Florida nepustila Islanders k mečbolu, Jágr má dvoustý bod. Zářil Neuvirth

Aktualizováno 21. 4. 2016 8:48
Až do samotného konce byl napínavý čtvrtý zápas série play off prvního kola NHL mezi Floridou a New Yorkem Islanders. Pokud by Panthers prohráli, ostrované by se dostali k mečbolu, to se však nestalo. Jednou asistencí se na výhře Floridy 2:1 podílel i Jaromír Jágr, pro kterého šlo o jubilejní dvoustý bod ve vyřazovacích bojích.
Jaromír Jágr
Jaromír Jágr | Foto: Reuters

Florida – Až do samotného konce byl napínavý čtvrtý zápas série play off prvního kola NHL mezi New Yorkem Islanders a Floridou. Pokud by Panthers prohráli, ostrované by se dostali k mečbolu, to se však nestalo. Jednou asistencí se na výhře Floridy 2:1 podílel i Jaromír Jágr, pro kterého šlo o jubilejní dvoustý bod ve vyřazovacích bojích.

Stejným výsledkem 2:1 vyhrála i Philadelphia, za níž poprvé v letošním play off startoval Michal Neuvirth. Rodák z Ústí nad Labem pomohl Flyers 31 zásahy k odvrácení konce sezony a byl hlavním strůjcem snížení série na 1:3.

Do utkání vstoupili aktivněji panteři. Od úvodních minut se dostávali do šancí a po střele Bjugstada zvonila dokonce tyč. Další dobré šance Smitha nebo Purcella pak zneškodnil gólman Greiss.

Dva neuznané góly

V polovině utkání na sebe poprvé výrazněji upozornil Jágr, který parádní přihrávkou vyslal do samostatného úniku Huberdeaua. Ten při kličce upadl, ale kotouč se od jeho brusle dostal za brankovou čáru. Rozhodčí se nakonec po poradě s videem rozhodli gól neuznat.

O necelé dvě minuty později se předčasně radovali i domácí. Ve tlačenici před Luongem se nejlépe zorientoval Bailey, který došťoural puk až za brankáře Panthers. Rozhodčí však Floridě pomohl, když ještě před tím přerušil hru.

Za dalších pár chvil už se skóre opravdu měnilo. Jágr svou dobrou šanci ještě neproměnil, dostal však kotouč zpátky před branku přesně na hůl Teddyho Purcella, který propálil přesouvajícího se Greisse. Pro českou osmašedesátku to byl 200. bod v play off v kariéře.

Rozhodl nečekaný střelec

Ještě před koncem výživné druhé třetiny během chvíle faulovali Barkov s Kulikovem a dali Islanders výhodu dvojnásobné přesilovky. Ostrované nabídnutou šancí nepohrdli, když si John Tavares "jágrovsky" nabruslil z kruhu na osu hřiště a zamířil přesně.

Ve třetí periodě pak necelých 16 tisíc domácích příznivců zmrazil gól Alexe Petrovice, který si od modré čáry sjel na vrcholek kruhů a po krátké stahovačce vyslal švihovku přesně k pravé tyči a rozvlnil síť. Německý brankář ve službách New Yorku neměl šanci.

V závěrečné hře bez brankáře si už žádnou větší šanci domácí nevypracovali. Z vítězství a srovnání stavu série na 2:2 se tak radovala Florida.

"Říkali jsme si, že jim musíme co nejvíce ztížit hru v útoku. Chtěl jsem, abychom hráli agresivněji, minimalizovali jejich šance a nedávali jim prostor k dorážkám, hlavně lajně Tavarese," uvedl kouč Gerard Gallant po zápase.

"Obě mužstva jsou vyrovnaná a stav série to dokazuje. Líbí se mi, jak hrajeme, a myslím, že si vytváříme mnoho šancí. Někteří naši klíčoví hráči sice zatím góly nedávají, ale zastoupí je jiní jako třeba dneska Petrovic. Udělal to parádně," dodal.

Neuvirth se vrátil do branky

Philadelphia vedla ve 24. minutě brankami Shayna Gostisbehera a Andrewa MacDonalda a hlavně skvělými zákroky Neuvirtha, který byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu. Českého gólmana připravil o čisté konto až v úvodu závěrečné třetiny T.J. Oshie, ale více už Neuvirth lídru základní části nedovolil. Radost z výhry kalí Flyers jen zranění Scotta Laughtona, který po nárazu na mantinel opustil hrací plochu na nosítkách.

