Finové v zápase plném gólů přestříleli Rakušany

13. 2. 2014 11:25
Hokejisté Finska porazili ve svém úvodním zápase v olympijském turnaji Rakousko 8:4.
Mikael Granlund (uprostřed) se podílel na úvodní výhře Finů dvěma góly.
Mikael Granlund (uprostřed) se podílel na úvodní výhře Finů dvěma góly. | Foto: Reuters

Soči - Hokejisté Finska porazili ve svém úvodním zápase v olympijském turnaji Rakousko 8:4. Rakušané sice dvakrát vedli, jenže od stavu 2:2 už favorizovanému soupeři absolutně nestačili.

V utkání skupiny B bylo vidět nejen 12 gólů a nejvíce střel na branku (72 - 52:20), ale také první hattrick turnaje. Paradoxně jej zaznamenal rakouský útočník Michael Grabner. Za Finy si dvakrát trefili Mikael Granlund a Jarkko Immonen.

Druhý zápas skupiny se odehraje dnes od 18 hodin SEČ. Obhájci prvenství Kanaďané se utkají s Norskem.

Dnes se ještě odehrají dva zápasy skupiny C. Domácí Rusové se na úvod střetnou se Slovinskem, Američané se v dnešním šlágru utkají se Slováky.

Rakušanům dobrý úvod nepomohl

Finům pomohli k výhře shodně dvěma góly Jarkko Immonen a Mikael Granlund, v týmu poražených se blýskl hattrickem útočník Michael Grabner, jenž v NHL obléká dres newyorských Islanders.

Hned úvodní vteřiny předznamenaly divokou první třetinu. Finský gólman Rask se musel záhy po prvním buly vyznamenat proti Setzingerovi.

Seveřanům však toto varování nestačilo a v čase 0:36 už prohrávali, když Michael Raffl našel napřaženého Grabnera a ten z kruhu pro vhazování otevřel skóre.

V šesté minutě se ale Finové vyřítili do přečíslení čtyři na dva a Granlund po výměně puku se Selännem vyrovnal. Nedlouho poté orazítkoval úspěšný střelec v přesilovce po pěkné kombinaci překvapivě jen tyč prázdné branky.

Namísto toho Hundertpfund v 10. minutě po objetí branky o brusli Määttäho vrátil vedení na stranu outsidera.

Finové rozhodli v závěru první třetiny

Po dalších dvou minutách bylo ovšem znovu vyrovnáno - bek Lepistö si najel na přihrávku Jussiho Jokinena a i s pomocí tyče nechytatelně překonal Starkbauma.

V oslabení pak ujel Korpikoski, zakončení mu však překazil nerovný led. V čase 19:25 poslal Finy poprvé v utkání do vedení ranou od modré čáry Määttä a jen osm vteřin po vedoucím gólu stihl Immonen dorážkou vlastní střely zvýšit na 4:2.

Již na začátku druhé třetiny se podobným způsobem prosadil Jussi Jokinen, a když v 33. minutě již ve velké pohodě hrající Seveřané přidali šestý gól díky dorážejícímu Kontiolovi, jenž při zakončení z velkého úhlu využil tělo gólmana Starkbauma, bylo rozhodnuto.

Selänne po první třetině odstoupil

Třetí dějství se hrálo jen z povinnosti. Finové se v něm prosadili dvakrát v přesilovkách, alespoň malou osobní radost si udělal Grabner, jenž dvěma góly dovršil hattrick.

Jedinou větší kaňkou pro Finy tak nakonec bylo brzké odstoupení kapitána Selänneho po první třetině zápasu. Zkušený forvard si během ní nechával masírovat krk a za příznivého stavu už se na ledě neobjevil.

Výsledek:

Skupina B:

Finsko - Rakousko 8:4 (4:2, 2:0, 2:2)

Branky a nahrávky: 6. Mikael Granlund (Selänne, Vatanen), 12. Lepistö (J. Jokinen, T. Ruutu), 20. Määttä (O. Jokinen), 20. Immonen (Lehterä, Väänänen), 22. J. Jokinen (Kontiola), 33. Kontiola (Mikael Granlund), 52. Immonen (Barkov, Vatanen), 59. Mikael Granlund (Timonen, Vatanen) - 1. Grabner (M. Raffl), 10. Hundertpfund (Vanek), 42. Grabner (Lebler, M. Raffl), 55. Grabner. Rozhodčí: Piechaczek (Něm.), Walsh - George (oba USA), Kovachik (Kan.). Vyloučení: 2:5. Využití: 2:0. Diváci: 5664.
Finsko: Rask - Vatanen, Timonen, Salo, Määttä, Hietanen, Lepistö, Väänänen, Kukkonen - Selänne, Mikael Granlund, Barkov - T. Ruutu, O. Jokinen, Korpikoski - J. Jokinen, Kontiola, Aaltonen - Komarov, Immonen, Lehterä. Trenér: Erkka Westerlund.
Rakousko: Starkbaum - Trattnig, Lakos, Ulmer, Pöck, Unterluggauer, F. Iberer, Altmann, Lukas - Setzinger, Koch, Vanek - Lebler, M. Raffl, Grabner - T. Raffl, Hundertpfund, Nödl - Latusa, Oberkofler, Welser. Trenér: Emanuel Viveiros.