Florida porazila suveréna z Washingtonu. Voráček řídil výhru Flyers

Aktualizováno 3. 2. 2016 10:12
Na vítěznou sérii navázali po pauze hokejisté Floridy, kteří i díky jedné gólové přihrávce Jaromíra Jágra slavili triumf 5:2 ve Washingtonu a vyhráli tak počtvrté v řadě.
Jaromír Jágr přispěl k vítězství nad Washingtonem jednou asistencí.
Jaromír Jágr přispěl k vítězství nad Washingtonem jednou asistencí. | Foto: Reuters

New York - Po přestávce vyhrazené pro All Star Game se v úterý znovu rozeběhla základní část NHL. Ve dvanácti zápasech zazářil z českých hokejistů hlavně Jakub Voráček, který přihrál na tři góly a výrazně tak přispěl k výhře Philadelphie nad Montrealem 4:2. Šestadvacetiletý kladenský odchovanec bodoval ve čtvrtém zápase za sebou a byl vyhlášen třetí hvězdou večera.

Dařilo se i jeho krajanům v dresu Bostonu. David Krejčí zaznamenal gól a přihrávku, David Pastrňák dvě asistence, Bruins ale nakonec podlehli Torontu 3:4 v prodloužení. U dvou branek vítězů v normální hrací době si připsal asistenci obránce Roman Polák.

Gudas se prezentoval drsným faulem

Voráček byl v 7. minutě součástí pohledné kombinace elitního útoku Flyers v přesilové hře, na jejímž konci Wayne Simmonds uklízel kotouč do odkryté branky a domácí vedli 1:0. Za devět minut při další početní výhodě usměrnil do sítě Voráčkovu přihrávku před branku Brayden Schenn a zvýšil na 2:0.

Montreal poté díky gólům na konci první a na začátku druhé třetiny vyrovnal na 2:2, jenže v 52. minutě znovu zafungovala souhra mezi Voráčkem a Simmondsem. Český útočník u zadního mantinelu udržel na zádech jednoho z obránců, vybruslil zpoza branky, předložil puk svému parťákovi a ten vstřelil klíčový třetí gól. V poslední minutě pečetil výhru Letců trefou do prázdné branky Matt Read.

"Jenom jsem se snažil před brankou uvolnit. Jakub pak zvedl oči a krásně mě našel," popsal Simmonds rozhodující akci zápasu. "Jakub to udělal skvěle. Je to silný chlap. Myslím, že je jedním ze tří hráčů v lize, kteří ze všeho nejlépe umí udržet soupeře na zádech, objet branku a přihrát nebo skórovat."

Canadiens dvacet sekund po třetím gólu získali velkou šanci na vyrovnání, když český zadák Radko Gudas inkasoval trest na pět minut a do konce utkání za sražení Lucase Lessia. Dlouhou přesilovku ale nevyužili a i proto si připsali pátou porážku z posledních šesti zápasů. "Dnes rozhodly speciální formace. Soupeř dal v přesilovce dva góly, my dlouho přesilovku nezužitkovali. Naložili jsme s ní špatně," litoval kouč Michel Therrien, jehož svěřenci od 1. prosince vyhráli jen šest z 26 zápasů a vstřelili pouze 48 gólů, což je nejhorší bilance ze všech týmů v lize.

Trest přišel po faulu Krejčího

Boston vedl nad Torontem díky dvěma gólům na začátku třetí třetiny už 3:1, když se hned po 55 sekundách trefil Brad Marchand a za dalších 26 sekund také David Krejčí. Jenže v polovině poslední dvacetiminutovky hosté dvěma zásahy během dvou minut vyrovnali a obrat dokonal ve čtvrté minutě prodloužení Pierre-Alexandre Parenteau.

Stalo se tak v početní převaze čtyři na tři, když na trestné lavici pykal za držení Krejčí. Toronto skórovalo v přesilovce poprvé za uplynulých deset zápasů. "V posledních utkáních jsme měli v přesilovkách několik šancí, ale nedokázali jsme je využít. Nemohli jsme si vybrat lepší moment, kdy to prokletí zlomit," radoval se Parenteau, jehož tým vyhrál teprve podruhé z jedenácti zápasů.

Jágr asistoval

Na vítěznou sérii navázali po pauze hokejisté Floridy, kteří i díky jedné gólové přihrávce Jaromíra Jágra slavili triumf 5:2 na ledě nejlepšího týmu celé ligy Washingtonu. Panteři tak vyhráli počtvrté v řadě, hlavní zásluhu na tom měl Jonathan Huberdeau, který vstřelil dva góly a na jeden přihrál.

Jágr přihrál na první gól, když v 11. minutě zajel za branku a odtud bekhendem našel v ideální palebné pozici Huberdeaua. Hosté pak do konce druhé třetiny navýšili své vedení až na 4:0.

Domácí, kteří hráli bez Alexandra Ovečkina, jenž měl kvůli absenci na All Star Game automaticky stop na jedno utkání, zkorigovali skóre až dvěma góly v úvodu třetí třetiny. V její druhé polovině už na ledě chyběl Jágr, který kvůli menším zdravotním problémům v dolní části těla odstoupil. Po zápase ale uvedl, že nejde o nic vážného a kdyby to prý bylo nutné, zápas by dohrál.

Panteři vyhráli ve Washingtonu po více než pěti letech. Naposledy uspěli v hlavním městu USA v prosinci 2010, od té doby zde desetkrát v řadě prohráli. "Klíčové bylo, že jsme v první třetině přežili pět oslabení," poznamenal trenér Gerard Gallant.

