15. 12. 2009 8:12
NY Islanders - Florida Panthers 1:7
Tomáš Vokoun pustil za svá záda jen jeden gól
Tomáš Vokoun pustil za svá záda jen jeden gól | Foto: Reuters

New York - Čeští hokejisté ve službách Floridy se v pondělním utkání NHL podepsali pod pět ze sedmi branek svého týmu a výraznou měrou se podíleli na domácím debaklu New Yorku Islanders v poměru 7:1.

Michal Řepík zaznamenal gól a přihrávku, další talentovaný útočník Michael Frolík si připsal dva kanadské body za asistence. Kamil Kreps vstřelil svůj první gól v sezoně a po akci Rostislava Olesze se prosadil i Radek Dvořák.

V brance navíc vše jistil Tomáš Vokoun, který přispěl k jednoznačné výhře Panthers 30 úspěšnými zásahy a byl vyhlášen druhou hvězdou utkání.

Střelecky se dokázali prosadit i další čeští hokejisté. Jediný gól Bostonu v souboji s Philadelphií (1:3) dal Vladimír Sobotka. Prohru Phoenixu v Detroitu (2:3) zmírnil svou desátou brankou v sezoně Radim Vrbata. Jakub Voráček si v dresu Columbusu připsal vedle úspěšné trefy i nahrávku, ale ani on se po porážce 3:5 s Nashvillem nemohl radovat z bodového zisku svého týmu.

Florida i díky příspěvku české enklávy zaznamenala teprve třetí výhru z posledních 13 zápasů. Dvacetiletý Řepík byl v sobotu povolán zpět do prvního týmu z farmy v Rochesteru z nižší AHL a poté, co při víkendovém duelu v Pittsburghu pobyl na ledě jen něco málo přes šest minut, v New Yorku už to bylo 12 a půl minuty.

Svou povedenou bilanci s Ostrovany ještě vylepšil Vokoun, předpokládaná jednička českého týmu pro olympijský turnaj ve Vancouveru. Z 15 startů proti Islanders vyšel Vokoun s 11 výhrami.

"Naši hráči předvedli pěkné kousky a parádní střely. Měli jsme problémy s proměňováním brejků, ale dnes kluci předvedli některé dobré věci a stříleli pod horní tyčku. Jejich gólmani tak neměli moc šancí," ocenil Vokoun hru spoluhráčů a zároveň tak trochu omluvil sedm inkasovaných branek za zády svých brankářských protějšků Dwaynea Rolosona a Martina Birona.

Plekanec dvakrát nahrával na gól.  Montrealu to nepomohlo

Hrdinou večera a první hvězdou zápasu byl autor hattricku Nathan Horton, který si navíc do statistik připsal i asistenci.

Sobotka byl po dvě třetiny jediným úspěšným střelcem v zápase mezi Bostonem a Philadelphií. V závěrečné části ale Flyers třemi góly otočili průběh utkání a po výsledku 3:1 si připsali teprve druhou výhru v šesti odehraných zápasech pod novým trenérem Peterem Laviolettem.

Dvěma góly a jednou asistencí se na obratu podílel finský obránce Kimmo Timonen. Příští klání mezi těmito soupeři se uskuteční na Nový rok pod širým nebem na slavném baseballovém stadionu Fenway Park v Bostonu.

Dařilo se také českým hokejistům v barvách Phoenixu. Nepříznivý stav 0:2 na ledě favorizovaného Detroitu pomohl ještě v první třetině zmírnit Robert Lang přihrávkou na gól Taylora Pyatta. Na začátku druhé třetiny však Rudá křídla znovu odskočila na dvoubrankový rozdíl, když svou první branku v sezoně vstřelil obránce Derek Meech.

Vrbata po přihrávce Martina Hanzala sice ještě 37 vteřin před druhou sirénou snížil, ale to byl také poslední gól celého zápasu. "Z nějakého důvodu jsou zápasy, kdy nehrajete svůj nejlepší hokej. A tohle byl jeden z nich," uvedl kouč Phoenixu Dave Tippett.

O výhře Nashvillu v Columbusu rozhodl hattrickem křídelní útočník Steve Sullivan a znovu tak potvrdil, jak dobře se mu proti Blue Jackets hraje. Ve své kariéře, čítající 797 zápasů, si nejvíce bodů připsal právě v duelech s Columbusem - celkem již 43 z 39 utkání za 16 branek a 27 asistencí.

"Ani jsem o tom nevěděl. Myslel jsem si, že mám dobré statistiky jen proti Nashvillu, než jsem do týmu přišel," prohlásil bývalý hráč Toronta a Chicaga. U druhého Sullivanova gólu na 3:1 v 29. minutě asistoval Martin Erat. Columbusu, který vyhrál jen dva z posledncíh 13 zápasů, nepomohly ani dva kanadské body Voráčka.

O dvě asistence rozšířil svou bodovou sbírku v současnosti nejproduktivnější český hráč v NHL Tomáš Plekanec. Ani on však nezakusil radost z vítězství, neboť Montreal podlehl na svém ledě Buffalu těsně 3:4.

Ve vyrovnaném utkání poslal Canadiens v přesilovce do vedení Andrej Kosticyn po Plekancově nahrávce. V druhé části však Buffalo skóre dvěma góly otočilo.

Na začátku třetího dějství si Kosticyn s Plekancem souhru v přesilovce zopakovali a bylo to 2:2. Po gólu na každé straně v 53. minutě, přičemž obě branky dělilo jen 18 vteřin, však nakonec rozhodl v početní výhodě hostující Clarke MacArthur.</

Boston - Philadelphia 1:3 (0:0, 1:0, 0:3)