Francouze Da Costu trápily ve Finsku dlouhé zimy. V dresu Orlů bojuje o domácí šampionát

Lukáš Caha Lukáš Caha
20. 10. 2016 12:52
Teddy Da Costa je francouzským hokejovým útočníkem, který momentálně našel své uplatnění ve Znojmě. Za sebou má angažmá ve Finsku i v Polsku. Rád by si řekl o nominaci na domácí mistrovství světa.
Francouz Teddy Da Costa v dresu znojemských Orlů.
Francouz Teddy Da Costa v dresu znojemských Orlů. | Foto: Rostislav Pfeffer

Znojmo Francie nepatří zrovna k hokejovým mocnostem, ale sem tam dá o sobě národní tým z této země vědět. Vždyť na mistrovství světa v Minsku před dvěma lety porazil po nájezdech Kanadu, Slovensko a bod za prohru v prodloužení získal i v utkání s Českou republikou. Podobně potrápil budoucího šampiona z Kanady i loni v Praze, letos vyhrál nad Němci.

Příští rok se stane Paříž spolu s německým Kolínem nad Rýnem dějištěm světového šampionátu a pro místní hokejisty je účast na domácím turnaji velkým snem. Své o tom ví i útočník Teddy Da Costa, jenž před dvěma týdny posílil Znojmo působící v mezinárodní EBEL lize.

MS ve Francii? Přijde spousta lidí

"Už deset let hrajeme v elitní skupině mistrovství světa. Je to úspěch! Nyní budeme turnaj dokonce hostit a jsem si jistý, že přijde spousta lidí," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz třicetiletý Francouz. "Moc bych si tam chtěl zahrát. Je to můj cíl."

Jeho sen se pravděpodobně stane skutečností. Da Costa reprezentuje svoji zemi už sedm let bez přestávky a patří k nejplatnějším hráčům národního týmu.

Z Francie sice odešel již ve svých devatenácti letech, ovšem přehled o tuzemském hokeji neztratil. "Kvalita ligy jde nahoru. Takových pět týmů by se ve světě neztratilo. Jejich úroveň je opravdu velmi dobrá," popisuje francouzskou soutěž, která letos přistoupila k novému formátu a navýšila počet zápasů. "Jde to dobrým směrem."

Ve Finsku dlouhé zimy a málo světla

V roce 2005 směřovaly Da Costovy kroky do Polska, kde strávil čtyři sezóny. Následoval návrat do francouzského Rouenu, s nímž oslavil svůj první titul mistra republiky. Od sezóny 2011 působil dva roky v polském Tychy. Angažmá se mu opravdu vydařilo, body sbíral prakticky v každém utkání.

"Cítil jsem, že chci zkusit něco nového. Chtěl jsem se hokejem živit, hrát jako profesionál, takže jsem šel do Finska," popisuje své další rozhodnutí. Nejprve působil v nižší lize, ale o rok později již měl možnost nastoupit za finskou Tapparu. V průběhu sezóny změnil dres a zamířil k Pelikánům do Lahti, kde načal i minulý ročník.

"Na Finsko rád vzpomínám, ale rodina to měla těžké. Neměli jsme rádi ty dlouhé zimy. Často trvají šest sedm měsíců a dny jsou dost temné," přiznává. Na jaře letošního roku se tedy rozhodl k odchodu na jih. Dlouho čekal na angažmá, až se mu na začátku října ozvalo Znojmo. "Samozřejmě to není stejné jako ve Finsku, ale EBEL se mi líbí. Hraje se zde rychlý hokej," poděluje se o své první dojmy.

Příchod Da Costy Orly nastartoval

Do jihomoravského klubu nepřišel zrovna v nejlepším období. Orli měli v té době na svém kontě ze čtyř odehraných zápasů pouhý bod a trápili na se na posledním místě v tabulce. Jako by je však příchod Da Costy nastartoval dobrým směrem. Svěřenci trenéra Jiřího Režnara čtyřikrát v řadě vyhráli a posunuli se tabulkou.

"Začali jsme hrát chytře. Kluci na začátku soutěže lítali po celém ledě jako blázni. Teď to ale dostalo systém. Plníme úkoly trenérů a vychází nám to. Máme tu dost šikovných mladých hráčů. Myslím si, že můžeme udělat dobrý výsledek," doufá.

Ač je třicetiletý Francouz nejnovější tváří orlí letky, na ledě působí jako ostřílený harcovník. Jednou z jeho nejsilnějších stránek jsou vhazování. "Hraji na pozici centra, takže buly je pro mě důležitá činnost. Rád pomůžu týmu, co jen to jde."

Teddy není jediným členem rodiny, který přičichl k nejrychlejší kolektivní hře na zemi. "Když jsem se narodil, bydleli jsme pár metrů od zimního stadionu, takže to bylo jednoduché. Všichni jsme hráli hokej. Můj bratr Stephane působí už tři sezóny v CSKA MoskvaKHL. Před tím byl několik let v Americe, kde si zkusil i NHL. A náš otec? Také to byl hokejista," prozrazuje na závěr. 

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy