úvodního střetnutí se však dokázali prosadit i gólově.

Zápas jsme sledovali minutu po minutě ZDE

Prořídlé ochozy rozproudila už po 22 vteřinách parádní akce Jakuba Voráčka. Ten se parádně protáhl po pravém křídle a naservíroval puk prakticky před prázdnou branku Michaelu Frolíkovi, který snadno zavěsil - 1:0.

Gólovou radost si mohli fanoušci zopakovat po třech minutách. Češi využili hned první přesilovku, když po ideální křížné přihrávce Piskáčka přidal svůj druhý gól v zápase přesnou střelou do odkryté branky Frolík.

Čeští mladíci si užívali brzké vedení a snažili se o efektní kombinace. Jejich nadšení zbrzdila jen na chvíli dánská přesilovka, Češi i nadále lépe bruslili a snadno se dostávali do šancí.

Frolík zaznamenal po 13 minutách hattrick

Na začátku 14. minuty se tak od mantinelu v pohodě uvolnil Michael Frolík, nabruslil si mezi kruhy a bleskovou střelou zápěstím završil v čase 13:09 hattrick! Svěřenci Miloslava Hořavy také pečlivě bránili a soupeře prakticky nepouštěli do zakončení, naopak Szturc a po něm Frolík mohli české vedení ještě zvýraznit.

Kapitán českého celku se málem prosadil i ve výborně sehraném oslabení na začátku prostřední části. Po Voráčkově parádní nahrávce mu utekl puk před téměř odkrytou brankou. Na konci přesilovky zahrozili i Dánové, Boedker ale Kováře, jenž naskočil v české bráně místo Neuvirtha, neprostřelil.

Začátek třetiny tak znovu patřil českému celku - po Ondráčkově výborném vysunutí ujel obráncům Jakub Sklenář a ačkoliv byl faulovaný, stylově zavěsil - 4:0.

Dánové jen snížili

Češi pak začali útočit až příliš bezstarostně a Dánové potrestali hned jejich první vážnější chybu v obraně - Kevin Leder se dostal za obránce, nedal Kovářovi šanci a snížil na rozdíl tří branek.

Pak dostal čtyři minuty za nebezpečnou hru vysokou holí Szturc, a i když Dánové nebyli téměř po celou přesilovku nebezpeční, dočkali se druhého gólu. Sune Hjulmand na konci početní výhody napřáhl přes obránce od modré čáry a prostřelil Kováře.

Domácím hráčům se naopak při hře pěti proti čtyřem znovu příliš nedařilo a Dánové trochu ožili. Kovář ale jejich dvě šance lapil a do závěrečné části znovu vstoupili lépe svěřenci Miloslava Hořavy.

Jenže narozdíl od úvodu zápasu se nemohli střelecky prosadit, v dobré šanci dvakrát selhal Látal, nepomohla ani další přesilovka při vyloučení Lauridsena.

Další početní výhoda už ale gól přinesla - hned na jejím počátku se z otočky do puku opřel Petr Strapač a definitivně srazil Dány do kolen.

Slováci prohráli i podruhé, nestačili na Kanadu - čtěte ZDE

Seveřané už další branku vstřelit nedokázali a Češi mohli slavit. Zaváhání s předpokládaným outsiderem skupiny by jim totiž hodně zkomplikovalo postup do vyřazovacích bojů.

Výsledek:
Česká republika - Dánsko 5:2 (3:0, 1:2, 1:0)
Branky a nahrávky:
1. Frolík (Voráček), 4. Frolík (Piskáček), 14. Frolík (Voráček), 24. Sklenář (Ondráček), 52. Strapač (Prokop) - 29. Leder, 34. Hjulmand (Rasmussen, Gronvaldt). Rozhodčí: Kurmann, Sterns - Feola, Winnekens. Diváci: 3 260.
ČR: Kovář - Boruta, Jordán, Piskáček, Partyzek, Suchý, Prokop, Kundrátek, Hampl - Bártek, Frolík, Voráček - Szturc, Strapáč, Látal - Ondráček, Kuběna, Sklenář - Semorád, Hampl.
Dánsko: Andersen - Rasmussen, Larsen, Lauridsen, Gronvaldt, Pedersen, Jensen J. - Lund, Eller, Boedker - Poulsen, Holgaard, Hardt - Jensen A., Hjulmand, Jensen - Leder, Lassen, Henriksen.