Neuvirth kvůli zranění odchytal za posledních pět týdnů jediný zápas a v play off od začátku utkání nechytal od roku 2011. "V úvodu jsem se cítil trochu nesvůj. Ale kluci hráli přede mnou skvěle a já našel svůj rytmus. Od druhé třetiny už to bylo v pořádku," uvedl český gólman, podle něhož bylo důležité, že spoluhráči byli disciplinovaní. V přesilovkách jim dal Washington osm branek ze 17 možností ve třech zápasech.

Tentokrát byli ale hráči Philadelphie na trestné lavici jenom dvakrát. "A to byl jeden z důvodů, že jsme dnes vyhráli. To byl náš cíl, nenechat se hloupě vylučovat. Předvedli jsme po celých šedesát minut skvělý týmový výkon. Mám z něho velkou radost," podotkl Neuvirth.

Naopak hostující trenér Barry Trotz litoval, že jeho svěřenci zapnuli až ve třetí třetině, v níž po vstřelení kontaktního gólu Neuvirth skvěle vychytal Andreho Burakovského a Toma Wilsona. "V prvních dvou třetinách jsme to jejich gólmanovi hodně usnadnili. Až ve třetí jsme zabrali a hráli jsme tak, jak bychom měli po celých šedesát minut. Takhle musíme hrát příště od začátku," podotkl.

Hemský pomohl Dallasu k mečbolu

Krůček od postupu do druhého kola je Dallas, který zvítězil 3:2 na ledě Minnesoty a vede 3:1 na zápasy. Domácí si v utkání dvakrát vypracovali jednobrankový náskok, o který vždy přišli v oslabení. V prvním případě po trefě Aleše Hemského z pravého kruhu. Stars se dostali poprvé do vedení ve 39. minutě brankou Jasona Spezzy a výsledek udrželi až do závěrečného hvizdu.

San Jose je v sérii s Los Angeles prvním týmem, který využil výhodu domácího prostředí, a po vydřené výhře 3:2 vede v sérii 3:1. Sharks udeřili třikrát v přesilové hře, náskok 3:0 se jim ale v rozmezí 43. až 47. minuty ztenčil na jeden gól. Více kalifornský klub nestihl, ale opět vyslal soupeři varovný signál, že ho nelze podceňovat. Ostatně Los Angeles před dvěma lety otočilo se San Jose dokonce celou sérii ze stavu 0:3.

1. kolo play off NHL:

Východní konference - 4. zápasy:

Philadelphia - Washington 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)

Branky: 6. Gostisbehere, 24. MacDonald - 43. Oshie. Střely na branku: 25:32. Michal Neuvirth odchytal za Philadelphii celý zápas, inkasoval jeden gól z 32 střel a úspěšnost zásahů měl 96,88 procenta. Diváci: 19.692. Hvězdy zápasu: 1. Neuvirth, 2. Gostisbehere, 3. Simmonds (všichni Philadelphia). Stav série: 1:3.

New York Islanders - Florida 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)

Branky: 40. Tavares - 36. Purcell (Jágr), 50. Petrovic. Střely na branku: 27:29. Diváci: 15.795. Hvězdy zápasu: 1. Petrovic (Florida), 2. Greiss (NY Islanders), 3. Purcell (Florida). Stav série: 2:2.

Západní konference - 4. zápasy:

Minnesota - Dallas 2:3 (0:0, 2:3, 0:0)

Branky: 26. Pominville, 31. Coyle - 30. Hemský, 34. Eaves, 39. Spezza. Střely na branku: 30:22. Diváci: 19.080. Hvězdy zápasu: 1. Spezza (Dallas), 2. Coyle, 3. Spurgeon (oba Minnesota). Stav série: 1:3.

San Jose - Los Angeles 3:2 (0:0, 2:0, 1:2)

Branky: 23. Burns, 30. Pavelski, 42. Marleau - 43. Lewis, 47. Schenn. Střely na branku: 29:28. Diváci: 17.562. Hvězdy zápasu: 1. Burns, 2. Jones (oba San Jose), 3. Schenn (Los Angeles). Stav série: 3:1.