Američané smetli Finsko 5:0 a jsou ve skupině A druzí

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
13. 5. 2012 17:30
Hokejisté USA slaví triumf nad Finskem
Hokejisté USA slaví triumf nad Finskem | Foto: Reuters

Helsinky - Duel o druhé místo ve skupině A ovládli američtí hokejisté, kteří vypráskali domácí světové šampióny z Finska 5:0.

Ani druhý střet se zámořským hokejem nedopadl pro domácí výběr obhájců titulu příliš dobře. Spíše naopak. Jestliže duel s Kanadou (3:5) ještě odehráli se ctí, po souboji s Američany se musejí Finové cítit jako spráskaní psi.

Na co šáhli, to jim nevyšlo a opak samozřejmě platil v podání zámořských hokejistů. Ty sice poslal do vedení až v 17. minutě důrazný Max Pacioretty, ve druhé třetině ale Američané přidali další dvě trefy a svého soupeře jasně přehráli.

Od druhé třetiny Američané excelovali

Nejprve se prosadil ve 36. minutě opět z předbrankového prostoru šikula Palmieri, 91 vteřin po něm udeřil Faulk, který nedal bombou z mezikruží Lehtonenovi šanci.

Co bylo Finům platné, že v úvodu druhého dějiství několikrát soupeře zatlačili a chvíli před třetím americkým gólem nastřelili tyč? Navíc jakoukoliv snahu o zvrat utnuli zámořští hokejisté hned v úvodu třetí třetiny.

Čas 42:12 - Nahození Bobbyho Butlera končí za zkoprnělým Lehtonenem. Čas 44:08 - jeho jmenovec Ryan opět sám před finským gólmanem po přihrávce zpoza branky - 5:0.

O osudu zápasu bylo rozhodnuto! Američané pak pomohli svému brankáři Jimy Howardovi k čistému kontu a domácím přidělali pořádné vrásky na čele. Podle vývoje ve skupině se totiž dá očekávat, že se oba soupeři utkají i ve čtvrtečním čtvrtfinále!

Mistrovství světa v ledním hokeji - skupina A (Helsinky):

Finsko - USA 0:5 (0:1, 0:2, 0:2)
Branky a nahrávky: 17. Pacioretty, 36. Palmieri (Atkinson, Butler), 38. Faulk (Goligoski, Pacioretty), 43. Butler (Petry, Atkinson), 45. Ryan (Smith). Rozhodčí: Jablukow (Něm.), Reiber (Švýc.) - Blümel (ČR), Wilmot (Kan.). Vyloučení: 7:3, navíc Salmela (Fin.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 12.652.

Finsko: Lehtonen - Mäenpää, Hietanen, Väänänen, Järvinen, Niskala, Salmela, Kukkonen, Jaakola - J. Jokinen, M. Koivu, Filppula - Pesonen, Immonen, Mikael Granlund - Joensuu, N. Kapanen, Komarov - Pihlström, Kontiola, Pyörälä. Trenér: Jukka Jalonen.

USA: Howard - Fowler, Johnson, Faulk, Goligoski, Petry, Butler, Braun - Lasch, Stastny, Pacioretty - Okposo, Smith, Ryan - Atkinson, Abdelkader, Palmieri - Crabb, Thompson, Dwyer - Slater. Trenér: Scott Gordon.

1. Kanada 6 5 0 1 0 30:14 16
2. USA 6 3 2 0 1 27:15 13
3. Finsko 6 4 0 0 2 17:13 12
4. Slovensko 5 3 0 0 2 15:9 9
5. Švýcarsko 5 2 0 0 3 14:15 6
6. Francie 5 2 0 0 3 15:26 6