Od čtrnácti mezi Švýcary: Štve mě, jak nás srovnávají. Ale ty medaile nejsou náhoda

Daniel Poláček Daniel Poláček
2. 3. 2020 8:48
Pouze sedm Čechů ve stávajícím ročníku nastoupilo v nejvyšší švýcarské lize, která na cizince klade vysoké nároky. Jedním z nich je 20letý hokejista František Řehák, který prošel tamním mládežnickým systémem. Není překvapený, že Švýcarsko v posledních letech sbírá víc medailí než Česko, jak přiznal v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
František Řehák (vpravo) v přípravě české dvacítky na domácí mistrovství světa.
František Řehák (vpravo) v přípravě české dvacítky na domácí mistrovství světa. | Foto: ČTK

Jaká je švýcarská liga oproti extralize nebo třeba NHL?

Oproti extralize, kterou často sleduju v televizi, je to tady mnohem rychlejší a tvrdší, takže na všechno máte méně času. Kluci v Česku na druhou stranu hrají techničtější hokej. Švýcarská liga je založená na bruslení a myslím, že funguje jako výborná příprava pro kluky, kteří sní o hraní v NHL. Stačí se podívat, jak v Chicagu momentálně řádí Dominik Kubalík, který tady minulou sezonu vyhrál bodování.

František Řehák

Největší část letošní sezony strávil ve druhé švýcarské lize. Na hostování v Thurgau odehrál coby útočník 31 zápasů, v nichž nasbíral 9 bodů (5+4).

Nastoupil ovšem i mezi elitou. Za Rapperswil stihl 16 duelů se statistikou 3+2. V mužstvu potkával jednoho z nejproduktivnějších hráčů ligy Romana Červenku. Kdysi na něj coby žák Slavie chodil do pražské O2 areny, teď od něj odkoukává tréninkové praktiky v posilovně i na ledě.

Ačkoliv tým z kantonu Thurgau vypadl ve čtvrtfinále play off, Řehákovi sezona nekončí. Rapperswilu v případě potřeby pomůže v boji o udržení.

Je švýcarská soutěž nejlepší v Evropě, pokud jde o přípravu na NHL?

Momentálně jedna z nejlepších. Ještě bych zmínil švédskou ligu, která do NHL dostává mraky kluků. Možná ještě KHL, ale myslím, že už ne tolik jako dřív. Jsem si jistý, že švýcarská liga vás připraví fakt dobře. Dost tady hrají i kluci, kteří dřív prošli NHL nebo KHL. Bavil jsem se s nimi o tom. Myslí si, že švýcarská liga se v tempu a nasazení dost přibližuje k NHL.

Do Švýcarska jste odešel už ve 14 letech z pražské Slavie. Co vás k tomu vedlo?

Tehdy mě ani nenapadlo, že bych odešel. Plán byl takový, že zůstanu, protože mým snem bylo hrát za áčko Slavie. Táta mého kamaráda Honzy Kvapila, který pochází z Berouna, ale zničehonic napsal mému tátovi, že Honza má šanci jít do Davosu a že můžu jít s nimi, protože potřebují dva hráče. Tak jsem si řekl, že proč ne. Neměl jsem co ztratit. Ještě před sezonou jsme tam jeli a uspěli na čtyřdenní zkoušce, která zahrnovala fyzické testy a dva zápasy. Chtěl jsem tuhle šanci využít, abych se naučil jazyk a posunul se dál v hokeji i v životě. Teď umím německy a už se domluvím i tou jejich švýcarskou němčinou.

Byly vaše začátky v cizí zemi a navíc v tomhle věku těžké?

S Honzou Kvapilem nám pomohlo, že jsme bydleli spolu a navíc v rodině, která se o nás neskutečně starala jako o svoje vlastní děti. Uvařili nám, prali, jezdili jsme na výlety, lyžovali… Kluci v kabině se o nás a celkově o český hokej taky docela dost zajímali, protože mezi sebou nikdy neměli cizince. Vzali nás mezi sebe. Žádný problém. Nakonec jsme byli mistři Švýcarska. V podstatě se mi ani nestýskalo, protože pořád bylo co dělat. Jen večer jsem občas měl slabší chvíli, ale to přešlo po půl roce.

Pokud jde o hokej, měl jste to jako cizinec těžší? Minimálně o nejvyšší švýcarské lize platí, že si drží jen zahraniční špičku, ne průměrné hráče.

Cizinec musí pokaždé v něčem vyčnívat. Je jasné, že kdybychom neměli týmu co dát, nenechali by si nás. Mezi dospělými už je to mnohem těžší. Je super, že už mám švýcarskou licenci. Bez ní můžou hrát v zápase jen čtyři cizinci a jejich výkonnost tomu musí odpovídat. Musejí být nejlepší v bodování. A když nejsou, tak prostě hrát nebudou. Je na ně hodně velký tlak. Ale i já nějaký cítím, přestože mám tu licenci. Pořád to berou tak, že v sestavě zabírám místo švýcarským hráčům a musím hrát lépe, jinak si mě nenechají.

