Finsko si bez potíží poradilo s Lotyši

ČTK
7. 5. 2006 21:40
Riga  - Hokejisté Finska vyhráli i ve druhém zápase na mistrovství světa v Rize, když zdolali pořádající Lotyšsko vysoko 5:0.

Finové si tak pojistili postup do osmifinálové skupiny. Tři branky vstřelili svěřenci kouče Erkky Westerlunda v přesilovkách a jednu v oslabení.

Lotyši budou bojovat o postup v úterním utkání se Slovinskem, ve kterém jim stačí remíza. Finové si to rozdají v závěrečném vystoupení v základní skupině A o body do další fáze s českým týmem.

Do finské branky se postavil Niittymäki a posila z Philadelphie hned na úvod turnaje oslavila čisté konto. V úvodní třetině se opět bouřící Aréna Riga branky nedočkala vůbec, a to i přesto, že Finové hráli tři přesilové hry a Lotyši měli početní převahu celkem devět minut, z toho celé dvě minuty pěti proti třem. Bylo to poté, co Tuomo Ruutu dostal trest na pět minut a do konce utkání a v dlouhém oslabení ještě fauloval Lehtonen.

Roli favoritů potvrdili Finové v druhé části, v níž přestříleli soupeře v poměru 21:7 a dali dvě branky. V 25. minutě otevřel skóre v přesilové hře Viuhkola, za jedenáct minut ujel v oslabení Kallio a pokořil Naumovse podruhé.

V polovině závěrečného dějství zvýraznili náskok v přesilovkách Peltonen a Berg, který docílil gólu bruslí, ale kanadský sudí Savage branku po poradě s videorozhodčím uznal. Poslední slovo měl ještě Rita.

Výsledek - základní skupina A:
Finsko - Lotyšsko 5:0 (0:0, 2:0, 3:0)
Branky a nahrávky:
25. Viuhkola (Hentunen, Lehtonen), 36. Kallio, 49. Peltonen (Nummelin), 51. Berg (Nummelin, J. Jokinen), 56. Rita (Pirnes). Rozhodčí: Savage - Laschowski (oba Kan.), Oskirko (Rus.). Vyloučení: 6:10, navíc T. Ruutu 5 min. a do konce utkání, J. Ruutu (oba Fin.) 10 min. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 10.000.
Finsko: Niittymäki - Nummelin, Berg, Lehtonen, Kukkonen, Mäntylä, Saravo, Luoma - Peltonen, Miettinen, J. Jokinen - Hentunen, Viuhkola, Kallio - T. Ruutu, M. Koivu, J. Ruutu - Rita, Hahl, Pirnes - Bergenheim. Trenér: Erkka Westerlund.
Lotyšsko: Naumovs - Rekis, Saviels, Jass, Tribuncovs, Galvinš, Pujacs, Astašenko, Jerofejevs - Cipulis, Sprukts, Pantěljejevs - Semjonovs, Niživijs, Tambijevs - Blinovs, Redlihs, Širokovs - Vasiljevs, Štals, Dazinš. Trenér: Pjotr Vorobjov.

1. Finsko 2 2 0 0 10:3 4
2. ČR 2 1 1 0 6:5 3
3. Lotyšsko 2 0 1 1 1:6 1
4. Slovinsko 2 0 0 2 7:10 0