FOTO Před 10 lety zemřel Hlinka. Připomeňte si jeho kariéru

FOTO Před 10 lety zemřel Hlinka. Připomeňte si jeho kariéru
Hlinka, který se narodil 26. ledna 1950 v Mostě, začal svou kariéru v šesti letech v Litvínově. Už v 16 letech vstoupil v jeho dresu do československé hokejové ligy a ve 20 letech se stal jeho nejmladším kapitánem v historii.
S československým týmem získal Hlinka coby hráč celkem tři tituly mistrů světa, pět stříbrných a tři bronzové medaile. Zlato získal v roce 1972 na šampionátu v Praze, v roce 1976 v Katovicích a v roce 1977 ve Vídni. Celkem odehrál jedenáct turnajů na mistrovstvích světa a dva turnaje na olympijských hrách, z nichž si přivezl bronz a stříbro. V letech 1977-1980 pak vykonával funkci kapitána reprezentace.
Celkem odehrál za reprezentaci 256 zápasů a zaznamenal v nich 132 gólů, v československé lize odehrál 544 zápasů a zaznamenal 347 gólů, díky čemuž mu patří 5. příčka v Klubu hokejových střelců deníku Sport, v roce 1978 získal Zlatou hokejku.
V roce 1981, kdy dosáhl potřebného věku 30 let, odešel hrát do zámořské NHL, kde až do roku 1983 hrál za tým Vancouver Canucks. Po dvou letech se vrátil do Evropy a do roku 1985 působil ve švýcarském týmu Zugu.
Foto: ČTK
Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
15. 8. 2014 5:00
Je tomu přesně deset let od chvíle, kdy zemřel Ivan Hlinka (†54), trenér olympijských vítězů z Nagana a první evropský kouč, který se v NHL prosadil jako hlavní trenér.

Praha - V sobotu uplyne přesně deset let od chvíle, kdy zemřel Ivan Hlinka (54), trenér olympijských vítězů z Nagana a první evropský kouč, který se v NHL prosadil jako hlavní trenér.

Jako hráč získal v éře Československa tři tituly mistra světa, jako trenér pak v roce 1999 započal zlatý hattrick ze světových šampionátů.

Připomeňte si jeho hráčskou a později trenérskou kariéru v naší fotogalerii.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Po odstávce znovu začal vyrábět druhý blok Dukovan

V Jaderné elektrárně Dukovany začal v noci na úterý po dvouměsíční přestávce znovu dodávat elektřinu druhý blok. První parní turbína v něm byla připojená 27 minut před pondělní půlnocí, druhá úterý ve 04:11.Vyrábí tak tři ze čtyř dukovanských bloků. Plánovaná odstávka bloku číslo jedna spojená s výměnou části paliva za čerstvé, kontrolami a servisem zařízení, začala 13. listopadu, potrvá do konce roku.

Elektrárna Dukovany má celkový instalovaný výkon 2040 megawattů. Kvůli pravidelné výměně části paliva už letos stály její bloky číslo tři a čtyři. Druhý dukovanský blok odpojili energetici od sítě 25. září. "Odstávka byla v důsledku platnosti ochranných opatření proti šíření koronaviru i omezených kapacit v době vrcholící vlny pandemie velmi náročná," uvedl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Turecký novinář dostal 17 let vězení, podle soudu zveřejnil tajné informace

Istanbulský soud vynesl trest 17 let vězení pro investigativního novináře Mehmeta Baransua, jehož odsoudil za zveřejnění tajných státních informací. Informoval o tom opoziční server Ahval. Baransu je ve vězení od roku 2015 a psal pro deník Taraf, který před čtyřmi lety turecký režim zakázal.

Baransu byl odsouzen za "zveřejnění informací, které měly zůstat tajné z důvodů bezpečnosti či domácích a zahraničních polických zájmů státu". Kauza se týká článku, který vyšel v listopadu 2013 v deníku Taraf pod názvem "Rozhodnutí skoncovat s Gülenem padlo na zasedání národní bezpečnostní rady (MGK) v roce 2004". Podle článku tak začala vláda pronásledovat Gülenovo hnutí rok poté, co se stal Recep Tayyip Erdogan premiérem.

Fethullah Gülen a jeho hnutí, jež si říká Hizmet (Služba), bývalo začátkem tohoto století spojencem nynějšího prezidenta Erdogana a jeho nyní vládní strany AKP. Posléze se ale oba muži názorově rozešli a Erdoganův režim označil Gülenovo hnutí v roce 2014 za teroristickou organizaci FETÖ (Fethullahova teroristická organizace).

Zdroj: ČTK
Další zprávy