Finsko nadělovalo Dánům, Rusko rozdrtilo Ukrajinu

ČTK
29. 4. 2007 21:11
Moskva - Hokejisté Finska si podle předpokladů snadno poradili v nedělním odpoledním utkání skupiny D s Dánskem 6:2 a Rusko porazilo Ukrajinu 8:1.

Finsko - Dánsko 6:2

Hokejisté Finska si podle předpokladů snadno poradili v dnešním odpoledním utkání skupiny D také s Dánskem a po výhře 6:2 si zajistili postup do osmifinále. Hned šest z celkem osmi branek padlo při nestejném počtu hráčů na ledě a čtyři z nich dokonce při dvojnásobných přesilovkách. Druhé kolo zápasů ve skupině zakončí večerní utkání mezi domácími Rusy a Ukrajinou.

Dánové vstoupili do duelu s favorizovanými Finy sérií čtyř vyloučení, z nichž dvě během 50 sekund znamenaly dvojnásobné oslabení, které po chvilce potrestal úvodní trefou Nummelin.

Jenže podobnou nedisciplinovanost předvedli vzápětí také Finové a Dánové jim oplatili stejnou mincí, dokonce ještě o pár vteřin rychleji. V pokračující přesilovce je však obral o puk Koivu a s požehnáním videorozhodčího vrátil vedení na stranu favorita.

Do konce úvodní třetiny Finsko zužitkovalo další přesilovku pět na tři a bylo rozhodnuto. Zvláště poté, co tuto výhodu proměnil ve 24. minutě parádní ranou od modré čáry v další úspěch Peltonen.

Na začátku poslední dvacetiminutovky se prosadil ještě Berg, čímž dosáhl prvního gólu v zápasu při plném počtu hráčů na hrací ploše. Oba gólmani do konce zápasu ještě jednou inkasovali a Finové si tak bez větších obtíží připsali druhé vítězství na turnaji.

Výsledek - skupina D:
Finsko - Dánsko 6:2 (3:1, 1:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 8. Nummelin (Peltonen), 15. M. Koivu, 19. Nummelin (Kontiola, Peltonen), 24. Peltonen (Kontiola), 42. Berg (Kontiola, Bergenheim), 51. Hentunen (Kapanen) - 13. Damgaard (K. Staal), 55. Kjaergaard (Damgaard, F. Nielsen). Rozhodčí: Jonák (Slov.) - Losier (Kan.), Wehrli (Švýc.). Vyloučení: 9:10. Využití: 4:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 6620.
Sestavy:
Finsko:
Lehtonen - Nummelin, Kukkonen, Mäntylä, Saravo, Söderholm, Berg - Miettinen, M. Koivu, Peltonen - Hentunen, Kapanen, Pärssinen - Kallio, Kontiola, Bergenheim - J. Ruutu, Viuhkola. Trenér: Erkka Westerlund.
Dánsko: Michael Madsen - Damgaard, Boedker, D. Nielsen, R. Pander, Lassen,A. Andreasen, Moeller - K. Staal, Green, Kjaergaard - Starkov, F. Nielsen, Olsen - J. Nielsen, Christensen, Morten Madsen - Dresler, Smidt. Trenér: Mike Sirant.

Rusko - Ukrajina 8:1

Hokejisté Ruska v nedělním utkání světového šampionátu v Moskvě přehráli Ukrajinu vysoko 8:1 a přeskočili tak dosud první Finsko v čele skupiny D.

Hráči pořadatelské země sice prohrávali brankou Klimentěva ze čtvrté minuty, ovšem ještě v úvodní třetině obrátili skóre ve svůj prospěch a ve zbytku duelu se vrátili do pohody z prvního zápasu, v němž podobně rozstříleli Dány. Poslední dvě utkání skupiny se odehrají v úterý.

Rusové nevstoupili do utkání nejlépe. Ačkoliv si rychle vynutili faul Ukrajinců, v druhé minutě chyboval Gončar a nabídl tak velkou šanci Cyrulovi, který však nevyzrál na Jeremenka. Chvilku poté se však proti pravidlům provinil také Ovečkin a na Klimentěvovu přízemní ránu již ruský brankář nestačil.

Poměrně vyrovnanou první třetinu však ještě přesto vyhráli Rusové, když přesilovkovými brankami Morozova a Zinovjeva otočili brankový vývoj utkání.

Ve 14. minutě mohl ještě srovnat Šafarenko, ale orazítkoval pouze tyčku ruské branky. Od druhé části hry již nabyla převaha Rusů očekávaných rozměrů, což se postupně projevilo také v navyšování náskoku. Jedinou odpovědí soupeře byla další tyč, kterou za Jeremenkovými zády rozezvučel za stavu 4:1 Matvijčuk.

V závěrečné části hry přidali ve velké pohodě hrající Rusové další tři branky, když aktivní Morozov dokonce dovršil hattrick a celkem zakončil utkání s pěti kanadskými body. Krátce po sedmém gólu v ukrajinské síti došlo i na střídání brankářů, ovšem ani ukrajinský náhradník Seliverstov neuhrál svůj téměř osmiminutový part s čistým kontem.

Rusko - Ukrajina 8:1 (2:1, 3:0, 3:0)
Branky a nahrávky:
10. Morozov (Zinovjev), 13. Zinovjev (Zaripov, Morozov), 26. Nikulin (Zinovjev, Zaripov), 33. Proškin (Morozov), 40. Morozov (Zinovjev), 46. Radulov (Aťušov, Ovečkin), 52. Morozov (Zaripov, Zinovjev), 57. Frolov (Markov, Gončar) - 4. Klimentěv (Cyrul, Matvijčuk). Rozhodčí: Minář (ČR) - Gemeinhardt (Něm.), Mášik (SR). Vyloučení: 6:11. Využití: 5:1.Diváci: 14.000.
Sestavy:
Rusko: Jeremenko - Nikulin, Proškin, Markov, Gončar, Aťušov, Grebeškov, Jemelin, Kondratěv - Zaripov, Zinovjev, Morozov - Kovalčuk, Malkin, Frolov - Charitonov, Sčastlivyj, Radulov - Ovečkin, Něprjajev, Kuljomin. Trenér: Vjačeslav Bykov.
Ukrajina: Fjodorov (53. Seliverstov) - Srjubko, Ljutkevič, Klimentěv, Navarenko, Guňko, Pobědonoscev, Isajenko, Timčenko - Oleckij, Zavalňuk, Salnikov - Matěruchin, Šafarenko, Semenčenko - Matvijčuk, Bobrovnikov, Cyrul - Charčenko, Hniděnko, Donika. Trenér: Alexandr Seukand.