Finové slaví juniorský titul, drama proti Rusku rozhodli v prodloužení

5. 1. 2016 22:12
Ve finále domácího šampionátu porazili Finové Rusy 4:3 po prodloužení. Na trůn se Suomi vrátili po dvou letech.
Finové jásají po rozhodující brance Kasperiho Kapanena.
Finové jásají po rozhodující brance Kasperiho Kapanena. | Foto: Reuters

Helsinky - Hartwall aréna vybuchla nadšením, mladí Finové se stali hokejovými mistry světa. Ve skvělém finále šampionátu hráčů do 20 let porazili domácí Suomi v Helsinkách ruský výběr 4:3 po prodloužení díky brance Kasperiho Kapanena v čase 61:33.

Finové se vrátili na trůn po dvou letech a celkově dosáhli na zlato počtvrté. Rusko skončilo stejně jako loni v Kanadě druhé, v Torontu podlehlo rovněž domácímu týmu 4:5.

Rusové otevřeli skóre v páté minutě v přesilovce, když Finové pykali za vyhození puku mimo hřiště, kterého se dopustil brankář Kähkönen. Početní výhodu zužitkoval ránou z pravého kruhu Kameněv. Odpovědět mohli Rantanen a Aho. Finové pak odolali v oslabení a po něm Kähkönen kryl nebezpečný pokus Svetlakova. Stejný hráč v 16. minutě ve vlastním oslabení trefil horní tyč.

Další šanci při finské přesilovce měl v 25. minutě Fazlejev, ale po úniku na Kähkönena blafákem neuspěl. Na finské straně předvedli nebezpečné pokusy Hintz, Saarijärvi a v přesilovce Kapanen. V 35. minutě měl další šanci Hintz. Sám před finskou brankou se mohl ocitnout Svetlakov, ale nezpracoval puk.

Rusové vyrovnali šest vteřin před koncem

Po 24 vteřinách třetí třetiny už inkasoval i Georgijev, který se vrátil do branky, přestože úspěšné semifinále s USA (2:1) odchytal Samsonov. Rusové ztratili puk ve středním pásmu a Laine z levého kruhu střelou zápěstím přes obránce vyrovnal. Další velkou šanci měl Hintz, ale ruský gólman zasáhl.

Udeřili naopak Rusové, kteří díky Svetlakovově ráně po 77 vteřinách opět vedli. V 48. minutě nedokázal zvýšit zblízka Lauta, místo toho přišel obrat. Nejproduktivnější hráč turnaj Puljujärvi nabil na pravý kruh na vyrovnání Ahovi.

Rusové potom odolali při Provorovově trestu, ale Sergejevovo vyloučení zužitkoval v 59. minutě tečí Saarijärviho pokusu od modré čáry kapitán Rantanen. Následně putoval do kabiny s trestem do konce utkání Kameněv.

Šest vteřin před koncem třetí třetiny tečoval Provorovovu střelu za Kähkönena Svetlakov, ale jen oddálil finskou radost do nastavení. Kapanen si pohrál s ruskou defenzivou, po objetí branky zasunul puk k pravé tyči a odstartoval mistrovské oslavy.

Juniorské mistrovství světa v ledním hokeji 2016

Tabulky, výsledky, program juniorského MS v hokeji 2016

Mistrovství světa v hokejistů do 20 let v Helsinkách - finále:

Finsko - Rusko 4:3 v prodl. (0:1, 0:0, 3:2 - 1:0)

Branky a nahrávky: 41. Laine (Aho, Puljujärvi), 51. Aho (Puljujärvi, Laine), 58. Rantanen (Saarijärvi, Kalapudas), 62. K. Kapanen (Saarela) - 5. Kameněv (Provorov, Lazarev), 42. Svetlakov, 60. Svetlakov (Provorov, Rykov). Rozhodčí: Iverson (Kan.), Pitoscia - Oliver (oba USA), Pihlblad (Švéd.). Vyloučení: 2:5, navíc Kameněv (Rus.) 10 min. a do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 13.479.

Finsko: Kähkönen - Juolevi, Tuulola, Niku, Mikkola, Saarijärvi, Keskitalo - Puljujärvi, Aho, Laine - Saarela, Nättinen, K. Kapanen - Kalapudas, Hintz, Rantanen - Siikonen, Repo, Lammikko. Trenér: Jukka Jalonen.

Rusko: Georgijev - Rykov, Žuldikov, Bojkov, Provorov, Sergejev, Šaripzjanov, Mikulovič, Voronkov - Kraskovskij, Polunin, Korškov - Svečnikov, Lazarev, Kameněv - Svetlakov, Kaprizov, Kuzměnko - Fazlejev, Lauta, Dergačov. Trenér: Valerij Bragin.

Konečné pořadí: 1. Finsko, 2. Rusko, 3. USA, 4. Švédsko, 5. ČR, 6. Kanada, 7. Slovensko, 8. Dánsko, 9. Švýcarsko, 10. Bělorusko - sestup.