Co jste musel pro švýcarskou licenci udělat?

Musíte tady strávit pět sezon, ale je to těžké. Myslím, že musíte hrát v mládežnických výběrech - za mladší dorost, juniory. Až potom dostanete licenci. Není to tak, že dva roky budete hrát juniory a tři roky áčko. To už pak nejde.

Souvisí licence jen s hraním v lize, nebo se dá brát i jako jakýsi náběh ke švýcarskému občanství?

To ne. Myslím, že abyste získali občanství, musíte tady žít šest let, platit si pojištění, chodit do školy, pracovat… Podrobnosti úplně neznám. Já si o občanství budu moct zažádat za rok, ale vůbec o něm nepřemýšlím. Jsem spokojený s tím českým a jsem na něj hrdý.

Za Česko jste si před časem mohl zahrát na mistrovství světa dvacítek, ale finální nominace vám navzdory zkušenostem ze špičkové ligy utekla. Čím si nezdar v kempu vysvětlujete?

Asi jsem se nezalíbil trenérům, nepřesvědčil jsem je. Jinak mě nic nenapadá. Já mám svědomí čisté. Vím, že jsem každý trénink i přípravné zápasy odjezdil na sto procent. Věřil jsem, že podle výkonnosti se do týmu dostanu, ale bohužel to nevyšlo. Nedá se nic dělat, zase další zkušenost. Mám nové cíle. Chci si zahrát na mistrovství světa dospělých.

Švýcaři za posledních sedm let získali na světovém šampionátu dvě medaile. Česko žádnou. Překvapuje vás to?

Ani ne, protože od 14 let vidím, jak se posouvají. Kolikrát jsme tady měli trenéry z Kanady, Ruska, Finska. Specialisty na bruslení, střelbu… Byla jen otázka času, kdy se Švýcarům práce zúročí. Není vůbec náhoda, že vyhrávají medaile. A myslím, že úspěch chtějí víc a víc. Na turnajích určitě nejsou za outsidery jako dřív, spíš patří k těm, proti kterým se nehraje vůbec lehce.

Myslíte, že český hokej má před tím švýcarským pořád náskok, nebo už ho ztratil?

Sám vím, že jsme lepší, a štve mě, jak nás srovnávají se Švýcary, Němci. Na druhou stranu je to kvůli výkonům, které předvádíme na mezinárodní úrovni, nic jiného za tím není. Švýcarští kluci vědí, že si nominaci zasloužili svými výkony. Jsou sebevědomí a hrdí. Proto potom hrají tak, jak hrají. Do toho mají u reprezentace trenéry, kteří se pořád vzdělávají. Všechno do sebe zapadá. Navíc už ti kluci také umějí výborně bruslit, střílet. A všichni jsou na tom podobně po fyzické stránce, takže je těžší se prosadit. Myslím, že v mládeži se náskok pomalu vymazal, ale v dospělé reprezentaci jsme pořád lepší. Věřím, že to tak i zůstane. Nezbývá nám nic jiného, než je porážet, kde to jde, jinak s nimi pořád budeme srovnáváni.

V Rapperswilu máte smlouvu do roku 2021. Co plánujete dál? Táhne vás to vůbec ze Švýcarska?

Nabídli mi dvouletou smlouvu s tím, že se ukáže, jestli se prosadím v dospělém hokeji, nebo mě šoupnou zpátky do juniorky, kde můžu hrát posledním rokem. Tu jsem ale hrát nechtěl, tak jsem udělal všechno pro to, aby je přesvědčil, že můžu hrát dospělý hokej, což se mi podařilo. Začal jsem ve druhé nejvyšší lize za Thurgau a nakonec odehrál 16 zápasů v té nejvyšší za Rapperswil, kam se chci natrvalo dostat za rok. Ve Švýcarsku bych chtěl určitě zůstat pár let. Potom se uvidí, jaký ze mě bude hráč. Momentálně mě to nikam netáhne, protože vím, že mám šanci hrát nastálo v jedné z top lig na světě, a to byl vždycky jeden z mých snů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Některé britské čerpací stanice přerušily provoz. Nemá jim kdo dovézt palivo

V Británii muselo dočasně přerušit provoz několik čerpacích stanic, protože jim došly pohonné hmoty. Ty na ně kvůli chybějícím řidičům nákladních aut nemá kdo dovézt, v rafinériích je přitom benzinu i nafty dost. Ministr dopravy Grant Shapps dnes vyzval motoristy, aby se nesnažili natankovat si do zásoby, informovala veřejnoprávní BBC na svých internetových stránkách.

Agentura Reuters napsala, že u některých čerpacích stanic v Londýně a jihoanglickém hrabství Kent se dnes tvořily fronty aut. Asociace prodejců pohonných hmot doporučila motoristům, aby měli v nádrži tolik paliva, aby jim vystačilo na cestu k záložní stanici pro "vzácný" případ, že na první nebude k dostání.

