SportPlus,ČTK
3. 5. 2007 20:57
Praha - Finové po úporném boji dokázali porazit hokejisty Švýcarska 2:0.

Švýcarsko - Finsko 0:2

Hokejisté Finska udělali ve čtvrtečním úvodním utkání osmifinálové skupiny E důležitý krok k postupu do čtvrtfinále, když zdolali
Švýcarsko 2:0. Vítězný gól vstřelil až v 52. minutě z dorážky Tuomo Ruutu, pojistku přidal při hře Švýcarů bez brankáře Ville Peltonen. Dnešní program v hale Chodynka uzavře večerní duel Švédska s Dánskem.

Od úvodu utkání bylo patrné, že Švýcaři budou znovu kompaktním týmem z prvních dvou zápasů na šampionátu, kdy pouze dvakrát inkasovali.

Trenér Krueger také po debaklu 0:6 se Švédy vrátil do branky Hillera místo Aebischera, a ten se mu odvděčil parádním výkonem. Finové byli mírně lepší a střelecky aktivnější, ale dobře hrající a obětavě bojující obrana Švýcarů vcelku bez problémů odolávala.

Byli to naopak Švýcaři, kdo se za první dvě třetiny dostal do větších šancí, ovšem Lehtonen ve finské kleci nechtěl zaostat za svým brankářským protějškem a držel čisté konto. Mohl o něj přijít především v závěru první dvacetiminutovky při velké šanci Beziny, ale stejně jako v polovině utkání, kdy sám před prázdnou brankou netrefil poskakující puk Paterlini, se štěstím uspěl.

Na první gól se tak čekalo až do 52. minuty. Do té doby vynikajícímu Hillerovi vypadl v oslabení Švýcarů kotouč po Nummelinově střele od modré čáry a pohotovou dorážkou poslal Finy do vedení Ruutu. Výsledek pak 14 vteřin před koncem při švýcarské power play pečetil Peltonen, který jel spolu s Lehtinenem na jediného obránce hájícího prázdnou branku.

Výsledek - osmifinálová skupina E:
Švýcarsko - Finsko 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 52. T. Ruutu (Nummelin, Miettinen), 60. Peltonen (Lehtinen, Nummelin). Rozhodčí: Jonák (SR) - Dedulja (Běl.), Mášik (SR). Vyloučení: 5:5, navíc M. Koivu (Finsko) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 5010.
Sestavy:
Švýcarsko: Hiller - Streit, Vauclair, Blindenbacher, Bezina, Hirschi, Forster, Gerber - Wichser, Jeannin, Lemm - Di Pietro, Wirz, Camichel - Rüthemann, Ambühl, Paterlini - Sprunger, Monnet, Della Rossa - Reichert. Trenér: Ralph Krueger.
Finsko: Lehtonen - Nummelin, Kukkonen, Mäntylä, Saravo, Söderholm, Berg - Lehtinen, Kontiola, Peltonen - Miettinen, M. Koivu, T. Ruutu - Hentunen, Kapanen, Pärssinen - Kallio, Pyörälä, Bergenheim - J. Ruutu. Trenér: Erkka Westerlun

Dánsko - Švédsko 2:5

Hokejisté Švédska porazili ve čtvrtečním severském souboji Dánsko 5:2 a upevnili si pozici v čele osmifinálové skupiny E. Vysoce favorizovaní Švédové prohrávali zkraje utkání již o dva góly, ale zásluhou tří přesilovkových branek dokázali skóre otočit a nedovolili Dánům, aby se postarali o velké překvapení.

Prali jsme se. S Američany i s rozhodčím
Blog Pavla Richtra. Co si o zápase myslí hokejový expert?

Na samém začátku vše vypadalo na jasný průběh s předpokládaným vysokým vítězstvím favorita, neboť Švédsko po 70 vteřinách poprvé jásalo. Wallin však dostal puk do dánské branky fotbalovou placírkou a český sudí Minář gól neuznal.

Po další odehrané minutce již padl regulérní gól, ovšem k překvapení diváků se tak stalo na druhé straně. Poté přišla přesilovka Dánů, kteří zásluhou Regina podruhé v utkání vystřelili na švédskou branku a bylo to 2:0.

Dán Andreas Andreasen (v červeném) atakuje u mantinelu Patrika Hornqvista ze Švédska. | Foto: Reuters

Do konce úvodní třetiny si outsider připsal již pouze jeden střelecký pokus, tentokrát již neúspěšný, a tak se mohlo Švédsko vydat na stíhací jízdu. K ní mu dopomohly přesilové hry. Nejprve snížil Kenny Jönsson, ještě do první pauzy vyrovnal vteřinu po skončení přesilovky pěti proti třem Akerman a obrat dovršil krátce po polovině utkání Davidsson.

Švédové se však ve třetí třetině vrátili ke svému poklidnému tempu z úvodu duelu a mnoho nechybělo, aby jejich bohorovnost snaživí Dánové potrestali vyrovnávacím gólem.

Ten i přes některé velmi slibné příležitosti nepřišel a Johansson mohl v závěru zápasu šťastnou brankou potvrdit švédské vítězství, které pár vteřin před koncem při hře Dánů bez brankáře zpečetil střelecky disponovaný Davidsson.

Výsledek - skupina A:
Dánsko - Švédsko 2:5 (2:2, 0:1, 0:2)
Branky a nahrávky:
3. Morten Madsen (J. Nielsen), 7. Regin (D. Nielsen, Starkov) - 14. K. Jönsson (J. Jönsson, Martensson), 18. Akerman (Tärnström, Warg), 34. Davidsson (Hallberg, Bremberg), 58. Johansson (Martensson), 60. Davidsson (J. Jönsson). Rozhodčí: Minář (ČR) - Feola (USA), Zatta (It.). Vyloučení: 7:9, navíc Hedström (Švédsko) 10 min. Využití: 1:3. V oslabení: 0:1. Diváci: 3800.