Čtvrté vítězství za sebou vybojovali také hokejisté Pittsburghu, kteří v divoké přestřelce porazili 6:5 Ottawu. Nejvíce se o to přičinil hattrickem kapitán Sidney Crosby.

Velkolepý návrat prožil Connor McDavid, jednička loňského draftu. Talentovaný útočník, který vynechal 37 zápasů po zlomenině klíční kosti, zařídil gólem a dvěma asistencemi výhru Edmontonu 5:1 nad Columbusem.

Výsledky NHL:

Boston - Toronto 3:4 v prodl. (1:0, 0:1, 2:2 - 0:1)

Branky: 10. a 41. Marchand (na druhou Krejčí a Pastrňák), 42. Krejčí (Pastrňák) - 30. Winnik (Polák), 50. Komarov (Polák), 52. Kadri, 64. Parenteau. Střely na branku: 42:35. Diváci: 17.565. Hvězdy zápasu: 1. Kadri (Toronto), 2. Marchand (Boston), 3. Parenteau (Toronto).

New Jersey - NY Rangers 3:2 (0:1, 1:0, 2:1)

Branky: 22. Stempniak, 44. Blandisi, 62. Schlemko - 14. a 43. Miller. Střely na branku: 25:33. Diváci: 16.514. Hvězdy zápasu: 1. Schlemko, 2. Schneider, 3. Stempniak (všichni New Jersey).

NY Islanders - Minnesota 5:3 (0:1, 3:1, 2:1)

Branky: 24. Grabovskij, 26. Lee, 40. Nelson, 43. Nielsen, 45. Tavares - 15. Coyle, 39. Pominville, 51. Niederreiter. Střely na branku: 38:43. Diváci: 13.331. Hvězdy zápasu: 1. Tavares, 2. Grabovskij, 3. Berube (všichni Islanders).

Philadelphia - Montreal 4:2 (2:1, 0:1, 2:0)

Branky: 7. a 52. Simmonds (na obě Voráček), 16. Schenn (Voráček), 60. Read - 19. Markov, 23. Petry. Střely na branku: 36:32. Diváci: 19.031. Hvězdy zápasu: 1. Mason, 2. Simmonds, 3. Voráček (všichni Philadelphia).

Pittsburgh - Ottawa 6:5 (3:2, 2:2, 1:1)

Branky: 27., 37. a 47. Crosby, 8. Cullen, 11. Letang, 17. Kunitz - 15. Stone, 20. Wideman, 24. Pageau, 24. Ceci, 56. Dziurzynski. Střely na branku: 44:23. Diváci: 18.420. Hvězdy zápasu: 1. Crosby, 2. Kunitz (oba Pittsburgh), 3. Pageau (Ottawa).

Nashville - St. Louis 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)

Branka: 59. Brouwer. Střely na branku: 16:23. Diváci: 16.045. Hvězdy zápasu: 1. Brouwer (St. Louis), 2. Rinne (Nashville), 3. Elliott (St. Louis).

Winnipeg - Dallas 3:5 (1:0, 1:3, 1:2)

Branky: 15. Ladd, 25. Lowry, 51. Byfuglien - 21. a 43. Seguin, 35. Klingberg, 37. Fiddler (Hemský), 60. Roussel. Střely na branku: 24:27. Diváci: 15.294. Hvězdy zápasu: 1. Seguin, 2. Klingberg (oba Dallas), 3. Byfuglien (Winnipeg).

Colorado - Chicago 1:2 (1:2, 0:0, 0:0)

Branky: 10. Landeskog - 3. Pánik, 8. Panarin. Střely na branku: 23:42. Diváci: 18.007. Hvězdy zápasu: 1. Pickard (Colorado), 2. Panarin (Chicago), 3. Landeskog (Colorado).

Edmonton - Columbus 5:1 (0:1, 4:0, 1:0)

Branky: 24. Gryba, 30. McDavid, 37. Pouliot, 38. Draisaitl, 55. Eberle - 12. Calvert. Střely na branku: 35:37. Diváci: 16.839. Hvězdy zápasu: 1. McDavid, 2. Gryba, 3. Talbot (všichni Edmonton).

Arizona - Los Angeles 2:6 (1:0, 1:4, 0:2)

Branky: 7. Martinook, 27. Duclair - 39. a 44. Brown, 24. Muzzin, 30. Martinez, 39. Gáborík, 48. Lecavalier. Střely na branku: 26:35. Diváci: 12.261. Hvězdy zápasu: 1. Gáborík, 2. Brown, 3. Muzzin (všichni Los Angeles).

Washington - Florida 2:5 (0:2, 0:2, 2:1)

Branky: 41. Bäckström, 42. Burakovsky - 11. a 36. Huberdeau (na první Jágr), 16. Barkov, 21. Trocheck, 59. Howden. Střely na branku: 38:19. Diváci: 18.506. Hvězdy zápasu: 1. Huberdeau (Florida), 2. Burakovsky, 3. Niskanen (oba Washington).

Anaheim - San Jose 3:2 (1:0, 2:2, 0:0)

Branky: 17. Rakell, 25. Lindholm, 33. Garbutt - 23. Zubrus, 34. Wingels. Střely na branku: 25:32. Diváci: 16.588. Hvězdy zápasu: 1. Lindholm, 2. Kesler (oba Anaheim), 3. Wingels (San Jose).