V některých britských médiích se objevily informace, že britská vláda v situaci, kdy v zemi chybí až 100.000 řidičů nákladních aut, uvažuje o nasazení vojáků. "Pokud by to pomohlo, povoláme je," řekl Shapps BBC. Dodal ale, že není jasné například to, zda vojáci mohou řídit vozidla s civilní registrací.

Už měsíce zástupci supermarketů a zemědělců upozorňují, že vzhledem k nedostatku řidičů jsou narušené dopravní řetězce, kvůli čemuž mají problémy dostat zboží na pulty obchodů.

V televizi Sky Shapps řekl, že nedostatek řidičů je celosvětový problém kvůli tomu, že během pandemie covidu-19 se nekonaly zkoušky pro nové šoféry. Británie podle něho proto počet zkoušek zdvojnásobuje. Těm současným je v průměru 55 let a stěžují si na špatné pracovní podmínky i platy.

Řidičů je v Británii nedostatek ale i kvůli brexitu, po němž je pro pracovníky z jiných evropských zemí těžší získat pracovní povolení. Asociace silniční nákladní dopravy (RHA) vyzvala vládu, aby v blízké době tato pravidla zmírnila. K tomu Shapps řekl, že nechce, aby britské řidiče vytlačili jejich kolegové ze zemí Evropské unie, kteří mají nižší nároky na mzdy.

Rod McKenzie z RHA podle BBC řekl, že více řidičů profesi opouští, než do ní přichází. "Je to takhle jednoduché: všechno, co v Británii máme, se dováží nákladními auty. Takže pokud je nedostatek řidičů, je nevyhnutelné, že všechny věci, které chceme, nedostaneme, kdy chceme," řekl.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

San Marino bude v nedělním referendu rozhodovat o legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina budou v neděli hlasovat v referendu o tom, zda chtějí povolit interrupce během prvních 12 týdnů těhotenství. Návrh dále žádá, aby úřady legalizovaly umělé přerušení těhotenství i po tomto období, pokud je ohrožen život či psychické zdraví ženy kvůli anomáliím nebo vývojovým vadám plodu, napsala dnes agentura AP. San Marino je jedním z posledních států v Evropě, které potraty zcela zakazují.

Zákaz interrupcí v San Marinu platí už od roku 1865. Tamní ženy proto cestují kvůli tomuto zákroku do Itálie, která maličký stát obklopuje ze všech stran, a kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální, píše AP.

Zastánci změny zákona proto upozorňují, že tato situace představuje finanční zátěž pro ženy, které interrupce podstupují. Kritici zákazu potratů rovněž tvrdí, že je trestem pro ženy, které byly znásilněny. "Pokud nechcete, aby se vědělo, že nemáte v úmyslu pokračovat v těhotenství, je mnohem méně pravděpodobné, že se obrátíte na policii a nahlásíte znásilnění," upozorňuje Joanna Nellesová z Rady Evropy, kde šéfuje oddělení, jež monitoruje dodržování Istanbulské úmluvy o potírání násilí na ženách a domácího násilí.

Antonella Mularoniová, která je pro zachování zákazu, podle agentury AP argumentuje tím, že ženy a dívky v San Marinu mohou dostat v lékárnách bezplatně antikoncepci včetně přípravku, jenž se používá po pohlavním styku.

Úřady San Marina, kde žije na 33 000 lidí, podle AP k referendu přistoupily poté, co k němu vyzvalo zhruba 3000 obyvatel v petici. Přičemž většina z nich byly ženy. Žádné průzkumy veřejného mínění však nejsou před hlasováním k dispozici. Pokud zvítězí zastánci změny restriktivního zákona, parlament San Marina bude nucen potraty legalizovat, poznamenala AP.

Mezi další malé země v Evropě, kde jsou interrupce zakázány, patří Malta, Andorra nebo britský Gibraltar. Některé z nich změnu zákonů zvažují. Například na Maltě, kde za potrat hrozí až tři roky vězení, letos jeden z poslanců předložil návrh zákona, který by tuto směrnici změnil. Podle maltských úřadů se nicméně trest uplatňuje jen zřídka a poslední známý rozsudek vězení kvůli potratu padl v 80. letech minulého století, píše AP.

Obyvatelé britského zámořského území Gibraltaru pak letos v červnu schválili zmírnění tamního zákona zakazujícího potraty. Odsouhlasili mimo jiné, aby byly interrupce možné do 12 týdne těhotenství v případě ohrožení fyzického nebo duševního zdraví ženy, či v případě, že bude poškození plodu neslučitelné s jeho životem. Interrupce má být také možná v případě početí při znásilnění nebo incestu.

před 41 minutami

Čínská centrální banka považuje veškeré kryptoměnové transakce za nezákonné

Čínská centrální banka označila všechny kryptoměnové transakce za nezákonné. Uvedla rovněž, že tyto transakce musí být zakázané. Informovala o tom v pátek agentura Bloomberg. Zpráva vedla k oslabení nejznámější kryptoměny bitcoin. Centrální banka považuje za nezákonné rovněž poskytování služeb zahraničních kryptoměnových burz v Číně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy